statystyki

Czy można wystąpić z OFE w celu ustalenia emerytury mieszanej

autor: Marek Opolski17.02.2009, 13:58; Aktualizacja: 17.02.2009, 14:44
  • Wyślij
  • Drukuj

Prawo do emerytury mieszanej może mieć również członek OFE, który złoży wniosek przekazanie środków z OFE za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa.

reklama



reklama


Czytelniczka pod koniec lutego skończy 60 lat i będzie wnioskowała o przyznanie emerytury. W 1999 roku przystąpiła do OFE.

- Według jakich zasad ZUS obliczy mi emeryturę? Czy będę mogła wnioskować o ustalenie świadczenia częściowo na starych zasadach - pyta pani Urszula z Kielc.

Tak. Zasadą jest, że emerytura przyznawana osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która przystąpiła do OFE, ustalana jest w całości na nowych zasadach.

Nowe zasady polegają na podzieleniu podstawy obliczenia emrytury (kwoty składek z uwzględnieniem ich waloryzacji oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego) przez tzw. średnie dalsze trwanie życia w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę. Osoba, której ZUS ustalił w taki sposób wysokość emerytury, ma również prawo do okresowej emerytury kapitałowej (z tzw. II filaru) ze środków zgromadzonych na rachunku w OFE, jeśli kwota tych środków jest równa lub wyższa od 20-krotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego. Jeśli kwota tych środków jest niższa, OFE przekazuje ją do ZUS w celu zwiększenia podstawy obliczenia emerytury z FUS.

Od 5 lutego 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Przepisy te wprowadziły nowe brzmienie art. 183 ustawy emerytalnej, zgodnie z którym emeryturę w mieszanej wysokości oblicza się także dla osoby ubezpieczonej będącej członkiem OFE, która złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa. W praktyce oznacza to, że emerytura w mieszanej wysokości może być obliczona również kobietom, które wiek emerytalny 60 lat ukończą w latach 2009-2013 nawet wówczas, gdy przystąpiły do OFE, ale występując o emeryturę, wnioskują o przekazanie zgromadzonych tam środków do budżetu państwa. W takiej sytuacji nie przysługuje jednak okresowa kapitałowa.

Gdyby więc zdecydowała się pani wnioskować o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa, ZUS ustali pani emeryturę w 80 proc. według starych zasad (w oparciu o podstawę wymiaru świadczenia, liczbę udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych oraz obecnie obowiązującą kwotę bazową), a w 20 proc. według nowych zasad (a więc ze składek i kapitału początkowego). Musi pani rozważyć, co będzie korzystniejsze, gdyż w wielu przypadkach emerytura obliczona w całości na nowych zasadach może się okazać wyższa od świadczenia obliczonego częściowo na zasadach dotychczasowych, szczególnie dla osób, które mają ustalony wysoki kapitał początkowy.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 2 pkt 3 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 8, poz. 38).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

  • 1: jertam53 z IP: 91.213.170.* (2011-12-15 08:09)

    Moje środki zgromadzone w OFE / ING/ wzrosły rok do roku 2010/ 2011 o 100 PLN , podczas gdy odprowadzone rocze składki netto / po potrąceniu kosztów/ wyniosły 2500 PLN. Co mi tam suche minus 2% stopy zwrotu.
    Po chłopsku po prostu OFE zubożyły mnie o 2400 PLN i tyle.Zwykłe złodziejstwo w majestacie Ustaw. Już wiadomo ,że 2012 będzie gorszy od poprzedniego , a nie ma pewności co do lat 2013, 2014,...
    Jak OFE się rozbucha , to do 2018 kiedy mam przejść na emeryturę / rocznik 1953/ zeżre nawet kilanaście tysięcy złotych z moich środków.
    Jeżeli politycy uchwalający tak złe Ustawy , mamiący obywateli wizją emerytury spędzanej w ciepłych krajach ,... mają resztkę honoru, to NIECH UCHWALĄ nową Ustawę dającą możliwość ucieczki z OFE.
    A tym z twórców Ustaw o OFE , którzy w mediach chwalili się tak zwanymi suwakami /przy założeniu np. 6% średniorocznego przyrostu wartości jednostki uczestnictwa wychodziły bajońskie kwoty emerytury po 20, 30 latach / , proponuję taki suwak w powiększeniu przyspawać do kręgosłupa.

  • 2: ewa z IP: 145.237.97.* (2009-06-15 09:55)

    Rząd powinien zlikwidowac OFE natychmiast !!!

  • 3: waldek z IP: 145.237.97.* (2009-06-15 09:54)

    Rząd powinien z mocy prawa ulatwic wystąpnie z OFE i przejśc dio ZUS, a ewentualnie poiwnien zlikiwodować Otwarte fundusz emerytalne, ponieważ jest to najzwylklejsze oszustwo. Cała masa liudzi zabiera ogrome pieniądze z naszych skladek emerytalnych !!!

  • 4: Ja także żądam możliwości wyjscia z OFE i przywróc z IP: 213.172.175.* (2009-05-14 10:28)

    i przywrócenia poprzednich zasad emerytalnych!!! Obecne zasady to totalny bubel i są niesprawiedliwe społecznie!
    Dlaczego jeszcze nie zajął się tym Trybunał???

    Rozmówczyni z poz.4 ma rację w 100%.

  • 5: zc z IP: 212.244.142.* (2009-05-03 09:15)

    W ustawie winien być artykuł,że jeżeli emerytura z ZUS jest korzystniejsza od łącznej z OFE i ZUS - oblicza się jej w sposób korzystniejszy dla strony. Dotyczy to osób ,tóre mogły wybarać -OFE i ZUS - mamione spędzeniem reszty życia w raju na Karaibach. PS.Różnicę niech dopłaca /może/ Boni,Buzek,Chłóń,Góra

  • 6: Bozena z IP: 80.55.2.* (2009-04-21 12:32)

    Do Alzara - bardzo bym chciała, żeby to była prawda. Bo jako kobieta rocznik 1954 mam już 35 lat pracy i w perspektywie pracę do 60-tki. Dlaczego muszę przepracować aż 40 lat do emerytury, podczas gdy innym wystarczyło 20 lub nawet 15 lat pracy. To niesprawiedliwe, też nie czuję się już najlepiej, też musze chodzić wciąż po lekarzach i te z mam małe wnuczk, którymi chciałabym się nacieszyć i pomóc dzieciom w ich wychowaniu teraz, a nie dopiero za 5,5 roku, jak starsza wnuczka skończy 14 lat

  • 7: alzara z IP: 217.173.176.* (2009-04-13 21:31)

    OPZZ przygotowuje projekt ustawy o emeryturach wg kryterium lat przepracowanych K 35 i M 40.

  • 8: Oko z IP: 194.213.1.* (2009-04-08 13:55)

    Do 5. Otrzyma Pani emeryturę bo trzeba mieć mini. dla kobiet ukończone 60 i 20 lat stażu pracy, emerytura bedzie mięszana tzn 20% licznej wg nowych zasad i 80% wg starych zasad. Pozdrawiam i życzę dlugich lat na emeryturce.

  • 9: regina z IP: 145.237.72.* (2009-03-19 14:17)

    Zlikwidować OFE a pieniądze natychmiast niech zwrócą do ZUS bo nie bedzie pieniędzy na emerytury dla roczników piędziesiątych i szescdziesiątych !!!

  • 10: Nowa emerytka z IP: 77.236.15.* (2009-03-04 08:37)

    Kończe w maju 60 lat życia nie wstąpiłam do OFE nie mam 25 lat pracy czy mogę otrzymać emeryture i jakim sposobn liczona

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama