Płatnicy zatrudniający do dziesięciu pracowników od 1 stycznia 2009 r. nie muszą opłacać składek z konta firmowego.
Generalna zasada jest taka, że płatnicy składek ubezpieczeniowych opłacają je, korzystając z bankowych dokumentów płatniczych według ustawowo określonych wzorów. Mają oni obowiązek opłacać składki w formie bezgotówkowej, korzystając z pośrednictwa banku, gdzie mają założone firmowe konto. Od tej zasady od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje wyjątek. Mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają do dziesięciu pracowników i opłacają składki ubezpieczeniowe za siebie i pracowników, mogli już za styczeń przeprowadzić taką operację na poczcie.
Nowe rozwiązanie umożliwia nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiana wprowadzona została w ustawie z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych ustaw (Dz.U. z 2008 r. nr 209, poz. 1318).
- To rozwiązanie ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności małym firmom. Rozszerzamy grupę uprawnionych do korzystania z opłat gotówką. Oczywiście, dla ZUS wygodniejszą formą jest otrzymywanie wpłat bezgotówkowych - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.
DEFINICJA MIKROPRZEDSIĘBIORCY
Od stycznia tego roku płatnicy składek będący mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) mogą opłacać należności z tytułu składek również w formie przekazu pocztowego. Oznacza to, że z nowego rozwiązania mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali mniej niż 10 pracowników na pełen etat oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro. Warto wiedzieć, że przy ustalaniu limitu zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Podstawa prawna
• Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).