statystyki

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli - do 2032 roku

autor: Bożena Wiktorowska24.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 24.02.2009, 11:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Czterdziestoletni mężczyzna pracujący jako nauczyciel będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę nawet za 23 lata. Świadczenie kompensacyjne wyniesie 80 proc. przyszłej emerytury nauczycielskiej. Prawo do świadczeń uzyskają nauczyciele zatrudnieni na pół etatu w szkołach i przedszkolach.

reklama



reklama


W marcu powinny się zakończyć prace nad poselskim projektem ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli. Osoby, które będą chciały skorzystać z takiego świadczenia, otrzymają 80 proc. emerytury ustalonej według nowych kapitałowych zasad - mówi poseł Teresa Piotrowska (PO), przewodnicząca podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Posłowie odrzucili popieraną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego poprawkę, która zwiększyłaby wysokość takiego świadczenia o 20 pkt proc. Natomiast zgodzili się, żeby na świadczenie mógł przejść każdy nauczyciel, który przepracował co najmniej 20 lat w zawodzie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć.

- Do 2014 roku będą mogli przechodzić na świadczenia kompensacyjne 55-letni nauczyciele. To pozwoli najstarszym rocznikom nauczycielskim, którym do uzyskania wcześniejszej emerytury zabrakło rok czy cztery lata, uzyskanie szybkiego prawa do świadczenia kompensacyjnego - mówi poseł Krystyna Łybacka (Lewica) z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Wiele wskazuje także na to, że prawo do nowych świadczeń będzie można uzyskiwać o cztery lata dłużej niż pierwotnie planowano (czyli nie do 2028 roku).

- Rozwiązania przyjęte w ustawie mają charakter przejściowy, a uprawnienia nauczycieli będą mieć charakter wygasający - dodaje Teresa Piotrowska.

Jednak ze względu na charakter pracy nauczyciela w szkole, możliwe jest przesunięcie terminu wygaszenia świadczeń kompensacyjnych na 2032 rok. Umożliwi to skorzystanie z prawa do świadczeń kompensacyjnych w szczególności mężczyznom urodzonym pomiędzy rokiem 1964 a 1969.

- Nauczyciele oczekują, że nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Takie deklaracje złożyły kluby koalicyjne w czasie ubiegłorocznych negocjacji. W przypadku wejścia ustawy w późniejszym terminie, powstanie luka prawna bardzo niekorzystna dla nauczycieli - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Wyjaśnienia jednak wymaga, czy korzystający z nowych świadczeń zachowają prawo do otrzymania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zasadach, jakie przysługują nauczycielom emerytom i rencistom kończącym aktywność zawodową na podstawie Karty Nauczyciela. ZNP domaga się także, aby ta grupa nauczycieli mogła także otrzymywać odprawy emerytalne jak nauczyciele przechodzący na wcześniejsze emerytury.

- Nauczyciele, wybierając świadczenia kompensacyjne, stracą jednak prawo do rekompensaty za utratę możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Każdy uprawiony będzie musiał policzyć, co mu się bardziej opłaci - dodaje Sławomir Broniarz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 23

  • 1: Zofija z IP: 89.77.81.* (2013-02-16 08:50)

    Dzięki reformie będę musiała pracować 11 lat i 5 miesięcy dłużej. Gdy skończę będę miała 44 lata stażu jako nauczyciel. Biedne dzieci.
    Zabrali mi prawa nabyte i udają, że nic się nie stało.

  • 2: fedora@onet.pl z IP: 188.33.41.* (2010-11-19 04:06)

    Jestem właśnie przed rozmową z dyrektorem na temat "racjonalizacji"zatrudnienia w domu dziecka.Jest nas 8 osób z Karty,czworo przed emeryturą,i tacy,których system ominął,bo wychowując równocześnie własne dzieci,uzbierało się trochę zwolnień i ZUS nie uwzględnił tego.Za to odeszły nasze koleżanki,bezdzietne katechetki,młodsze o lata od nas,za to z 20-leciem pracy.Teraz dyrektor przyjął młodych z Kodeksu Pracy na 40godz/tyg.Chce dobrać się do naszych,nauczycielskich etatów,ze względów ekonomicznych.Będzie jatka na noże,bo facet jest sam zagrożony,więc chce się wykazać przed władzami.Jakie skutki niosą za sobą zmiany w zatrudnieniu,dał przykład nowego ośrodka socjoterapii w Łysych Górach(młoda,niedoświadczona kadra,padająca na pysk po 40 godz.pracy z trudnymi dziećmi). Czytam te komentarze i szukam ratunku,sposobu argumentacji.Narzekamy,a może należało parokrotnie zastrajkować w czasie matur,początku roku i być może zaczęli by się z nami liczyć! Tak,mają nas za intelektualnie poprawnych obywateli,pracujących dla idei.Jesteśmy zbyt mało zorganizowani i stanowczy.Teraz za pózno na bunt-tabuny bezrobotnych czekają.Z pokorą odpracujmy tę pańszczyznę(to - do za pózno urodzonych emerytów).Młodzi uczcie się prawa,patrzcie władzy na ręce,zagłosujcie jutro zgodnie z rozumem a nie sercem.Nie popłaca.

  • 3: der z IP: 95.49.173.* (2009-06-15 13:33)

    A GDZIE ZWIĄZKI???

  • 4: 28 lat pracy z IP: 77.254.107.* (2009-04-24 20:28)

    Dzisiaj nie ma już co dyskutować co byłoby lepsze. Zabrali nam prawa nabyte i już. Czekam na pozwy zbiorowe i do sądu!!! Ciekawe czy policjantom zabiorą prawa nabyte. Ci mają emerytury jeszcze wcześniej i nikt nie mówi o relikcie przeszłości. Tylko nauczycielom zawsze zazdrościli. Niech zabierają całą kartę bo ona i tak nas już nie chroni tylko daje prawa dyrektorowi ( zobaczcie orzeczenia sądu w sprawach mieszkań służbowych, ograniczania etatu dopełnienia etatu w innych szkołach) to jest normalny skandal!Jeszcze tylko urlopy zostały ( chyba żeby całkiem nie zwariować w tej bezstresowej szkole)

  • 5: Maria z IP: 83.19.183.* (2009-04-24 11:43)

    Nie mam pojęcia 9.03.2009 roku osiągnęłam staż 30 lat pracy/z czego
    3lata w rolnictwie,5lat studiow,22lata w szkole/mam prawo przejsc na swiadczenie kompensacyjne czy nie?oto jest pytanie!Maria

  • 6: Ola z IP: 85.89.184.* (2009-03-01 16:38)

    O pan Tomek zmienił tok myślenia ? A może to inny pan Tomek ?

  • 7: Tomek z IP: 83.238.170.* (2009-03-01 11:34)

    Ja tez czuję się oszukany. Ciągłe kombinowanie przy emeryturach - człowiek nie wie co myśleć. Kiedy się zatrudniłem to wiedziałem ze 30 lat i będę mógł (moja sprawa) przejść na emeryturę. Teraz mam przepracowane 29 lat (studiów nie mogę doliczyć bo pracowałem w czasie studiów) na emeryturę przejść nie mogłem teraz każą mi jeszcze popracować do 2021 roku i wtedy "może" dostanę zapomogę. Co do tego czasu jeszcze kollejni decydenci wymyślą? :-(

  • 8: ono z IP: 79.186.159.* (2009-02-25 00:13)

    zgadzam się z z filologini rząd wykazał się odwagą w stosunku do najsłabszych. A nauczyciele powinni podziękować ZNP i SLD- rząd manipuluje nimi jak chce- ZNP-SLD "niby" troszczą się o nauczycieli, ale tak naprawdę dbają tylko o siebie

  • 9: konkret z IP: 83.30.83.* (2009-02-24 23:40)

    do 1,7 przeciwnik pomostówek - jeżeli chcesz uprawiać mentorstwo to musisz kilka rzeczy poznać:
    - wczesniejsze emerytury dla nauczycieli są w wielu krajach Europy i nie jest to relikt budowy socjalizmu/komunizmu u nas nie było/
    - we wszyskich krajach starej UE nauczyciele zarabiają bardzo dużo i mają mocno rozbudowany system socjalny.
    - dlaczego emerytury wygasające? - wygasanie może nastąpić tylko w przypadku zlikwidowania trudnych warunków pracy nauczyciela. Dzieje się akurat odwrotnie.
    - nauczyciele ze swoich składek na ZUS pokrywają wypłaty emerytur nauczycielskich
    - nauczyciele krócej żyją
    - i i przyjmij to wiadomości.

  • 10: filologini z IP: 83.11.183.* (2009-02-24 22:34)

    Nie przeceniałabym 'odwagi' tego rządu w reformowaniu systemu emerytalnego. Prawdą jest, że rząd wykazał się odwagą wyłącznie w odniesieniu do najsłabszych. KRUS nie tknięty. Itd. itp. W ogóle nie nazywałabym takich działań mianem odwagi. Prawo buszu i tyle. Plus góry hipokryzji.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie