statystyki

Dwugłos ws. wsparcia dla osób niepełnosprawnych: Jak pomóc, by nie rozsadzić budżetu?

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki12.05.2018, 17:30; Aktualizacja: 12.05.2018, 17:46
Protestujący w Sejmie niepełnosprawni i ich opiekunowie

Protestujący w Sejmie niepełnosprawni i ich opiekunowieźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Czy wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów to obowiązek państwa bez względu na koszty? A jaką wysokość świadczeń jesteśmy gotowi zaakceptować, by nie rozsadzić budżetu?

Klara Klinger

Klara Klinger

źródło: DGP

Zapytałam koleżankę, która ma dziecko z poważnym niedosłuchem, co sądzi o strajku osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. – Powinni dostać wszystko, o co proszą. Niosą krzyż, którego nikt nie wziąłby dobrowolnie na swoje barki – odpowiedziała bez wahania. Ona nie ma problemów z przeżyciem do końca miesiąca, a niedosłuch dzieci jest dziś stosunkowo mało obciążającą ułomnością. Stać ją na prywatnych terapeutów czy lepszy aparat słuchowy niż ten finansowany przez NFZ. Zaś o osoby, które takiego szczęścia nie mają, powinno – jej zdaniem – zadbać państwo. Nie stać nas? To kwestia priorytetów. Czy wcześniejsze emerytury dla górników, dotacje TVP, strzelnice, wyprawka szkolna czy 500+ są ważniejsze?

Do mnie przemawia jeden argument: niepełnosprawni to grupa, która nie podpali opon, walcząc o dodatki, nie będzie maszerować ulicami, nie urządzi głodówki. Ostatnią grupą, której udało się wymusić na rządzie ustępstwa, byli pracownicy medyczni. Ale doszło do tego po kilkumiesięcznym strajku łącznie z odmawianiem dyżurów w szpitalach i przy wsparciu medialnym. A przecież zaczęło się od tego samego argumentu ze strony rządu – nie ma dla was pieniędzy.

Czy osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mają podobne narzędzia nacisku? Nie. Sami niepełnosprawni często o sobie mówią „niewidoczni”. Są marginalizowani zarówno w życiu społecznym, jak i politycznym. Dziś walczą o pieniądze, bo często brakuje im na podstawowe potrzeby – to też grupa osób najbiedniejszych i najczęściej korzystających z pomocy społecznej. I jasne jest, że nie chodzi tylko o gotówkę, lecz o naprawę systemu. Ale zanim to nastąpi, chcieliby choć trochę lepiej się poczuć. Już. Teraz.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (32)

  • wózkowiczka(2018-05-12 20:54) Zgłoś naruszenie 1814

    Ale Ci niepełnosprawni zachowują się jedynie roszczeniowo. Nic od nich, tylko dla nich. Dlaczego tak zaparcie nie uczestniczą w programach aktywizacyjnych z projektów fundacji. Skoro inni kulawi na wózkach, z urazami rdzenia czy z porażeniami mogą pracować, kształcić się, mieć rodziny, dzieci to nie widzę problemu i w dla Tych chłopaków. Jeśli tak bardzo lansują się po telewizjach, to nie mogą uczciwie sobie dorobić do rent, a nie żebrać? Przecież ich rówieśnicy studiują, pracują i zarabiają kilkakrotność tej państwowej żebraniny, o którą tak walczą. Sama jestem na wózku po urazie, pracuję w marketingu w firmie produkcyjnej i na tyle zarabiam, że rentę zawiesiłam na rok, mąż też małosprawny i dajemy radę z 3 dzieci. Więc rozsądnie byłoby nad tym popracować, a nie żulić od państwa.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jeśli ...(2018-05-12 20:18) Zgłoś naruszenie 179

    .... 500+ nie rozwaliło, to niepełnosprawni na pewno nie rozwalą, chyba , że rządowe deklaracje o nadwyżce budżetowej były zwykłym propagandowym kłamstwem.

    Odpowiedz
  • pipi(2018-05-13 00:21) Zgłoś naruszenie 1512

    Z całym szacunkiem do tych chorych dzieci,ale zachowanie ich matek jest skandaliczne. To pierwszy rząd który spełnia obietnice wyborcze,jestem pewna że i te 500 zł jest do dogadania ale nie od razu, nie można w środku roku z dnia na dzień wygenerować tej kasy,tym bardziej ze dla wszystkich niepełnosprawnych nie starczy,a TK jeszcze za PO wydał wyrok że nie można dzielić niepełnosprawnych na tych chorych od urodzenia i reszty,dlatego propozycja protestujących jest nie możliwa do przyjęcia bo by łamała ten wyrok. To nie jest do zrobienia w ciągu kilku dni czy tygodni,więc te Panie powinny ochłonąć,bo wielu Polaków z jednej strony współczuje tym ludziom ale z drugiej coraz więcej osób ma już dość tego ich protestu,tupania , roszczeń i stanowiska że musi być tak jak oni chcą i koniec.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ola(2018-05-12 20:58) Zgłoś naruszenie 1316

    Matki do pracy !!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • monika(2018-05-13 07:56) Zgłoś naruszenie 103

    Cała reszta społeczeństwa musi pracować na św. Mikołaja jakim jest PIS.Zamiast 500+ i innych wymysłów powinno pomagać najbiedniejszym dzieciom organizując wyżywienie w szkołach,wyprawki do szkoły,więcej przedszkoli .Jednak rząd rozdaje pieniądze na hura nawet dzieciom zamożnych rodziców a samotnie wychowujące jedno dziecko mają figę itp.

