statystyki

Na jakich zasadach ubezpieczeniu podlega dziecko przedsiębiorcy pomagające w firmie

autor: Izabela Nowacka01.07.2018, 18:00
nastolatek komputer

nastolatek komputerźródło: ShutterStock

Prowadzimy pensjonat i podczas wakacji chcielibyśmy zaangażować do pomocy 18-letnią córkę. Na jakich zasadach możemy ją zatrudnić i jak opłacać ubezpieczenia? Czy możemy zawrzeć z nią umowę np. zlecenia, czy z powodu pokrewieństwa musi być zgłoszona w ZUS jako osoba współpracująca?

odpowiedź

Przy odpłatnym zatrudnieniu na umowę-zlecenie córka będzie podlegała ubezpieczeniom jak zleceniobiorca. Jeśli nie zostanie zawarta żadna umowa, a córka dzieli z rodzicami wspólne gospodarstwo domowe, będzie podlegała ubezpieczeniom jako osoba współpracująca.

Ważny stopień pokrewieństwa

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym podlegają m.in.:

1) osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,

2) osoby współpracujące z osobami fizycznymi, które na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy ‒ Prawo przedsiębiorców prowadzą działalność nierejestrową.

Pojęcie „osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą lub nierejestrową” występuje jedynie w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Tę grupę ubezpieczonych definiuje art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Współpraca w firmie, a także przy działalności nierejestrowej, która nie jest działalnością gospodarczą, stanowi bowiem tytuł do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Aby ustalić, czy osoba współpracująca podlega zgłoszeniu w ZUS, należy sprawdzić, czy spełnia wszystkie kryteria. Zgodnie z ustawą systemową osobą współpracującą może być małżonek, dziecko własne, dziecko drugiego małżonka, dziecko przysposobione, rodzic, macocha i ojczym oraz osoba przysposabiająca, jeżeli pozostaje z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność lub działalność nierejestrową we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności. Nie dotyczy to jedynie osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Ustalając, czy członek rodziny może być uznany za osobę współpracującą, nie bierze się pod uwagę ani okresu, przez który współpraca jest wykonywana, ani wymiaru czasu pracy, ani wieku osoby współpracującej. Jak z tego wynika, nie ma znaczenia, ile czasu małżonek lub inny krewny przeznacza na pomoc w firmie przedsiębiorcy ani jakiego rodzaju prace wykonuje. Jednak należy tu wyjaśnić, że nie stanowi współpracy jedynie okazjonalna, sporadyczna pomoc w firmie, np. w razie choroby właściciela lub jego wyjazdu. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 6 stycznia 2009 r., sygn. akt II UK 134/08. Zdaniem SN o współpracy w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy systemowej można mówić wtedy, gdy udział krewnego w funkcjonowaniu firmy ma następujące cechy (łącznie):


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane