Osoby prowadzące działalność gospodarczą, którym ZUS z powodu braku dokumentacji płacowej wpisał dochód zerowy, mogą teraz ubiegać się o ponowne przeliczenie kapitału początkowego.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zgromadzić dokumentację płacową potwierdzającą wysokość zarobków także za te lata, kiedy byli oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale nie mają za ten okres wymaganej dokumentacji płacowej.
Do końca 2008 roku wszystkim osobom, które w okresie wskazywanym do ustalenia podstawy wymiaru renty, emerytury lub kapitału początkowego, nie mogły udowodnić wysokości zarobków, ZUS wpisywał zerowy dochód. Teraz to się zmieniło.
Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono zmiany bardziej korzystne dla osób, które nie z własnej winy nie mogą udowodnić wysokości zarobków w poszczególnych latach.
Dotyczy to osób zatrudnionych w przeszłości na podstawie umowy o pracę, które posiadają z tamtych lat świadectwa pracy lub mogą przedstawić świadków zatrudnienia.
Udowodnienie w ten sposób zatrudnienia spowoduje, że ZUS zamiast zerowego wpisze teraz płatnikom minimalne wynagrodzenie obowiązujące za ten rok, którego dotyczy konkretny przypadek.
Kwotę minimalnego wynagrodzenia ZUS będzie musiał wpisać również za okresy, w których pracownik pozostający w stosunku pracy pobierał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia, które podlega uwzględnieniu przy obliczaniu podstawy wymiaru, wynagrodzenie to przyjmuje się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy oraz do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.
Z takiej możliwości mogą skorzystać te osoby, które obecnie są samozatrudnione lub prowadzą firmy, a w przeszłości były pracownikami.
Uwaga: ZUS nie przyjmie minimalnego wynagrodzenia w tym okresie, kiedy pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, oraz za okresy pozostawania bez pracy, które zostały zaliczone jako okresy ubezpieczenia osobie przywróconej do pracy na podstawie wyroku sądu.
Warto pamiętać, że uprawnieni do skorzystania z możliwości przeliczenia świadczenia sami powinni złożyć wniosek o przyjęcie minimalnego wynagrodzenia w miejsce tzw. dochodu zerowego. ZUS nie będzie przeprowadzał tej czynności z urzędu, nie posiada on informacji, kto ma tzw. okresy zerowe.
Osoby, które już otrzymują świadczenia, na przykład renty, i nadal pracują, powinny złożyć taki wniosek do końca tego roku. Tylko wówczas otrzymają świadczenia wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2009 r. (bez względu na datę złożenia dokumentów w tej sprawie). W przyszłym roku przeliczenie będzie dokonywane od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o przeliczenie.
Należy pamiętać jednak, że ZUS nadal będzie przyjmował wynagrodzenie zerowe za okres, który jest wskazywany do ustalenia podstawy wymiaru, a w którym wnioskodawca nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu - ubezpieczeniom społecznym przez rok lub część roku.
KTO MA PRAWO DO PRZELICZENIA ŚWIADCZEŃ
Prawo do przyjęcia minimalnego wynagrodzenia w tzw. okresach zerowych mają osoby, które:
• od 1 stycznia 2009 r. będą ubiegały się o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy po raz pierwszy
• mają ustalone prawo do świadczenia, lecz z powodu braku dokumentacji płacowej niektóre lata w podstawie wymiaru mają zerowe wynagrodzenie
• przy ustalaniu wysokości kapitału początkowego mają wynagrodzenie zerowe
• repatrianci.
Ważne!
Przeliczenie podstawy wymiaru następuje na wniosek osoby zainteresowanej
Podstawa prawna
• Ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. nr 192, poz. 1180).