statystyki

Emerytury i renty wzrosną w tym roku o 6,1 proc.

autor: Bartosz Marczuk11.02.2009, 03:00

Wpływająca na wysokość przyznawanych przez ZUS emerytur i rent kwota bazowa będzie wyższa o ponad 70 zł. Od marca emerytury i renty wzrosną o ponad 6 proc.

Reklama


Reklama


Główny Urząd Statystyczny podał wczoraj, że kwota bazowa, która będzie obowiązywać od marca tego roku, wyniesie 2578,26 zł. Będzie więc wyższa od obowiązującej obecnie (wynosi 2275,37 zł) o 302,89 zł. Ponieważ ZUS, przyznając od marca emerytury i renty, weźmie pod uwagę wysokość nowej kwoty bazowej, świadczenia będą wyższe. Przypomnijmy, że GP już w listopadzie ubiegłego roku informowała, że tegoroczny wzrost kwoty bazowej będzie wysoki. Szacowaliśmy, że wyniesie ona 2548 zł (pomyliliśmy się więc zaledwie o 30 zł).

Kwota bazowa ma istotny wpływ na wysokość przyznawanych świadczeń. Po pierwsze, decyduje o wysokości tzw. części socjalnej emerytury. Otrzymuje ją każda osoba, której ZUS przyznaje do niej prawo. Wynosi 24 proc. kwoty bazowej i obecnie jest to 546,09 zł. Od marca wzrośnie do 618,78 zł. Osoba, która wstrzyma się ze złożeniem wniosku do ZUS, zyska więc od marca prawie 73 zł miesięcznie.

Po drugie, wysokość kwoty bazowej wpływa też na wysokości tzw. podstawy wymiaru świadczenia. ZUS wylicza ją, mnożąc obliczony wcześniej wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (stosunek zarobków wnioskodawcy w wybranych przez niego latach do przeciętnej płacy w tych latach) przez kwotę bazową. A przy obliczaniu części socjalnej emerytury i podstawy wymiaru ZUS stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku. Jeśli więc ktoś złoży do ZUS wniosek o świadczenie w lutym, to zakład wyliczy je ze starą kwotą bazową. Złożenie wniosku w marcu gwarantuje uzyskanie wyższego świadczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że świadczenie przyznane w lutym zostanie w marcu zwaloryzowane. Wczoraj GUS podał, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2008 roku w stosunku do 2007 roku wyniósł 6 proc. Wcześniej w komunikacie z 14 stycznia podał, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw emerytów i rencistów w 2008 roku wyniósł 104,9 (wzrost o 4,9 proc.).

Te dwie dane służą do wyliczania wskaźnika waloryzacji w danym roku. Nie może być on niższy niż suma wzrostu cen i tzw. zwiększenia. To nie może być z kolei mniejsze niż 20 proc. realnego wzrostu płac. Wcześniej odbywają się na jego temat negocjacje w Komisji Trójstronnej. Jeśli partnerzy dojdą do porozumienia (musi być jednogłośne), zwiększenie musi być takie jak wynegocjowali. Jeśli nie - nie niższe niż pierwotnie proponuje rząd.

- Zaproponowaliśmy partnerom społecznym z Komisji Trójstronnej, aby tegoroczny wskaźnik uwzględniał 20 proc. wzrostu płac. Poparli nas pracodawcy, a związki domagały się nawet 50 proc. - mówi Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Brak porozumienia przesądza więc, że wskaźnik uwzględni wzrost cen i 20 proc. wzrostu płac. Wyniesie więc 6,1 proc. (4,9 + 6/5 = 6,1). To oznacza, że na przykład przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS, która wynosi 1,5 zł brutto, wzrośnie od marca o 91,5 zł.

Waloryzacja emerytur i rent przesądza też o podwyżce tzw. świadczeń minimalnych i innych świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Wzrosną więc (przez pomnożenie ich przez wskaźnik waloryzacji) kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych. Są to:

• emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna (obecnie wynoszą 636,29 zł miesięcznie),

• renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (obecnie wynosi 489,44 zł miesięcznie),

• renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa (obecnie wynosi 763,55 zł),

• renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową (obecnie wynosi 587,33 zł).

Ponadto podniesione też zostaną dodatki do emerytur i rent oraz inne świadczenia.

2578,26 zł wynosi nowa kwota bazowa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • BARBARA(2009-03-01 17:22) Odpowiedz 00

    I o czym wy mówicie niech któryś z rządu spróbuje przeżyć za 400 zł z dwójką dzieci i nie mogąc dorobić ze względów zdrowotnych a teraz szczycą się że dali taką dużą podwyżkę tylko komu? tym co mają dużo.A ja nie wiem czy dać dzieciom jeść czy kupić leki czy sznurek. DZIĘKUJĘ ZA TAKĄ PODWYŻKĘ MOŻE TEN CO USTALAŁ TAKIE WYSOKOŚCI RENT SPRÓBUJE ZA TO PRZEŻYĆ

  • kobieta rocznik 1954(2009-02-11 08:31) Odpowiedz 00

    ZGADZAM SIĘ Z "3" - ile lat mam przepracować aby przejść na emeryturę ??? Teraz mam pracować do uzyskania 60 lat życia i będę miała wtedy 41 lat pracy.
    Inne kobiety miały 20 lat pracy + 5 lat studiów + 5 lat urlopu wychowawczego i data urodzenia rocznik 1953 i są na emeryturce. Ja mam 36 lat pracy i te 36 lat opłacałam składki. I co, mam tyrać dalej dla potrzeb rządu, by miał co wydawać z budżetu do którego wpływają moje podatki i składki do ZUS. ZROBIĆ EMERYTURY ZALEŻNE OD LAT PRACY - na przykład 35 lat opłacanych składek i można przejść na emeryturę. Decyzja w rękach osoby, która ma opłacane składki emerytalne przez 35 lat. BYŁOBY NARESZCIE SPRAWIEDLIWIE !!!

  • 53r.(2009-02-11 12:56) Odpowiedz 00

    Do 8. Mam nadzieje, że nie bierzesz pod uwagę wszystkich kobiet z rocznika 53. Mnie sie udało.ale nie mam 20 lat pracy tylko 36 lat składkowych. Pomimo że mogłam skorzystać z wcześniejszej emerytury dalej pracuję.Ja również jestem za tym by było sprawiedliwie. Emerytura wtedy gdy masz 35K, 40M lat pracy.

  • adkul(2009-02-11 12:39) Odpowiedz 00

    Do Autora!
    1) "Wpływająca na wysokość przyznawanych przez ZUS emerytur i rent kwota bazowa będzie wyższa o ponad 70 zł" .(??!!) Chyba o ponad 300 !!!
    2) "...przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS, która wynosi 1,5 zł brutto, wzrośnie od marca o 91,5 zł."(?!) No, aż tak źle JESZCZE u nas nie jest :) Kolejny bzdet!!
    Co Wy drukujecie??!!

  • Rocznik 1954(2009-02-11 12:14) Odpowiedz 00

    Jestem z rocznika 54 kobieta od 5 lat jestem na świadczeniu przedemerytalnym nie z własnej woli lecz z przymusu- brak pracy ,netto 859zł. Za pięć lat dostanę emeryturę brutto około 900zł więc netto będzie w przydliżeniu 770zł jak przyjdzie żyć skoro jest bezrobocie ,a nas starch nikt nie chce zatrudniać.Odchodząc na świadczenie otrzymałam 80% emerytury.Proszę gdzie tu jest sens i logika.

  • wojtek(2009-02-11 12:03) Odpowiedz 00

    Niech ktoś to z posłów przeczyta pseudo aktorzy.nedzni sporowcy maja gaże takie że przecientny emeryt na jego miesięczną płace musiał by zbierać iodkładać całe emerytury przez 20 lat jest to jeden z wielu przykładów.Wniosek jest jeden prosty rządzący zapomnieli kto na nich GŁOSOWAŁ

  • S-w(2009-02-11 11:50) Odpowiedz 00

    < Obserwator> ma rację.
    Aktualizować czy waloryzować KWOTĘ BAZOWĄ "w celu przywrócenia finansowej mocy nabywczej naszego świadczenia". Jasne jak słońce, więc dlaczego kolejni rządzący rżną przysłowiowego głupa i nic z tym nie robią!!!
    Związki zawodowe i inne wielce zasłużone instytucje też nie robią nic w celu skończenia tego bezprawia.

  • Obserwator(2009-02-11 10:59) Odpowiedz 00

    LUDZIE BŁAGAM ZACZNIJCIE MYŚLEĆ
    Żadne przeliczniki umowy społeczne, uzgodnienia i co tam jeszcze
    Bo jest to tylko okazja do kolejnego oszustwa
    Waloryzacja to nie żadna podwyżka a jedynie przywrócenie finansowej mocy nabywczej naszego świadczenia.
    A więc uczciwie skoro nasze świadczenie zostało wyliczone procentowo do aktualnej Kwoty Bazowej
    To tak samo powinno być, co roku waloryzowane

    A obecnie jego wartość, co roku spada
    Czyli mamy, co roku KOLEJNY STARY PORTFEL

    Jeszcze raz powtarzam LUDZIE ZACZNIJCIE MYŚLEĆ
    Nasze emerytury to nie żadna łaska
    Każdy z nas uczciwie pracował i płacił ponad 40 % podatku

