statystyki

ZUS doliczy do emerytury pracę w USA

autor: Paweł Jakubczak27.02.2009, 03:00

Przy wyliczaniu emerytury ZUS uwzględni okres ubezpieczenia Polaka pracującego w USA.

Reklama


Reklama


Polsko-amerykańska umowa umożliwiająca uzyskanie emerytur i rent przez osoby, które zbyt krótko pracowały zarówno w Polsce, jak i w USA, żeby uzyskać świadczenia w jednym z tych krajów, wejdzie w życie 1 marca. Stanie się tak, bo umowa przewiduje sumowanie okresów ubezpieczenia w obu państwach.

- Umowa da więc osobom pracującym w Polsce i USA możliwość uzyskania częściowych emerytur i rent z jednego lub z obydwu państw - mówi Barbara Gross z Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Resortu Pracy.

Jeśli więc ktoś przepracował w Polsce na przykład 17 lat, a w USA osiem lat, to ZUS wyliczy najpierw emeryturę za 25 lat, a następnie proporcjonalnie określi jej wysokość dla 17 lat. Strona amerykańska postąpi tak samo.

Do przepracowanego okresu w USA tamtejszy organ rentowy doliczy tyle lat, ile jest potrzebne, zgodnie z prawem amerykańskim, żeby nabyć emeryturę. Zostanie ona wyliczona proporcjonalnie za okres tam przepracowany, czyli za osiem lat.

Zasada proporcjonalności jest szczególnie istotna, jeśli ktoś nie będzie miał wymaganego minimalnego okresu ubezpieczenia (dla kobiet wynosi on 20 lat, a dla mężczyzn - 25). Okres ten gwarantuje, że jeśli przyszły emeryt nie będzie miał odpowiednio wysokich składek, aby otrzymać minimalne świadczenie z ZUS, to do tego poziomu dopłaci budżet. Osoba, która przepracuje na przykład w Polsce 17 lat i po złożeniu wniosku do ZUS okaże się, że nie otrzyma świadczenia minimalnego, może uzupełnić konieczny okres ubezpieczenia latami przepracowanymi w USA.

- Z zasady proporcjonalności nie skorzystają osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. - mówi Ewa Bednarczyk, wicedyrektor Biura Rent Zagranicznych w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.

Dodaje, że ich emerytura jest wyliczana wyłącznie na podstawie składek opłaconych do polskiego systemu ubezpieczeniowego.

Okresy amerykańskiego ubezpieczenia nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu polskiej emerytury. Natomiast okresy ubezpieczenia takiej osoby w Polsce są doliczane do okresów ubezpieczeń w USA przez stronę amerykańską przy wyliczaniu przez nią emerytury.

- Osoba zainteresowana otrzymaniem emerytury czy renty może złożyć wniosek albo do ZUS, albo do amerykańskiego organu rentowego - mówi Ewa Bednarczyk.

W tym roku wejdą w życie dwie nowe umowy. Prawdopodobnie pod koniec roku zacznie obowiązywać umowa z Kanadą. Przewiduje bardzo podobne rozwiązania do zawartych w umowie z USA. Dwa dni temu została podpisana umowa z Koreą Południową (prawdopodobnie wejdzie w życie w drugiej połowie 2009 roku). Obecnie przedstawiciele resortu pracy negocjują umowę z Ukrainą.

30 tys. Polaków skorzysta z umowy polsko-amerykańskiej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • mix(2009-03-13 17:07) Odpowiedz 10

    Czy zawsze musi byc tak zawile??? moze ktos przetłumaczy to masło maślane???

  • Jagoda(2014-05-29 20:37) Odpowiedz 00

    A jak to jest z umowa miedzy Polska i Czechami ???
    W Polsce mam przepracowanych 7 lat w Czechach 18 razem 25 lat pracy Z Polski dostaje cześć emerytury. spelniam warunki / 20 lat pracy /Na Czeska emeryture musze czekać jeszcze 6 lat . Dlatego že w czechach aby dostać emeryture musze przepracować 28 lat .Tak teraz žije tylko z Polskiej emerytury. To sa te umowy miedzynarodowe

  • oszukany internauta(2009-03-01 14:16) Odpowiedz 00

    tą gros powinni zamknac to jakas zacofana baba zchorym umysłem

  • e(2009-03-01 14:34) Odpowiedz 00

    To skandal !!! Niech sobie tam dalej siedzą. Czyżby im tam źle było? Pewnie im się jajka zagotowały.

