statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne tylko dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Resort rodziny zwraca uwagę na nieprawidłowości

autor: Michalina Topolewska25.04.2018, 07:30; Aktualizacja: 25.04.2018, 07:33
Protest rodziców osób niepełnosprawnych

Protest rodziców osób niepełnosprawnychźródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Guz

Resort rodziny przypomina gminom, że mają bezwzględny obowiązek przestrzegania przepisów dotyczących przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Takie wytyczne znalazły się w piśmie skierowanym za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego do pomorskich gmin. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wskazuje w nim, że otrzymuje liczne informacje o nieprawidłowościach związanych z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.), ta forma wsparcia przysługuje, gdy osoba wymagająca opieki, doznała niepełnosprawności przed ukończeniem 18 lat lub 25 lat (jeśli było to w trakcie nauki). Jednak 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł (sygn. akt K 38/13), że przepis ten w zakresie, w jakim uzależnia prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku powstania niepełnosprawności, jest sprzeczny z konstytucją. Wyrok nie doprowadził do usunięcia tego kryterium z ustawy, bo w uzasadnieniu sędziowie stwierdzili, że do jego wykonania konieczna jest zmiana jej przepisów.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (35)

  • Małgorzata(2018-04-25 13:42) Zgłoś naruszenie 492

    Dobijcie opiekunów dorosłych niepełnosprawnych lub uzdrowcie wszystkich chorych ! Dajcie więcej Rydzykowi i sobie premii a my możemy zdychać .Za 520 zł na miesiąc jak można żyć ?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ja (2018-04-25 13:56) Zgłoś naruszenie 470

    A gdzie realizacje wyroku TK K 38/13 !!! Art. 32. Zasada równości obywatela wobec prawa Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

    Odpowiedz
  • Olka(2018-04-25 20:06) Zgłoś naruszenie 212

    A zasiłek pięlegnacyjny 153zł co z nim a zasiłek stały z kryterjum dochodowym

    Odpowiedz
  • Chorwacja.(2018-04-25 16:16) Zgłoś naruszenie 1837

    Wywalić te roszczeniowe baby z sejmu! Mało im na wycieczki???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ela(2018-04-26 09:59) Zgłoś naruszenie 140

    Jestem opiekunem prawnym brata który jest ubezwlasnowolniony i niepelnosprawny .Ze względu na niego nie mogę podjąć pracy bo wymaga opieki nie mogę go zostawić samego nawet na kilka godzin abym mogła pracować.Dostaje tylko 153 zl. .Brat ma rente po ojcu ale jego rente muszę odkładać na konto takie zalecenie sądu.Z czego mam żyć i utrzymać dom.Chcę pracować a kto w tym czasie zajmie sie nim.? Trwa walka rodziców o dzieci niepelnosprawne a pozostali opiekunowie osób które nie są dziecmi ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • opiekun matki(2018-04-26 10:22) Zgłoś naruszenie 130

    MRPiPS nie ma uprawnień do kwestionowania przepisów ani dawania wytycznych samorządom w zakresie interpretacji przepisów. Wszelkie opinie ministerstwa są tylko ich opiniami. Samorządy mają za to prawny obowiązek działania na podstawie przepisów prawa i w granicach tego prawa. Ministerstwo może sobie pogadać. W zgodzie z literą prawa orzeczenia TK mają moc prawną w zakresie wyłącznie sentencji wyroku, a ta powoduje zakresowe uchylenie art. 17 ust.1b uśr z uwagi na jego niekonstytucyjność z art. 32 par. 1 Konstytucji RP. Brzmi ona" Zróżnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją" Koniec tematu. I nikt tego zmienić nie może, czy się z wyrokiem TK zgadza czy nie taki jest porządek prawny. Od razu niedouczonym a tak naprawdę manipulującym prawem urzędnikom dodam, że uzasadnienia wyroków TK nie wiążą nikogo prawnie, nawet sądy powszechne. Jest to utrwalona praktyka orzecznicza od x lat.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Inspektorów(2018-04-25 15:40) Zgłoś naruszenie 942

    Świadczeni pielęgnacyjne powinny dostać osoby chore i to pod nadzorem miejscowej opieki społecznej a nie opiekunowie . One sobie opiekunow powinny same zatrudniać chyba że są ubezzwłasnowolnione.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Mynio65(2018-04-26 21:41) Zgłoś naruszenie 70

    Jestem prawnym opiekunem mojego całkowicie ubezwłasnowolnionego brata z stopniem znacznym od 16 lat jest osobą niepełnosprawną będący na zasiłku stałym gdzie kwota jego do przeżycia miesięcznego to 481 zł dostaję również opiekuńcze na niego 153 zł kwota w całości to 634 zł z tej kwoty musi mu wystarczyć na leczenie badania płatne wyżywienie i media czytając niektóre wypowiedzi aż mnie wściekłość bierze tej ludzkiej bezduszności chciałabym żeby choć jeden z polityków przeżył choć jeden miesiąc z tych pieniędzy lub osoby które tutaj wykrzykują swoje opinie nie wiedząc z czym my opiekunowie musimy się borykać przez 24 H na dobę będąc odpowiedzialnym za człowieka pokrzywdzonego przez los

    Odpowiedz
  • Opiejujaca sie matka(2018-04-25 20:28) Zgłoś naruszenie 66

    A co z matkami ktorych dzieci nie maja punktu 7..Dziecko nielezace czy nie jezdzsce na wozku tez potrzebuja czasu i ueagi ze wzglrdu na niepelnosprawnosc a ich dochod to 243 zl mc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • opiekunkaanna(2018-05-01 00:58) Zgłoś naruszenie 50

    Wyrokiem z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13 Trybunał Konstytucyjny uznał, iż art. 17 ust. 1 b u.ś.r. w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Wyrok został ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 października 2014 r. i z tym dniem powstanie niepełnosprawności przed 18 lub 25 rokiem życia nie jest już warunkiem uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Potwierdza to jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych  (I OSK 1668/14 z dn. 18.11.2015 r.,  I OSK 223/16 z dn. 06.07.2016 r., I OSK  923/16 z dn. 02.08.2016 r., I OSK  755/16 z dn. 07.09.2016 r.,  I OSK 1853/16 z dn. 21.10.2016 r., I OSK 1578/16 z dn. 04.11.2016 r., I OSK 1512/16 z dn. 10.11.2016 r., I OSK 1614/16 z dn. 14.12.2016 r., I OSK 2407/16 z dn.02.03.2017 r., I OSK 158/17 z dn. 10.05. 2017 r., I OSK 128/16 z dn. 18.05.2017 r. ).

    Odpowiedz
  • MSz(2018-04-26 21:26) Zgłoś naruszenie 50

    Od 3 lat staramy się o rentę dla syna w sądzie głęboki niedosluch.posluguje sie wylacznie j.migowym.Udogodnienia w sądzie żadne dla takich osób nawet na tłumacza trzeba czekać bo od reki niema.Zus zamiast orzekac patrzy ze ładnie wygląda to sobie w życiu poradzi.Rece opadają.

    Odpowiedz
  • @(2018-05-06 15:08) Zgłoś naruszenie 51

    7maja opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych odbija z sejmu niewłaściwych opiekunów którzy tylko przyszli po swoje postulaty ale opiekunowie dorosłych wybija im ta głupotę z głowy ponieważ wszystkie grupy maja być w jednej grupie wiec te panie niech pakują się i do domu dzieci zostawić w domu opiekuńczym zakasać rękawy i do pracy wasze widzenie w sejmie nic nie da tylko robicie zamęt wśród opiekunów dorosłych niepełnosprawnych a oni maja 520 i nie wiszą tak jak wy w sejmie sami żeście sobie nawarzyli piwa to teraz wyłazić z tamtąd i to już pozdrawiam opiekunów dorosłych

    Odpowiedz
  • Anna(2018-04-26 13:16) Zgłoś naruszenie 31

    A gdzie sa moje komentarze? Dlaczego usuwacie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • (2018-05-03 16:10) Zgłoś naruszenie 30

    Zlikwidować Mopsy i zwolnił z 10 tys urzędników 3ml osób wyjechało Wiec nie maja co robić i urzędy pracy okroić o polowe i będą pieniążki dla wszystkich opiekunów i osoby niepełnosprawne a szczególnie na wykonanie wyroku TK z 2014roku i zrównanie świadczeń

    Odpowiedz