Wszystkie kobiety w ciąży powinny robić badania na obecność wirusa HIV - głosi stanowisko senackiej komisji zdrowia. W środę z apelem o zmianę rozporządzenia w tej sprawie senatorowie zwrócili się do resortu zdrowia.

Obecnie badanie to zaleca się tylko kobietom z tzw. grupy ryzyka.

Chodzi o to, żeby wykreślić z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ten zapis - wyjaśnił senator PO Michał Okła.

Wiceminister zdrowia Marek Haber powiedział, że powszechne badanie kobiet w ciąży na obecność wirusa HIV "jest kierunkiem słusznym".

"Mamy jednak wątpliwości dotyczące tego, czy takie badanie może być wykonane bez zgody pacjentki. Kobieta, która ma mieć wykonane takie badanie, powinna być poinformowana o tym, że jest jej to zalecane i powinna wyrazić na to zgodę" - powiedział Haber.

Jak dodał, ze względu na fakt, iż badanie to dotyczy "bardzo wrażliwej sfery", powinno się ono odbywać za wiedzą i zgodą każdej ciężarnej kobiety. "Powinno to być wpisane do wykazu badań koniecznych do wykonania w okresie ciąży" - podkreślił Haber.

W listopadzie 2008 r. z podobnym apelem do minister zdrowia Ewy Kopacz zwrócił się Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Rzecznik napisał w liście do Kopacz, że zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie w kierunku HIV należy proponować wszystkim ciężarnym już podczas pierwszej wizyty u lekarza. RPD uważa, że z rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określa te kwestie, powinno się wykreślić sformułowanie "z podwyższonym ryzykiem". Dzięki temu badanie to będzie robione każdej kobiecie w ciąży dwukrotnie, w 10 i 37 tygodniu.

Z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że kobiety w Polsce stanowią ok. 30 proc. wszystkich osób zakażonych HIV (ok. 10 tys. przypadków zarejestrowanych). Ponad 50 proc. zakażonych nie wie o tym. Rośnie też liczba kobiet decydujących się na potomstwo, mimo zakażenia. W Polsce rocznie jest ok. 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym HIV. Od początku epidemii w naszym kraju zarejestrowano 147 zakażeń u dzieci.

Ciężarnym, zgłaszającym się do porodu bez wyniku badania w kierunku HIV, powinno się zaproponować test ekspresowy przed przyjęciem na salę porodową. Dotyczy to szczególnie kobiet nie objętych wcześniej opieką medyczną i takich, które wcześniej odmówiły badania - podkreślają eksperci.