statystyki

Placówki rodzinne do wygaszenia

autor: Michalina Topolewska21.05.2018, 20:00
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Placówki które powstały lub powstaną przed wejściem w życie nowelizacji, będą mogły działać na dotychczasowych zasadach.źródło: ShutterStock

Powiaty nie będą mogły uruchamiać nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Te, które już powstały, będą mogły działać dalej bez konieczności przekształcania się w inną formę opieki.

Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.). Zgodnie z jej obecnymi przepisami placówka typu rodzinnego, w której może przebywać nie więcej niż 8 dzieci, należy do pieczy instytucjonalnej. W praktyce oznacza to, że musi spełniać przewidziane dla niej warunki, np. mieć dyrektora, który jest zatrudniany na podstawie przepisów o pracownikach samorządowych, a na jej utworzenie oraz likwidację wydaje zgodę wojewoda. Jednocześnie ten typ placówki ma wiele cech zbliżonych do rodzinnych form pieczy zastępczej, w szczególności rodzinnych domów dziecka. Prowadzący taką instytucję, podobnie jak opiekunowie zastępczy, otrzymują świadczenia na przebywające w nich dzieci, w tym m.in. 500+, czy pokrycie kosztów utrzymania zajmowanego lokalu. Ze względu na te podobieństwa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uznało, że nie ma potrzeby funkcjonowania dwóch tak zbliżonych do siebie form opieki.

– Faktycznie nie ma sensu dalszego utrzymywania zarówno placówek typu rodzinnego, jak i rodzinnych domów dziecka, zwłaszcza że są ze sobą często mylone – mówi Magdalena Kuźnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wrocławiu. Dodaje, że z organizacyjnego punktu widzenia łatwiejsze jest utworzenie rodzinnego domu dziecka. Nie bez znaczenia jest też to, że jest to tańsza forma opieki.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane