Jeśli we wniosku płatnik nie zakwalifikował dodatków wypłacanych pracownikom jako przychodu, ZUS nie może tego sprawdzić. Takie stanowisko przedstawił oddział w Lublinie.

Jeśli we wniosku płatnik nie zakwalifikował dodatków wypłacanych pracownikom jako przychodu, ZUS nie może tego sprawdzić. Takie stanowisko przedstawił oddział w Lublinie.

Z pytaniem wystąpił pracodawca, który zatrudniał pracowników naprzemiennie do pracy w Polsce i Niemczech. Kiedy byli za granicą, wypłacał im dodatek za rozłąkę. I miał wątpliwość, czy powinien odprowadzać z tego tytułu składki.
Przekonywał, że nie, a jako uzasadnienie powoływał się na par. 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949). Wynika z niego, że nieoskładkowane są m.in. dodatki za rozłąkę wypłacane pracownikom czasowo przeniesionym. Pod warunkiem że nie przekraczają wysokości diet z tytułu podróży służbowej.
Wnioskodawca twierdził, że kwoty dodatku były tak wyliczone, że nie przekraczały wysokości diet. Twierdził ponadto, że nie będzie to dla pracowników przychodem, jest to bowiem de facto rekompensata za pracę poza główną siedzibą. Z tego też powodu, jak wskazywał, wypłacane przez niego świadczenie nie powinno być uwzględniane przy wyliczaniu wymiaru składek.
ZUS przede wszystkim zwrócił uwagę, że nie może rozstrzygać, czy taki dodatek należy kwalifikować jako przychód w rozumieniu przepisów podatkowych, bo jest to poza jego kompetencją. Zauważył też sprzeczność we wniosku i wytknął płatnikowi niekonsekwencję. Bo skoro twierdzi on, że wypłacany dodatek nie będzie przychodem, to niemożliwe jest też stosowanie przywołanego par. 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia składkowego. Określa ono bowiem wyjątki od oskładkowania tylko przychodów ze stosunku pracy, a nie dowolnych kwot. Jeśli więc sam przedsiębiorca nie kwalifikuje danej kwoty jako przychodu, to ZUS nie może ani samodzielnie jej tak określić, ani tym bardziej uznać za prawidłowe powołanie przepisów rozporządzenia składkowego.
Czy dodatek może zatem być zwolniony z oskładkowania na podstawie innych przepisów? Na to pytanie ZUS nie odpowiedział, bo wnioskodawca nie przedstawił własnej propozycji odpowiedzi.
Podstawa: Decyzja nr WPI /200000/43/ 258/ 2018 oddziału ZUS w Lublinie z 5 kwietnia 2018 r.