  • ochrona gks(2009-03-01 17:40) Odpowiedz 00

    jestem pracownikiem ochrony na kopalni bełchatów sawka nie jest taka zła bo 10zł bruto ale warunki pracy sa bardzo złe bo nawet niema kiedy sie załatwic własne potrzeby a zjeś to juz sie nie mówi jest taki duży ruch ze sie stoji cały dzien na dworze co na taki posterunku powino byc co najmiej 2osoby a jestesmy pojedyczo a jak samochód wyjedzie bez konroli to nie ma sie premi na 6miesiecy i te kamery opserwują cie nawet jak idziesz do łubikaci zktorej nie bło wybierane z 2 lata i gdzie tu rece umyc jak niema wody bieżącej i nikt tu nie ma ma to wpływu moze PIP nam pomoze i wiedzie na kotrole do GKS-ochrony i zrobi cos z tym bałaganem...

  • BARBARA BIS(2009-02-27 14:53) Odpowiedz 00

    SKĄD BIORĄ SIĘ TAKIE MATOŁY W DEPARTAMENTACH

  • amerykanin(2009-02-27 14:57) Odpowiedz 00

    jakie wykształcenie ma ta barbara gross i czyją jest protegowaną

  • CZYTAJĄCY(2009-02-27 14:23) Odpowiedz 00

    OGŁUPIAŁA GROS CHYBA TEGO NIE CZYTAŁA CO NAPISAŁA TAK WYGLĄDAJĄ PRACOWNICY RZĄDOWI TO ISTNA BANDA TĘPYCH IDIOTOW

  • ANALITYK(2009-02-27 14:29) Odpowiedz 00

    co te durnie napisały gdy ktos przepracował przed 1948 rokiem 17 lat to znaczy że w 1931 rozpocząl pracę np. mając 20 lat to znaczy urodził się w 1911 roku a wię teraz ma 98 lat i dawno żyje w sektorze cmentarnym np. x a ta chora baba z departamentu mowi o emeryturze to IDIOTYZM IDIOTYZM IDIOTYZM TAKIE DEBILE PRACUJĄ

  • EMERYT(2009-02-27 14:19) Odpowiedz 00

    TEN KOMENTARZ TO NAPISAŁ DYREN KTORY WPROWADZA LUDZI W BŁĄD TAK WYGLĄDA PRACA DEPARTAMENTU TO SKANDAL NIECH DUREN CZYTA TO JESZCZE RAZ MOŻE ZNAJDZIE ABSURD

  • :-P(2009-02-27 11:50) Odpowiedz 00

    przeczytałam tę umowę 2 razy. jest tak napisana, ze można wyczytać dwa przeciwstawne stwierdzenia.!!! jak zwykle! kto ma kto nie ma, raz ma... a na końcu małym druczkiem " nie ma" :-)))))))
    czyli jesli ktoś urodził sie po 1948 roku i pracował w USA to te wszystkie składki amerykańskie (obowiązkowe zresztą) moża sobie teraz na gwożdziu w kiblu powiesić? USA wyliczy swoją emeryturę na podstawie polskich składek??? to jakaś paranoja! niech mi ktoś rozsądny to wytłumaczy.
    w POlsce nie liczy się cały amerykanski okres, a w USA liczy sie cały Polski??? Heeelpp!

  • murzyn(2009-02-27 18:23) Odpowiedz 00

    Chyba celowo jest to tak mętnie objaśniane,żeby bez problemu przyznać
    amerykańską emeryturę jednemu jednemu z ministrów,który,jak się okazało
    pracował w USA,przed objęciem posady w rządzie RP.

  • MARTA(2009-02-28 11:21) Odpowiedz 00

    TO JAKAS IDIOTKA PISALA TEN KOMENTARZ MASŁO MAŚLANE JESLI TAK DZIALA RSESORT PRACY TO DLATEGO TAK WYGLĄDA POLSKA TYCH NIEUKOW WYRZUCIC NA ZBITY PYSK

  • tez obywatel(2009-03-14 17:51) Odpowiedz 00

    CZY mozna by ten aktykul przetlumaczyc na polski ,gdyz nic z tego nie rozumiem,

  • Betty(2009-03-18 18:59) Odpowiedz 00

    Jezeli ja ur.sie w 1947 r,przepracowalam w Polsce 10 lat,a w USA 18 to znaczy co mam robic???bo naprawde to wyglada makabrycznie ,jak mamy to rozumiec???uczony polski narodzie ,czy nie uczony???tego w zaden sposob nie mozna zrozumiec,,,w Ameryce tez nie brakuje tumanow,,,razem cos wymyslili i co dalej???jak to rozgrysc???

  • karolina nj,(2009-12-06 23:28) Odpowiedz 00

    Ciekawe , maslo maslane. Jak to zrozumiec.Emerytury laczone /jedna w Polsce druga w USA. A jak sie to ma gdy ktos wypracowal lata w Polsce i USA To ma prawop brac w Polsce i USA .Czy zostanie potracona suma emerytury polskiej W stosunku do emerytury USA/np; w Polsce dostane po przeliczeniu $400 to otyle zostanie mi potracona z USA? kTO MI ODPOWIE th,