statystyki

Pierwsza osoba otrzyma dzisiaj z OFE 23,65 zł emerytury

autor: Bartosz Marczuk06.02.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS wypłaci dzisiaj pierwszą pełną emeryturę kapitałową dla klienta otwartego funduszu emerytalnego. Od wczoraj obowiązują przepisy, dające prawo do występowania z OFE 60-letnim kobietom. W styczniu zaledwie około 20 osób ubiegało się w ZUS o wypłatę emerytury z II filara.

reklama


reklama


Od początku roku do OFE, do których należy około 70 proc. klientów II filaru, zgłosiło się za pośrednictwem ZUS zaledwie 11 osób chcących uzyskać prawo do emerytury okresowej. Tak wynika z informacji, jakie na naszą prośbę zebrała Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. Także ZUS potwierdza bardzo małe zainteresowanie wypłatą nowych świadczeń. Jak ustaliliśmy, pierwsza pełna emerytura kapitałowa, którą wypłaci dziś ZUS, wyniesie 917,80 zł, z czego z OFE będzie pochodzić 23,65 zł.

Niewielkie są więc szanse, aby spełniła się rządowa prognoza mówiąca, że emerytury z OFE uzyska w tym roku około 2,5 tys. osób. Małe zainteresowanie jest m.in. efektem obowiązującego od wczoraj przepisu dającego prawo do wypisywania się z OFE 60-letnim kobietom. Mogą one przenosić swój kapitał z OFE do budżetu, zwiększając tym samym swoje świadczenie z I filaru. Eksperci oceniają, że to kolejny wyłom w reformie emerytalnej.

Nowe emerytury dla kobiet

- Szacujemy, że w styczniu około 20 osób ubiegało się w ZUS o wypłatę emerytury okresowej z II filaru - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Tłumaczy, że dzisiaj nastąpi pierwsza wypłata takiej emerytury, bo ZUS będzie wypłacał świadczenia ustalone na nowych, kapitałowych zasadach oraz emerytury mieszane 6. dnia każdego miesiąca. Pozostali emeryci otrzymują świadczenia 5., 10., 15., 20. i 25. dnia danego miesiąca.

Niewielkie zainteresowanie emeryturami okresowymi potwierdzają dane IGTE. Do pięciu powszechnych towarzystw emerytalnych (kontrolują 69 proc. rynku) do 27 stycznia tego roku zgłosiło się (za pośrednictwem ZUS) 11 osób zainteresowanych wypłatą emerytury okresowej z OFE. W praktyce są to wyłącznie urodzone w 1949 roku kobiety, które skończyły 60 lat.

- Cztery spośród nich nie miały zgromadzonej na koncie w OFE kwoty 3263 zł, a wtedy ZUS nie ustala emerytury okresowej. Ich pieniądze z OFE wracają do ZUS, zwiększając wysokość świadczenia z I filaru - mówi Marek Wilhelmi z IGTE.

Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego, ocenia, że w ING OFE prawo do emerytur okresowych może mieć w tym roku około 500 kobiet. Dodaje, że najwyższy kapitał zgromadzony dla kobiety z 1949 roku w tym funduszu wynosi 70 tys. zł.

- Taka osoba mając 60 lat, otrzyma emeryturę okresową wynoszącą ponad 285 zł miesięcznie - mówi Grzegorz Chłopek.

To efekt tego, że jej kapitał zostanie podzielony przez statystyczną liczbę miesięcy pozostałych jej do przeżycia. Dla 60-letniej kobiety wynosi ona 245,3 miesięcy. Natomiast wypłata emerytury w kwocie niespełna 24 zł, która ma się dzisiaj odbyć w ZUS, wskazuje, że klient OFE zgromadził na swoim koncie zaledwie 5800 zł (5800 zł / 245,3 = 28 zł).

Grzegorz Chłopek tłumaczy, że małe zainteresowanie otrzymaniem emerytury okresowej może wynikać z tego, że część osób uprawnionych do świadczeń chce dalej pracować. Jednak to niejedyna przyczyna.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
  • Obserwator z zagranicy(2009-02-06 11:06) Odpowiedz 00

    W styczniu ubiegalo sie 20 osob o emeryture z OFE. Sa to na pewno proste kobiety, ktore nie wiedzialy i do tej pory nie wiedza, ze mozna przeniesc kapital z OFE do ZUS. Rzecznik Praw Obywatelskich powinien im pomoc.

  • dadsa(2009-02-06 11:22) Odpowiedz 00

    Chcieliście Polski wolnej i kapitalistycznej?! No to ją macie. W pełnej k...wa krasie!!

  • Karol(2009-02-06 10:24) Odpowiedz 00

    OFE to strzyżenie polskich baranów pod nadzorem antypolskiego rządu. Wszystko sprywatyzują, a następnie ogłoszą upadłość. Przejmą Polskę za garść miedziaków. Głosuj nadal na polskojęzycznych, wyborco bez świadomości narodowej.

  • MB(2009-02-06 10:29) Odpowiedz 00

    Na pastę do butów.

  • Prosze pamietac....(2009-02-06 10:41) Odpowiedz 00

    Prosze pamietac, ze wyplacona czesc ZUSowska emerytury w tym roku, jest relatywnie wysoka, poniewaz jej az 80% jest naliczona wedlug starej metody Zusowskiej.
    100% kapitalowa emerytura bedzie chyba w 2013 r. lub 2014r.

  • ela(2009-02-06 10:43) Odpowiedz 00

    Żądamy powrotu do ZUS.

  • Cudów nie ma(2009-02-06 11:59) Odpowiedz 00

    Jak to się mówi, z próżnego to i Salomon nie naleje. Fakt, reforma budzi wiele kontrowersji, ale ja proponuje robic to do czego jestesmy stworzeni, czyli pracowac, a nie od 50 lat myslec o emeryturze. A potem komentarze jak wyzej...dlaczego tak malo?? Wlasnie dlatego.

  • GAS(2009-02-06 12:08) Odpowiedz 00

    To kolejne draństwo, mając 70 tys. wpłacając je na zwykłą lokatę na 8% ma się co miesiąc 466 zł bez naruszania kapitału. W OFE z tych pieniędzy ma się 285 zł i w przypadku wcześniejszej śmierci przepadają...

  • konkret(2009-02-06 12:58) Odpowiedz 00

    Indywidualne konto emerytalne, moje pieniądze -więc ZUSie domagam się wypłaty moich zgromadzonych pieniędzy. Zabór pieniędzy ubiezpieczonych przez ZUS jest niekonstytucyjny.

  • konkret(2009-02-06 13:01) Odpowiedz 00

    wg min. Buciora -prawo wygasające. Dadaję - prawo niekonstytucyjne, bezprawie, Państwo wygasające??? Już jesteśmy PO.
    Ktoś musi zgasić żarówkę.Amen

  • Reformator "Buzek"(2009-02-06 12:55) Odpowiedz 00

    Wojsko, policja, straż pożarna i graniczna do 65 roku praca, a jak nie pasuje to niech zmienią sobie pracę, jak to zrobiono z nauczycielami, wówczas pieniądze na emerytury dla ludzi którzy pracowali 40 i więcej lat od razu się znajda.

  • wiedżma(2009-02-06 21:00) Odpowiedz 00

    COŚ WSPANIAŁEGO GDZIE JEST TK, co dalej

  • E(2009-02-06 12:15) Odpowiedz 00

    Powrót do ZUS plus precyzyjne przepisy i gruntowna nieustająca kontrola działalności tej jednostki.i

  • OSZUKANA(2009-02-07 15:17) Odpowiedz 00

    Do wyliczenia kapitału wzięto 209 miesięcy a do emerytury 254 miesiące tj .prawie cztery lata więcej.TO znaczy ,że na głodowej emeryturze pożyjemy dłużej żądam potwierdzenia na piśmie .Nie wykorzystane środki po mojej śmierci powinni odziedziczyć dzieci. POZDRAWIAM

  • Nabrany uczestnik OFE(2009-02-07 15:08) Odpowiedz 00

    Komentarz do 39.
    Przepraszam za pomyłkę ,jestem tak wściekła że napisałam KOBIRTA, zamiast KOBIETA !!!
    Nie mogę już czytać o emeryturach !!!Dlaczego nas okradziono ?, Czy istnieje możliwość prawna wyjścia z OFE i powrót do ZUS???Jestem kobietą rocznik 1956,

  • qrt(2009-02-06 08:45) Odpowiedz 00

    Kim są osoby kończące wiek emerytalny ?...

  • Bozena(2009-02-06 08:35) Odpowiedz 00

    Kobieta 1954, kończę 60 lat w 2014 roku i też chcę powrotu do ZUS. Z OFE pewnie dostanę 27 zł miesięcznie za 40 lat pracy!!
    JA TEŻ CHCĘ POWROTU DO ZUS, bo do OFE odprowadzane są grosz, biorą za to opłaty manipulacyjne zarówno ZUS jak OFE i jeszcze złodziejska prowizja dla OFE.

  • Mundurowy(2009-02-11 04:32) Odpowiedz 00

    Do Reformator "Buzek" weź się matołku puknij w ten swój łepek i jak ci się nie podoba praca do 60lat to zapraszam do służb mundurowych ..Jak ci zacznie garnek zrywać po 20 latach SŁUŻBY( powtarzam służby a nie pracy ) to szybko zmienisz zdanie .

  • Siola(2009-04-06 08:34) Odpowiedz 00

    DO EMERYTKA :)
    Tak za komuny jak Pani pisze każdy miał wszystko oprócz wolności słowa które Pani beztrosko dzisiaj wypowiada.

  • mer(2012-02-18 16:08) Odpowiedz 00

    to jest żałosne!!! nie widzę innego wyjścia jak zrezygnować z OFE i przejść do starego portfela, niech popadają wszystkie fundusze emerytalne, bo zysku z tego jak widać nie mamy i nie będziemy mieć wcale, tylko utrzymujemy za własne pieniądze jeszcze jednych pasożytów!!!