statystyki

Rząd reguluje dostęp do 23 zawodów medycznych

autor: Dominika Sikora03.03.2009, 10:05; Aktualizacja: 03.03.2009, 10:28

Od 2010 roku warunki wykonywania 23 zawodów medycznych ureguluje nowa ustawa. Ma ona spowodować, że usługi wykonywane obecnie np. przez masażystów, opiekunów medycznych czy fizjoterapeutów będą mogły udzielać tylko osoby, które uzyskają odpowiednie kwalifikacje.

Reklama


Reklama


Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia czeka na akceptację rządu. Zwolennicy projektu rządowego podkreślają konieczność uregulowania dostępu do zawodów, które obecnie wykonują osoby nie zawsze posiadające odpowiednie wykształcenie. Natomiast jego przeciwnicy uważają, że można go traktować jako kolejny przykład tworzenia prawa korporacyjnego.

Psychoterapeuta nie tylko lekarz

Projekt ustawy przygotowany przez resort zdrowia reguluje warunki wykonywania 23 zawodów medycznych tak różnych, jak asystentka dentystyczna, higienistka szkolna czy optometrysta i ratownik medyczny. Przedstawiciele tych zawodów podkreślają, że uregulowanie zasad wykonywania tych zawodów jest niezbędne. Nie są jednak przekonani, czy można to zrobić za pomocą jednego aktu prawnego. Poza tym obawiają się, że nowe przepisy mogą pozbawić w przyszłości prawa wykonywania zawodu część osób niespełniających wymogów ustawy dotyczących posiadania wykształcenia. W trakcie prac nad projektem resort zdrowia uwzględnił jednak część postulatów w tym zakresie. Na przykład, pierwotnie proponowano, aby np. psychoterapeutą mógł być tylko lekarz lub magister psychologii, który odbył czteroletnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Obecnie zawód taki wykonują np. osoby posiadające wykształcenie wyższe, ale np. z zakresu socjologii czy pedagogiki. Ostatecznie zdecydowano, że zawód psychoterapeuty będą mogły wykonywać również osoby posiadające wyższe wykształcenie, m.in. z zakresu położnictwa.

Obowiązkowy rejestr

Zmiana wymogów dotyczących kwalifikacji zawodowych niezbędnych do wykonywania jednego z 23 zawodów wymienionych w projekcie ma spowodować, że osoby, które obecnie je wykonują, nie będą pozbawione tej możliwości w przyszłości.

Oprócz posiadania odpowiedniego wykształcenia mechanizmem, który pozwoli na zweryfikowanie dostępu do jednego z tych zawodów, będzie obowiązek uzyskiwania wpisu do specjalnego rejestru. Za uzyskanie wpisu będzie trzeba zapłacić 50 zł. W projekcie ustawy proponuje się, żeby osoby wykonujące zawód medyczny musiały go uzyskać najpóźniej do końca 2012 roku. Dzięki temu będą one miały czas na uzupełnienie swoich kwalifikacji zgodnie z wymogami ustawy.

Obecnie, jak podkreśla resort zdrowia, w systemie lecznictwa pracują osoby, które nie mają odpowiednich uprawnień i kwalifikacji, a wykonują zawód medyczny na zasadzie przyuczenia do zawodu. Z takim podejściem nie zgadzają się jednak przedstawiciele niektórych zawodów. Tak jest np. w przypadku asystentek dentystycznych. Obecnie wiele z nich pracuje w zawodzie na zasadzie przyuczenia do jego wykonywania.

Odpowiedzialność karna

Projekt ustawy nie daje prawa tworzenia przez przedstawicieli poszczególnych zawodów własnych samorządów (tak jak np. w przypadku lekarzy czy pielęgniarek). Nakłada na nich jednak obowiązek ustawicznego kształcenia. Nie określa jednak, jakie uprawnienia wynikają z tego faktu. Precyzuje również zakres odpowiedzialności zawodowej i kar, jakie grożą pracownikowi za naruszenie zasad wykonywania zawodu. Osoby te, podobnie jak lekarze, mogą zostać ukarane upomnieniem, naganą, karą pieniężną, czasowym lub całkowitym pozbawieniem prawa wykonywania zawodu. Orzeczenie którejkolwiek z kar ma być odnotowywane w rejestrze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • rab(2009-03-04 23:40) Odpowiedz 00

  moim zdaniem ta ustawa jest bardzo potrzebna, gdyż w tej chwili nie ma rozróżnienia np pomiedzy aststentka a higienistka stomatologiczna- a to zupełnie dwa rózne zwdody! mam nadzieje że ustawa spowoduje ze zabiegi bedzie wykonywał osoba po studjach a nie pryuczona do zawodu!!!

 • XX(2009-03-04 04:44) Odpowiedz 00

  TO ABY BYĆ ARTYSTĄ np MALARZEM NIE TRZEBA KOŃCZYĆ AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH!!!

  ALKOHOLIK TRZEŹWY OD 20 LAT BEZ WYKSZTAŁCENIA ZDECYDOWANIE LEPIEJ POMOŻE PIJĄCEMU ALKOHOLIKOWI NIŻ TEN WYKSZTAŁCONY.

  KIEDY SKOŃCZY SIĘ TA GŁUPOTA CERTYFIKATÓW , UPRAWNIEŃ I BÓG WIE CZEGO JESZCZE!! POMOC STOMATOLOGA ABY UMYĆ NARZĘDZIA, WYTRZEĆ SZKIEŁKA , PRZYTRZYMAĆ PACJENTA NIE MUSI BYĆ WYKSZTAŁCONY..

  RYNEK POWINIEN DECYDOWAĆ O TYM CZY KTOŚ WYKONUJE ZAWÓD MEDYCZNY A NIE PAPIERKI POTWIERDZAJĄCE WYKSZTAŁCENIE.
  NAJCZĘŚCIEJ CI CO PAPIERKI MAJĄ BRAKUJE IM UMIEJĘTNOŚCI MANUALNYCH.

 • Wróżka legalna(2009-03-03 13:10) Odpowiedz 00

  Cytat - "Ostatecznie zdecydowano, że zawód psychoterapeuty będą mogły wykonywać również osoby posiadające wyższe wykształcenie, m.in. z zakresu położnictwa."
  No rewelacja !!! Co jeszcze wymyślą ?
  Lepiej iść do wróżki niż do takiego psychoterapeuty - położnika.
  Ciekawe czy miejscem dla pacjenta u takiego psychoterapeuty będzie fotel ginekologiczny, a u dentysty fotel stomatologiczny ?
  No fajne wrażenia z takiej terapii, jeszcze lampą po oczach, brawo !!!
  U mnie jest wygodny fotel, kotek Mruczuś i szklana kula. To gdzie przyjemniej ?

 • KK(2010-11-10 18:06) Odpowiedz 00

  MINISTERSTWO ZDROWIA
  W WARSZAWIE  DO PANI MINISTER KOPACZ


  SZANOWNA PANI,

  ZWRACAM SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O ZNIESIENIE USTAWY PODLEGŁOŚCI ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH SAMORZĄDOM. OSOBY, KTÓRE UTWORZĄ ZWIĄZEK ZAWODOWY NIE MAJĄ CZĘSTO UPRAWNIEN, ALE PRACUJĄ. TAKI SAMORZĄD NIE PODLEGA KORPORACJI A TYM BARDZIEJ KONTROLI MINISTERIALNEJ. NIE MOŻE TAK BYĆ W PRZYPADKU TECHNIKÓW ANALITYKI MEDYCZNEJ. NIE MUSZĄ SIĘ DOKSZTAŁCAĆ -TO NIE BĘDĄ PRACOWAĆ. DIAGOSTOM STAWIA SIĘ BARDZO OSTRE WYMAGANIA, WIĘC PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZE OPRACOWANIE ZAOSTRZONYCH STANDARDÓW KSZTAŁCENIA DLA TECHNIKÓW ANALITYKI MED. ,NAWET 5 LETNICH NA STUDIACH WYŻSZYCH. KONIEC Z ZARABIANIEM PIENIĘDZY, CZAS ZADBAĆ O ZDROWIE PACJENTA I JAKOŚĆ WYKONYWANIA ZAWODU.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane