Pod koniec roku uruchomiona zostanie nowa usługa informatyczna, która ma ułatwić ośrodkom pomocy społecznej pozyskiwać i sprawdzać dane mające wpływ na otrzymywanie wsparcia z programu 500+ oraz innych świadczeń.

Nowe rozwiązanie to tzw. usługi grupowe. Ma ono polegać na tym, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie przesyłać do poszczególnych ośrodków pomocy społecznej raport z wykazem osób uzyskujących świadczenia rodzinne, wychowawcze oraz z Funduszu Alimentacyjnego (FA), w przypadku których miała miejsce jakaś zmiana. Na początku będą to informacje pochodzące z ZUS, np. o tym, że pojawiły się składki odprowadzane za daną osobę lub doszło do zmiany ich płatnika. Może to bowiem świadczyć o tym, że do tej pory bezrobotny rodzic lub inny członek rodziny znalazł pracę, co wiąże się z uzyskiwaniem nowego dochodu i może mieć znaczenie dla dalszego pobierania świadczeń uzależnionych od spełnienia kryterium.

W takich przypadkach ośrodek będzie miał 60 dni na weryfikację informacji. W trakcie ich sprawdzania może się okazać, że taka osoba już wcześniej powiadomiła o zmianie swojej sytuacji dochodowej lub wręcz przeciwnie – mimo takiego obowiązku nie wywiązała się z niego albo nastąpiła pomyłka. Poza danymi z ZUS do gmin mają też trafiać informacje pozwalające na weryfikację, czy dziecko się uczy – pochodzące z Systemu Informacji Oświatowej oraz wykazu studentów i doktorantów w rejestrze POLON. To wszystko ma spowodować, że łatwiej i szybciej będą wychwytywane przypadki nienależnego pobierania świadczeń na dzieci.

Z punktu widzenia ośrodków szczególnie istotny jest termin uruchomienia usług grupowych. Pierwotnie resort wskazywał na maj (tylko z informacjami z ZUS). Do tej pory jednak to nie nastąpiło i ta sytuacja szybko się nie zmieni. Z odpowiedzi udzielonej DGP przez ministerstwo wynika, że usługi grupowe są jeszcze w fazie testowania, a ich wdrożenie jest planowane na koniec 2018 r.

Dla gmin to opóźnienie nie jest złą wiadomością, ponieważ obawiały się, że zaczną one działać w najbliższych miesiącach, kiedy nadejdzie czas składania wniosków o świadczenia na dzieci i wypłaty z programu „Dobry start” (czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia).

– Weryfikacja wymaga czasu i musieliby się tym zająć pracownicy, którzy będą potrzebni do rozpatrywania wniosków. Dlatego dobrze, że termin uruchomienia usług grupowych się przesunął – mówi Piotr Spiżewski, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.