Świadczenie pielęgnacyjne i emerytura. Jest wyrok NSA

10.07.2018, 17:08; Aktualizacja: 10.07.2018, 17:18
Podczas rozprawy reprezentująca skarżącą mecenas Katarzyna Kucharczyk przekonywała m.in. że rozstrzygnięcie w tej sprawie ma znaczenie dla szerokiego kręgu osób. "Sprawa ma szersze znaczenie i dotyczy interesu wszystkich osób w podobnej sytuacji" - mówiła.

Podczas rozprawy reprezentująca skarżącą mecenas Katarzyna Kucharczyk przekonywała m.in. że rozstrzygnięcie w tej sprawie ma znaczenie dla szerokiego kręgu osób. "Sprawa ma szersze znaczenie i dotyczy interesu wszystkich osób w podobnej sytuacji" - mówiła.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił we wtorek skargę na odmowę uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego przez matkę opiekującą się synem z ciężką niepełnosprawnością z powodu pobierania przez nią wcześniejszej emerytury.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Komentarze (14)

  • ewa(2018-07-11 08:01) Zgłoś naruszenie 91

    Zawiesić emeryturę i po problemie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • matka(2018-07-11 06:36) Zgłoś naruszenie 82

    Ja teź jestem w takiej sytuacji , ukarano nas za przepracowane lata.Tak to tylko w Polsce obiecują i nic nie robią a roczna różnica to ok. 7000 zł.Takich matek jest tylko 48000 czy to aż tak duża grupa ,a MY naszych dzieci nie oddaliłyśmy do domów opieki a dziś biedujemy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Matka(2018-07-11 09:56) Zgłoś naruszenie 80

    Opiekuje się synem już 22 lata .my powinnismy miec prawo wyboru jak przejdziemy na emeryturę .czy pobierać świadczenie emerytalne czy zasilek na niepełnosprawnego!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ula(2018-07-11 09:13) Zgłoś naruszenie 76

    Dokladnie zawiesic e.eryture i zasilek dostanie ale ludzie pazerni chcieli by to i to jesze się takk nie urodził co by wszystkim pogodził

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Matka(2018-07-29 00:19) Zgłoś naruszenie 20

    Nie wiem skąd ta pani spadła?. Od 25lat jestem na emeryturze z tytułu opieki nad niepełnosprawną córką i nigdy nie pobierałam śp bo przepracowałam 20lat i miałam prawo do emerytury. Nikogo nie obchodziło jak odstawiłam 400zł na siebie i dziecko,nie było szans na zawieszenie emerytury lub nie przejście. Zostałam zmuszona żeby za jałmużnianą emeryturę żyć bo zgrzeszyłam pracując 20lat. Mamy które nie pracowały dzaś pobierają dwa razy więcej. Takich osób jak ja jest dużo więcej i nie lecimy do mediów tylko wciąż czekamy na obiecane wyrównanie tej różnicy kwot. Żadna nie straszy dodaniem dziecka bo stopa życiowa się obniżyła. Fakt że rząd powinien coś z tym zrobić to jedno a drugie toto że ta pani uważa się za jedyną pokrzywdzoną.

    Odpowiedz
  • głupota tych przy korycie(2018-07-11 07:55) Zgłoś naruszenie 22

    takie skur ....... to może być tylko w naszym kraju, co za barany ustanawiają takie przepisy i to mamy na każdy mkroku, np. przechodząc na emeryturę z przymusu tj. z renty czy świadczenia przedemerytalnego dostaje sie dużo mniejszą emeryturę, bo jeżeli ktoś pracuje no to może sobie jeszcze miesiąc dopracować i przejść w lipcu a te w/w osoby automatycznie przechodzą w czerwcu, nie mają możliwości wyboru w jakim miesiącu chcą przejść.

    Odpowiedz
  • Matka EWK.(2018-07-12 20:22) Zgłoś naruszenie 20

    A Może jeszcze mamy oddać nasze emerytury ,bo przecież są zbyt wysokie (860.00)zł.Szanowna Władzo czas pokaże. A matki , które pracowały i opiekowały się niepełnosprawnymi dziećmi też Wam podziękują.

    Odpowiedz
  • zarazZaraz(2018-07-12 16:49) Zgłoś naruszenie 03

    "Problemu" nie było by gdyby ŚP wynosiło 520zl. Wówczas "opłacało się" przejść na wcześniejszą emeryturę??? Dzisiaj ŚP to prawie 1500 zł więc już się wam nie opłaca? A jak przejdziecie na ŚP a wcześniejsza emerytura wrośnie do np. 2000 zł to zaś będzie źle? To może zdecydujcie się i nie marudźcie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz