Osoby, które opuściły warsztat terapii zajęciowej (WTZ), bo znalazły pracę, będą mogły korzystać z jego dalszego wsparcia poprzez uczestnictwo w zajęciach klubowych.



Takie rozwiązanie wprowadza nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.), której drugie czytanie odbyło się na wczorajszym posiedzeniu Sejmu. Zawarte w niej zmiany dotyczą głównie zasad funkcjonowania WTZ i korzystania z elastycznych form zatrudnienia przez rodziców niepełnosprawnych dzieci (są one drugim etapem realizacji rządowego programu „Za życiem”). Ponadto w ustawie znalazły się modyfikacje odnoszące się do warunków udzielania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Do projektu zgłoszonych zostało 17 poprawek. Wśród tych autorstwa PiS najważniejsza dotyczyła rozszerzenia zakresu ulgi rehabilitacyjnej. Z kolei posłowie opozycji zaproponowali doprecyzowanie przepisów regulujących działalność zakładów aktywizacji zawodowej (ZAZ) oraz rezygnację z likwidacji dwuinstancyjności procedury odwoławczej. W projekcie zaproponowano bowiem, aby od decyzji prezesa PFRON nie przysługiwało tak jak obecnie odwołanie do ministra rodziny pracy i polityki społecznej, tylko ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezesa funduszu. Pracodawca będzie mógł też od razu złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
– Chcemy odchodzić od nadmiernej biurokratyzacji i dlatego zaproponowaliśmy tę zmianę. Wpłynie ona też na skrócenie całego postępowania odwoławczego – podkreślał Krzysztof Michałkiewicz, wiceszef MRPiPS oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Inne poprawki przewidywały zrównanie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym i wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. w sprawie podwyższenia wysokości świadczeń dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Wczoraj wszystkimi poprawkami zajmowała się komisja polityki społecznej i rodziny, ale jej pozytywną rekomendację uzyskały tylko te autorstwa PiS. Jednocześnie Krzysztof Michałkiewicz zapewnił, że część z propozycji przedstawionych przez posłów opozycji, m.in. tych odnoszących się do ZAZ, będzie jeszcze rozważana przez stronę rządową przy przygotowywaniu kolejnej nowelizacji ustawy o rehabilitacji.
Podwyżka renty socjalnej
Wczoraj Sejm uchwalił dwie ustawy, które zwiększają wsparcie kierowane do osób niepełnosprawnych. Pierwsza z nich to ustawa z 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej, która przewiduje wzrost świadczenia dla osób niezdolnych do pracy na skutek niepełnosprawności powstałej przed ukończeniem 18 lat lub 25 lat. Należna im renta wzrośnie od września z 865,03 zł miesięcznie do 1029,80 zł (z wyrównaniem za okres czerwiec–sierpień). Drugim przyjętym aktem prawnym jest ustawa z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zawarte w niej rozwiązania mają od 1 lipca br. zwiększyć dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej, w tym rehabilitacji dla tej grupy osób. Teraz obydwiema ustawami zajmie się Senat, który wczoraj rozpoczął swoje posiedzenie, co w praktyce oznacza, że jeszcze w tym tygodniu trafią do podpisu prezydenta.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy po drugim czytaniu