    Odpowiedz
  • kulawy(2018-05-13 13:04) Zgłoś naruszenie 104

    Chcą więcej od renty emerytury po 30, 40 latach pracy ?chcą więcej od minimalnej płacy za pracę ? 1000 + 500 daje 1500 większość nie ma takiej emerytury a minimalna płaca to 1400 zł .... Czy socjal może być większy ? W którym kraju Zachodnim tak jest ? Sam jestem na wózku 30 lat pracy biorę 1019 zł renty + dodatek 215 zł nie ma opiekuna żyję sam ..............nie narzekam wiem że inni maja mniej i muszą żyć choć są zdrowi po przeliczeniu na członka rodziny..........

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emERYTKA(2018-05-13 17:10) Zgłoś naruszenie 64

    Wózkowiczko BRAWO -tylko żeby przeczytały to protestujące w sejmie Ja musze zyc za 985złna reke emerytury maz nie dozyl emerytury wychowałam troje dzieci które pracują na moją emeryture . Składki meża ida własnie na nierobów protestujacych .jeszcze ściągaja mi 19% podatku gdzie ni mam żadnych odliczeń. aGDZIE TATUSIOWIE TYCH NIEROBÓW PROTESTUJĄCYCH.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krysisk Renata(2018-05-13 21:51) Zgłoś naruszenie 62

    Niepelnosprawni nie zadają tak dużo też im się należy sami sobie nie zapracują bo są chorzi a matki 24 na dobę muszą się opiekować . Sama mam dziecko chore i rozumie . te matki w sejmie .

    Odpowiedz
  • Niesprawna ruchowo doktorantka(2018-05-13 21:49) Zgłoś naruszenie 47

    Niech zaglądną na str. FAR, tam gdzie jest żywa aktywizacja wózkowiczów. Byłam, uczestniczyłam, poznałam mnóstwo ludzi,po FARze znalazłam pracę. Jestem na wózku od 10 lat. Postępująca choroba. Dlatego dziwię się, że ci chłopcy jeszcze nie skorzystali, a ich postępowaniem proponują rozwalenie budżetu. Nie wiem co za szkoły pokończyli, ale jakby nie było, ale uczą w szkołach ekonomii, WOS itp i rozsądne dziecko pojmie skąd się biorą pieniądze w budżecie Państwa. Dziwię się chłopakom, że tak usilnie domagają się socjalu. Przecież jakby wykazali odrobinę chęci i spróbowali popracować to nie tylko duma rozpiera, że kulawy jednak może, a drugie jest się między ludźmi i jeszcze za to płacą. No czego chcieć więcej, jeśli ma się swoją zarobioną kasę i radość z jej wydawania zgodnie z potrzebami. Niech spróbują, a nie z mamusiami poszli protestować. No! chyba, że im się nie chce, nie mają tego "chciejstwa", no to co innego. To już się zgodzę. Takie coś to nie jest godne największych pieniędzy. Pomimo wszystko polecam obozy aktywizacji FAR, wspaniała sprawa, wiele uczą, dają szansę, by nie łamać się i są po to aby być jednak konkurencyjnym na rynku pracy i chcieć w nim istnieć, a nie narzekać.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-05-13 09:22) Zgłoś naruszenie 44

    No i mamy kuriozum. Państwo ma na zabawę nieołowianymi żołnierzykami ( WOT) a nie ma na wsparcie niepełnosprawnych. Może czas aby zaprzestano tych zabaw w rządzenie państwem i rujnowanie gospodarki??? Może wystarczy duża piaskownoca lub plac zabaw a państwo powierzy się fachowcom?

    Odpowiedz
  • ADA(2018-05-15 01:14) Zgłoś naruszenie 43

    odebrać 500+ bogatym i zapewnić opiekę najbardziej potrzebującym! a nie rozdawać pieniadze zdrowym mamuśką na prawo i lewo!

    Odpowiedz
  • dociekliwy (2018-05-12 19:32) Zgłoś naruszenie 33

    Nie można rozsadzić czegoś co już rozsądne,tylko jeszcze niewielu o tym wie

    Odpowiedz
  • matma (2018-05-13 05:45) Zgłoś naruszenie 37

    No i mamy wysyp płatnych trolli z prymitywnymii wpisami. Brawo 3,14s.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • i to by było na tyle(2018-05-13 10:18) Zgłoś naruszenie 33

    @ Kpiarz - gdzie ci fachowcy wspaniali tacy? orły, sokoły...... Mamy Polskę katoprawacką, faceci oczadziali z nieróbstwa - prać, gotować nie potrafią. Ale pierś cherlawą wytężać to i owszem. Kobiety w kraju niedługo zaczną być traktowane jak kobiety ****** - już mają rodzić każde poczęte ale pieniądze nie dla nich i ich dzieci. Takie kuriozum jest wśród prawaków i prawaczek od zawsze.

    Odpowiedz
  • dodam coś (2018-05-14 23:00) Zgłoś naruszenie 25

    W życiu nikomu nic się nie należy - zapamiętajcie to wszyscy. Dlaczego więc dać tym którzy najbardziej krzyczą ? bo krzyczą ? Ktoś tu słusznie zauważył że renta socjalna nie powinna być wyższa od wypracowanej .Wiele matek tych krzykaczy powinno iśc do pracy - dzieci całe dnie na korytarzu mogą żyć to jaki problem je w domu swoim zostawić ?Niejeden starszy człowiek nie wytrzymałby takiego koczowania

    Odpowiedz