    Dziś mamy prawo oczekiwać zwrotu

  • lodzia(2009-02-11 10:43) Odpowiedz 00

    ubeki będą mieli mniejsze emki około 600 zł,zaoszczędzone pieniądze dać na
    biednych mającuch niskie emki niech se pozyjo

  • TTT(2009-02-11 10:24) Odpowiedz 00

    Do; Kumaala:3350zł ale tylko do końca 2009 potem zostanie Ci 1/4 tej sumy t.j837,66

  • sam(2009-02-11 09:57) Odpowiedz 00

    mam pytanie. jestem na zasiłku przedemerytalnym,na decyzji pisze że należy mi się do chwili uzyskania wieku emerytalnego,wiek emerytalny uzyskałem w
    styczniu,czy jak złóżę wniosek w marcu wg.nowej kwoty bazowej to za luty nie dostanę nic, a jak w grudniu to obliczą mi na starch zasadach ,bo od stycznia
    obowiązują nowe zasady liczenia emerytury,jak to jest może ktoś wie dokładnie
    i o tym napisze ja dokładnie nie wiem,

  • kumaal(2009-02-11 09:39) Odpowiedz 00

    mam obecnie emeryturę 3158zł netto jaką dostanę po 1marca(po waloryzacji)

  • edc(2009-02-11 09:29) Odpowiedz 00

    Dlaczego Mordasewicz powiera rzą i co on ma do wysokości waloryzacji? Po co do "negocjacji" (czy to są w ogóle negocjacje?) sa pracodawcy? Rząd i związki zawodowe. 2 strony do rozmów wystarczą. Przeciez wiadomo, że pracodawcy zawsze poprą rzad! Oni siedzą w kieszeni rządu poprzez ustawy, które ten rząd uchwala dla nich.

  • spaider(2009-02-11 09:14) Odpowiedz 00

    Rzadzący zapomnieli o jednej sprawie że w 2008 i 2009 zostaqla obnizona składka rentowa dla pracowników w związku z tym kwota bazowa wzrosła o ponad 10% wiecej niż przeciętne wynagrodzenie. W zwiazku z powyzszym sytuacja odchodzącego na emeryturę pracownika o tych samych warunkach w 2007 roku jest gorsza z tego tytułu o 10% od pracownika odchodzącego w 2009 r. Trzeba jeszcze zaznaczyć że wynagrodzenie netto tego drugiego pracownika również przez 2 lata było wyższe. Jest to jawna niesprawiedliwość i łamanie konstytucji. Dlaczego mechanizm waloryzacji corocznej nie jest oparty o wzrost kwoty bazowej gdyby tak było to nie potrzebne są żadne negocjacje i emerytury przy jednakowych zarobkach i stażu byłyby takie same. A obecnie nie są dla przykładu moja żona w 2002 r przeszła na emeryturę i otrzymała 1100 zł netto przeliczając ją przy obecnej kwocie bazowej otrzymała by 1600 zł a po wszystkich waloryzacjach otrzyma obecnie raptem ok. 1380 zł. Czyli państwo obniżyło jej emeryturę o 220 zł.

  • doklecjan(2009-02-11 08:44) Odpowiedz 00

    Na cholere te pseudo negocjacje w Komisji Trójstronnej, Może GP zainteresuje się tym. Jakie negocjacje - rząd proponuje wskaźnik 20% (bo kryzys, bo w ZUS-ie nie ma pieniędzy, bo przybywa emerytów...) i brak jednogłośnego porozumienia, to zostaje najniższy wskażnik 20% "zaproponowany " przez rząd. Więc jakie negocjacje ?. Podstawą wyjścia powinien być np. wskaźnik 50% i niech rząd negocjuje ze związkami ewentualne jego obniżenie. A w ogóle co pracodawcy mają do emerytur i emerytów. Tego nawet nie można nazwać paranoją.

  • Ela(2009-02-11 08:28) Odpowiedz 00

    Witam mam pytanie może z państwa ktoś mi podpowie. Jestem na wcześniejszej emeryturze 30 lat pracy + 55 lat, w tym miałam 28 lat i 10 m-cy pracy + gospodarstwo rolne 2 lata i 4 m-ce ZUS przyznał emeryturę ale zaliczył lata pracy + 10 m-cy nieskładkowe x 0,7% myślę że i gospodarstwo rolne powinien dodać i przemnożyć przez 0,7% - czy mam rację?

  • SZKODA NERWÓW(2009-02-11 08:35) Odpowiedz 00

    Do 5 - a co powiesz o tych dosłownie paru milionach, które WEGETUJĄ za najniższą rentę czy emeryturę / 0k.500 zł / - oto świetlana rzeczywistość postsolidarnej Polski