Kto może wystąpić o przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

autor: Marek Opolski18.02.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Na podwyższeniu kwoty bazowej zyskają nie tylko osoby, którym ZUS dopiero będzie przyznawał świadczenia. Wyższą emeryturę mogą otrzymać także osoby, które pracowały po ustaleniu prawa do niej, jeśli wniosek o przeliczenie złożą po 28 lutego 2009 r.

reklama



reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 62

  • 11: krystyna p z IP: 83.10.247.* (2011-05-28 11:19)

    urodzilam sie w 1947r na emeryture przeszlam w wieku 55 lat czy moge wystapic do zus o przeliczenie emerytury dziekuje kr

  • 12: krystyna p z IP: 83.10.247.* (2011-05-28 11:19)

    urodzilam sie w 1947r na emeryture przeszlam w wieku 55 lat czy moge wystapic do zus o przeliczenie emerytury dziekuje kr

  • 13: ZBYSZEK z IP: 188.33.46.* (2011-05-23 06:04)

    Posiadam emerryturę nauczycielską od 10 lat. W tym roku skończyłem 60 lat. Od 5 lat pracuję na pół etatu jako nauczyciel do obecnej chwili . Chciałbym przeliczyc moją emeryturę na nowych zasadach ale ZUSie poinformowano mnie że brak mi 2 miesięcy do 25 lat pracy do wejścia nowej ustawy emerytalnej za rządów Buzka tj 31.12.1997 lub 1998 i nie spełniam warunków do przeliczenia nowej emerytury. Jak to jest, chciałbym się dowiedzieć od fachowców z tej dziedziny prawnej. Z poważaniem .

  • 14: Rici 24 z IP: 83.23.33.* (2011-05-17 17:39)

    Pracowałem w Szczecińskiej Stoczni Remontowej od 66r. do 85r.zwalniając się zamiast 3-mies.komisarz mi dodał 6-mies.tak że moje zwolnienie trwało 9.mies.i to bez premii ,to była kara za moją chęć odejścia.Od mistrza usłyszałem że jak wycofam podanie to mi wyrównają .W książeczce ubez.otrzymałem wpis o zarobkach 78zł na godz.+premia uznaniowa ,ja pamiętam że było to 30%.Za Gierka miałem bardzo dobre zarobki i dużo godzin nad liczbowych,jednak okazało się że stocznia nie posiada tych dokumentów bo na wniosek pani min.Suchockiej zostały spalone bez mojej wiedzy.W tym roku przechodzę na emeryturę-mam wypracowane lata w specyficznych warunkach.Czy może ktoś wie czy mam szanse na godziwą emeryturę ,czuję się oszukany przez państwo.

  • 15: Stanisław z IP: 213.199.192.* (2011-03-24 10:35)

    w 2001 r byłem na świadczeniu przedemerytalnym,w2005 r.po ukończeniu 60 lat i dostarczeniu świadectw o pracy w warunkach szkodliwych otrzymałem emeryturę. Czy po ukończeniu 65 lat mogę złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury

  • 16: Stanisław z IP: 213.199.192.* (2011-03-24 10:35)

    w 2001 r byłem na świadczeniu przedemerytalnym,w2005 r.po ukończeniu 60 lat i dostarczeniu świadectw o pracy w warunkach szkodliwych otrzymałem emeryturę. Czy po ukończeniu 65 lat mogę złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury

  • 17: staszek z IP: 77.255.17.* (2010-12-06 14:20)

    w czerwcu 2011 roku ukoncze 65 lat czy moge przeliczyc emeryture na nowa

  • 18: Hanna z IP: 188.147.2.* (2010-11-11 13:04)

    W wieku 55 przeszłam na wcześniejsza emeryturę,teraz złożyłam wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.Jestem rocznik 1949.po przejściu na emeryturę nie pracowałam.Czy mogę liczyć na większa emeryturę. Takie pytanie zadaje wiele osob. Kto potrafi na nie odpowiedziec? Gdzie moge znalez odpowiedz? W ZUS-sie jedni mowia tak inni ze nie. Czekam na odpowiedz. Dziekuje

  • 19: Fredek z IP: 89.228.141.* (2010-08-12 12:07)

    W demokratycznym Pąnstwie urzeczywistniajacym zasady sprawiedliwości społecznej, obywatel powinien otrzymać informacje od ZUS o możliwości przejścia na emeryturę czy przeliczenie. U nas wymaga się aby zwykły obywatel był mądrzejszy od ZUS. Przepisy sa tak skomplikowane, że zwykły człowiek nie ma pojęcia o przeliczaniu. Na tym właśnie zyskuje Państwo, na niewiedzy swoich obywateli, bo należnych wynagrodzeń nie wypłaca, a jak już ma wypłacić to od daty złożenia wniosku. Powinno to być karane. Proszę sprawdzić, w państwach demokratycznych "ZUS" z wyprzedzeniem informuje swoich ubezpieczonych o możliwości przejscia na wsześniejszą emeryturę, na ustawową. Za PRL też ludzi starszych nie oszukiwano. To są ukoki najlepszego ustroju kapitalistycznego, korzystne tylko dla niektórych.

  • 20: Halina Zielona Góra emeryt z IP: 92.244.32.* (2010-07-06 10:53)

    Halina Przepracowałam 40 lat gdy skończyłam 55lat przeszłam na emeryturę w roku 2006 zmarł mój mąż przeszłam na rentę rodzinną, nie mogę się pogodzić że pracując tyle lat lekką ręką traci się to co przez tyle lat zapracowało .Chodzi o to że powinno się chociaż dostawać 100% renty rodzinnej a nie 85% Uważam ze Państwo nas okradło bo czuję się tak jakbym nie pracowała tyle lat.Jest nas bardzo dużo proszę sobie przeliczyć jakie zyski ma rząd czy ZUS już nie wiadomo do kogo można mięć żal.Poprostu system jest chory. Na zachodzie emeryci dostają swoją emeryturę i jeszcze po zmarłej osobie. Tam emeryci nie martwią się czy wykupić leki czy gdzieś wyjechać. A u nas lekką ręką nam się zabiera to co przez lata wypracowaliśmy.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie