Kto może wystąpić o przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

autor: Marek Opolski18.02.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Na podwyższeniu kwoty bazowej zyskają nie tylko osoby, którym ZUS dopiero będzie przyznawał świadczenia. Wyższą emeryturę mogą otrzymać także osoby, które pracowały po ustaleniu prawa do niej, jeśli wniosek o przeliczenie złożą po 28 lutego 2009 r.








  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 61

  • 11: Grażyna z IP: 85.128.78.* (2009-02-24 15:57)

    W 2003 roku przeszłam na wcześniejszą emeryturę od 5 kwietnia 2007 roku zostałam zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do 4 kwietnia 2008 r. Moje zarobki w 2007 roku od 5 .04- 31.12.2007 wyniosły 31 656,00 zł
    i przekroczyły niższą kwotę graniczną ustaloną dla tego roku o 9479,10 zł.
    W związku z moim przekroczeniem przychodów obecnie zwracam do ZUS kwotę najwyższą tj. 4960,44 zł. Natomiast w 2008 r. od 3 stycznia do 4 kwiet. do rozwiązania umowy o pracę przebywalam na zwolnieniu lekarskim i pobieram zasilek chorobowy ale jednocześnie od 1 stycznia mialam zmniejszoną emeryturę o 413 zł. Dla informacji podaję że w maju 2008 r. skończyłam 60 lat a moje przychody z tytułu zasiłku chorobowego wyniosły około 8 tysięcy zł. Byłabym wdzięczna za odpowiedż jak powinnam być rozliczona za 2008 r.
    moje zarobki wyniosły około

  • 12: Jadwiga II z IP: 83.9.56.* (2009-02-26 17:27)

    Zadaję identyczne pytanie co P.Jadwiga.Mąż przepracował 40 lat i zmarł .Zabrakło mu 1 m-c do wieku emerytalnego.Nawet nie mam prawa do emerytury po mężu w wysokości 85%.Owszem ja mam swoją emeryturę po 37 latach pracy ale jest b.niska.Pytam:Gdzie przepadły i komu "przypadły" płacone przez 40 lat składki męża,dlaczego po zmarłych współmałżonkach nie przysługuje przynajmniej kilka % emerytury dla wdowy/wdowca? Szkoda,że byłam solidna,nie wyciągałam ręki po zasiłki,pracowałam a teraz jestem nędzarzem.

  • 13: ewa z IP: 85.89.162.* (2009-02-27 16:30)

    kobieta, która została wdową otrzymuje rentę po mężu. A ta która pracowała
    i ma 40 lat przepracowanych za karę dostaje tylko swoją emeryturę.Dlaczego na Zachodzie wdowa otrzymuje i swoją i po mężu?

  • 14: Alicja S. z IP: 78.30.104.* (2009-02-28 13:30)

    Od 2 marca 2000r. zmuszoma byłam do przejścia na świadczenie przedemerytalne, na którym byłam do dnia ukończenia 55 roku życia tj. 16 czerwca 2003r. Po uzyskaniu tego wieku przeszłam na emeryturę. Wysokość mojej emerytury w zasadzie nie uległa zmianie. Doliczono mi tylko okresy nieskładkowe a kwota bazowa nie uległa zmianie - była taka sama jak w chwili naliczenia mi świadczenia przedemerytalnego , pomimo że od 1 marca 2003r została ona zwiększona. Czy w tym przypadku ZUS powinien mi ponownie przeliczyć wysokość emerytury?

  • 15: Barbara z IP: 79.184.149.* (2009-03-02 11:30)

    Proszę o wyjaśnienie, czy przechodząc na emeryturę w 2004 r po 40 latach pracy i wiek 55 lat, kwalifikuję się do przeliczenia emerytury z nową stopą bazową.

  • 16: janista@o2.pl z IP: 95.49.233.* (2009-03-02 11:49)

    I nadal brak danych.Pracowałem 40 lat w warunkach szkodliwych Lecz za rządów Pani Suchockiej dodatek został zabrany.Nikt wtedy nie protestował a szkoda.Dzisiaj po przeczytaniu artykułu telefonowałem do ZUSu nikt nic nie wie o jakiejkolwiek rewaloryzacji za wyjątkiem tej która jest 6,1 %.Więc dlaczego autor artykułu kłamie?Proszę podać nr telefonu do autora niech mi to jaśniej wytłumaczy.Pozdrawiam

  • 17: Alicja z IP: 89.230.120.* (2009-03-03 13:08)

    czy mozna przliczyc emeryture z nowa kwota bazowa po przejsciu z wczesniejszej emerytury na ,,pełna,,, tzn. po ukonczeniu 60 lat. zaznaczam ze w ciagu tych 5 lat nie pracowalam, ale uwazam, ze przeliczenie powinno nastapic. Jak sadzicie??

  • 18: emerytka z IP: 83.10.201.* (2009-03-05 20:04)

    Po zmianie 53 art.ustawy z 17.12.1998r o FUS w r.2004/dodano ustępy 2-4/,ZUS przesyłał tzw.wcześniejszym emerytkom mającym w krótkim czasie ukończyć 60 lat-decyzje o zmianie wcześniejszej emerytury na emeryturę normalną z art.27 w/w ustawy.Osoby te nie występowały do ZUS o zmiany lub przeliczenia.Większość osób były w trakcie pracy i płaciły składki ubezpieczeniowe.Decyzje ZUS-u odięły im uprawnienia do przeliczeń emerytur z nową kwotą bazową po 30 mcach pracy.Skrzuwdzono być może tysiące lub setki tysięcy osób..Nikt nie zajął się tym problemem.Czy ta kampania ZUS to pogwałcenie prawa? Może powinna zainteresować się tym prokuratura? Pracownicy ZUS-u "zaoszczędzili" firmie grube pieniądze.Podobno od zaoszczędzonych" kwot pracownicy ZUS otrzymywali do 2005r premię w wys.32%,a obecnie tylko 7%.Proszę o wypowiedż w tej sprawie .Emerytka





    po

  • 19: aleksander z IP: 213.77.237.* (2009-03-10 11:55)

    Czy ZUS może pozbawić mnie uznanych - zaliczanych jako składkowe lat pracy w gospodarstwie rolnym ojca ? w momencie przeliczania-naliczania części socjalnej od nowej (aktualnej) kwoty bazowej gdy zwróciłem się po przepracowaniu na emeryturze 30 miesięcy i osiągnięciu wieku 65 lat ?
    Proszę o radę.

  • 20: Anna z IP: 80.54.100.* (2009-03-11 21:16)

    Mam pytanie. Pracuję jeko nauczyciel i już nabyłam prawa do wczesniejszej emerytury ale nie odeszłam jeszcze na nią. Czy odejscie w tym roku jest korzystne, czy lepiej popracować jeszcze z dwa lata? Bardzo proszę o podpowiedź.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie