statystyki

Po raz pierwszy od 12 lat rośnie zasiłek pielęgnacyjny. Ile pieniędzy trafi do niepełnosprawnych?

26.06.2018, 12:33; Aktualizacja: 26.06.2018, 12:44
Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego nastąpi od 1 listopada 2019 r. Rząd postanowił bowiem rozłożyć ją na dwa etapy i od tego miesiąca będzie wynosić 215,84 zł.

Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego nastąpi od 1 listopada 2019 r. Rząd postanowił bowiem rozłożyć ją na dwa etapy i od tego miesiąca będzie wynosić 215,84 zł.źródło: ShutterStock

Po raz pierwszy od 12 lat w tym roku zostanie zwaloryzowane wsparcie należne niepełnosprawnym z systemu świadczeń rodzinnych. Od listopada wzrośnie ze 153 zł do 184,42 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, które ma częściowo pokrywać wydatki wynikające z tego, że niepełnosprawny wymaga opieki i pomocy od innej osoby. Jego uzyskanie jest niezależne od dochodów osoby z dysfunkcją zdrowotną i jej rodziny, a wysokość podlega weryfikacji co trzy lata. Tyle tylko, że ostatnia waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego miała miejsce w 2006 r. i od tego właśnie momentu wynosi 153 zł. Dopiero w br. ma nastąpić jego podwyżka. Zgodnie z przedstawioną propozycją zasiłek od listopada ma wynosić 184,42 zł.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (30)

  • Jan Serce(2018-06-27 13:50) Zgłoś naruszenie 565

    aż zaniemówiłem z wrażenia -30 zł no po prostu szał. czemu nie wyrównają do 500zł -to tez na niewiele starczy ale chociaż zapewni minimum godności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Magda Magda (2018-06-27 18:24) Zgłoś naruszenie 553

    Rządzący niech sobie podwyższą o te nędzne 30 zl.Kpina jakaś z niepelnosprawnych.

    Odpowiedz
  • emerytka .(2018-06-27 10:36) Zgłoś naruszenie 445

    To naprawdę wielkie szczęście dostać 30.00.zl podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego po 12 -tu latach od RZĄDZĄCYCH.ZASTANAWIAM SIĘ CO ZROBIĄ Z TAK DUŻĄ KWOTĄ.? MoZE CI CO RZADZĄ POWIEDZĄ JAKIE PODWYZKI PRZYZNAJĄ SOBIE. WSTYD I HANBA, TO SPOLECZENSTWO POLSKIE A SZCZEGOLNIE TEN SZARY ROBOTNIK HARUJE NA WASZE PODWYZKI I LUKSUSY A SAM OTRZYMUJE SAME OCHLAPY

    Odpowiedz
  • Kasia(2018-06-27 20:21) Zgłoś naruszenie 363

    Niech sobie wezmą te 30 zł i idą do apteki wykupić leki dziady ...

    Odpowiedz
  • Janusz(2018-06-27 21:31) Zgłoś naruszenie 344

    Im się należało po 80 tyś. A niepełnosprawnym po 30 ZŁ .KACZY GRÓD SIĘ Blazni !!!

    Odpowiedz
  • neuro 123(2018-06-28 13:27) Zgłoś naruszenie 264

    Wstydzę się, że mieszkam w kraju, który tak traktuje ludzi niepełnosprawnych. Pracowałam ponad 30 lat, teraz choruję na nowotwór i mam przyznaną I grupę inwalidzką. Ten zasiłek, nawet po podwyżce. nie wystarczy w minimalnej cżęści na środki opatrunkowe.Naprawdę żałuję, że nie wyjechałam za granicę, kiedy jeszcze byłam zdrowa.

    Odpowiedz
  • Kaśka (2018-06-27 21:28) Zgłoś naruszenie 203

    Miała być podwyżka specjalnego zasiłku opiekuńczego dla dorosłych i co nic

    Odpowiedz
  • Jacek(2018-06-30 11:56) Zgłoś naruszenie 1712

    A jak poprzednie rządy Tuskowe, nie dawały i nie bylo waloryzacji TO BYŁO DOBRZE??? Co by nie zrobił nowy rząď wszystko źle. Ludzie opamiętajcie się, bo wrócą i znów będziecie cicho piszczeć.

    Odpowiedz
  • Nati(2018-06-29 13:22) Zgłoś naruszenie 163

    Naprawdę to kpina dac 30 zł podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego a oni nasz rząd sobie dają po 80 tysięcy podwyżki i każda wypłata i to 16 tysięcy zł i jeszcze powiedzą że im mało naprawdę wstyd wstyd tylko dla siebie liczą żeby im było dobrze a nas maja w *****

    Odpowiedz
  • he(2018-06-27 23:43) Zgłoś naruszenie 166

    😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄 Śmiech na sali.😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄

    Odpowiedz
  • Kacho (2018-06-28 05:04) Zgłoś naruszenie 164

    Dlaczego nie dostaniemy więcej bo jesteśmy malutcy ,gorszego sortu ( jak to ktoś powiedzia l) i będziemy się cieszyć że chociaż tyle albo aż tyle. Po tylu latach !! Okropnosc.

    Odpowiedz
  • Szczyt chamstwa ...(2018-06-28 20:40) Zgłoś naruszenie 163

    .... i buty pisiej władzy. Sobie po 80 tysięcy a kalekom 30 zł.

    Odpowiedz
  • cd(2018-06-28 17:39) Zgłoś naruszenie 152

    Ten zasiłek wielkością nie ma sobie równych na świecie, a jaki był stabilny...

    Odpowiedz
  • Jack(2018-07-06 10:02) Zgłoś naruszenie 82

    30 zł na 12 lat czyli 2, 50 rocznie jaka rozrzutność

    Odpowiedz
  • Przemo (2018-07-08 21:43) Zgłoś naruszenie 50

    Za 30 zł to stać mnie na sznur aby się powiesić. Bo leki od 150 -200 zł, a gdzie reszta przez cały miesiąc.

    Odpowiedz
  • cd(2018-06-28 17:37) Zgłoś naruszenie 53

    Hurrra, po 12 latach, to robi wrażenie. Za PO, była interpelacja, ale stan finansów państwa nie pozwalał na podwyżkę. Teraz musiało się coś zmienić...

    Odpowiedz
  • Mala(2018-06-27 21:34) Zgłoś naruszenie 54

    Szkoda że nie wzrosło do alimentów bo jest cały czas tyle samo 725 zł wstyd

    Odpowiedz
  • Postac ciężka (2018-07-06 09:25) Zgłoś naruszenie 41

    Wszystkie rządy to oszusci, nie ide na żadne wybory .ponieważ mają niepelnosprawnych w poważaniu .Wyslugują sie tylko nami w wiecach przedwyborczych jak to o nas dbaja😄

    Odpowiedz
  • pacjent(2018-07-08 15:02) Zgłoś naruszenie 40

    Smieszna kwota zasilku z uwagi na ceny lekow jakie teraz mamy i wwiekszosci sa to leki podroby produkowane chalupniczo jak psychotropy .jaki mozna nawet zaspokoic taka kwota potrzeby chorego czlowieka i widac ze Niemiec to jest czlowiekiem czego nie mozna wyrazic o Polaku w tych kategoriach

    Odpowiedz
  • Jest dobrze(2018-06-30 13:29) Zgłoś naruszenie 25

    Zasada prosta, chcesz zyc szczesliwiej to nie sluchaj i nie czytaj tych ktorzy potrafia tylko narzekac. Bez polityki tez mozna zyc. A tak sobie refunduja strach. A strach ma tylko wielkie oczy.

    Odpowiedz