Więcej opiekunów niepełnosprawnych będzie mogło skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

autor: Agnieszka Pokojska16.04.2018, 07:20; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:29
Opiekunowie niepełnosprawnych chcieliby też, aby do ustawowej kwoty nie były wliczane dochody uzyskiwane jednorazowo, jak np. odszkodowanie za wypadek, zasiłek celowy itp.

Opiekunowie niepełnosprawnych chcieliby też, aby do ustawowej kwoty nie były wliczane dochody uzyskiwane jednorazowo, jak np. odszkodowanie za wypadek, zasiłek celowy itp.źródło: ShutterStock

Z limitu dochodów niepełnosprawnych, który pozwala ich krewnym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, wyłączony zostanie zasiłek pielęgnacyjny. Będzie to dotyczyło już rozliczeń za 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (7)

  • Kamila(2018-04-16 12:11) Zgłoś naruszenie 110

    Takie ulgi dotyczą bogatych. Moja mama na EWK ma mniej niż ja, mając rentę socjalną i zasiłek, więc o czym my w ogóle mówimy.

    Odpowiedz
  • tatko (2018-04-16 13:01) Zgłoś naruszenie 100

    O jakich ulgach mowa Jestem ojcem który sam wychowuje syna niepełnosprawnego który jest leżącym mam z tego tytułu wszystkie świadczenia plus rentę syna a z tego co wiem to świadczenia nie są opodatkowane i z czego mam odpisać ulgę z renty syna która jest cienka lepiej niech konkretne podwyżki tych świadczeń zrobią to by było lepszym rozwiązaniem A nie robią ulgi dla bogatych .

    Odpowiedz
  • matka wdowa(2018-04-16 17:52) Zgłoś naruszenie 100

    co ma, odliczyć matka,będąc na świadczeniu pielęgnacyjnym?

    Odpowiedz
  • znaczny(2018-04-16 18:59) Zgłoś naruszenie 80

    A sami niepełnosprawni,jak od 13 lat /Trzynastu/dostawali dodatek 153 zł,tak dostają .Pańska łaska dla nich nieosiągalna.Typowe łajdactwo.

    Odpowiedz
  • lawyer44(2018-04-23 19:45) Zgłoś naruszenie 40

    Z całym szacunkiem, na jakiej podstawie Autorka twierdzi, że można będzie dokonywać stosownych odliczeń już za 2017 r. ? Projekt ustawy, na który Pani Pokojska się powołuje (druk nr 2215) to projekt zmiany ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i innych ustaw i nie ma tam mowy o ustawie po podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany dotyczące samochodu i podwyższenia progu dochodowego wprowadzono już wcześniej, natomiast jak wynika z mojej analizy wyłączenie z dochodów niepełnosprawnego zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł.) wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesionego przez posłów Kukiz`15 dnia 27 lutego 2018 r., który został skierowany do uzupełnienia uzasadnienia. Pojawiły się co prawda jakieś enigmatyczne informacje o innym projekcie (czy też poprawkach do ustawy z druku 2215) wniesionym przez posłów PiS, ale konkretów nie ma żadnych. Istotne jest to, że termin składania zeznań podatkowych mija za 2 tygodnie (30 kwietnia) i do tego czasu żadna z tych ustaw (a na pewno ta wniesiona przez posłów Kukiz`15) nie zostanie uchwalona i nie wejdzie w życie (cóż zatem pozostaje - korekta PITów?) Ponadto, jakoś nie dostrzegłem w ustawach takich przepisów, które pozwalałyby na stosowanie ich wstecz (w ogóle, nie ma tam żadnych przepisów intertemporalnych) ? Renta socjalna zaś wynosi dziś nie 900 zł. brutto, jak pisze Pani Pokojska, lecz (od marca 2018) 865,03 zł. brutto, co i tak powoduje, biorąc pod uwagę jej wysokość w styczniu i lutym 2018 r. (840 zł.) przekroczenie progu dochodowego (10.330,30 zł.) za 2018 rok (przy założeniu, że nie wliczamy zasiłku w kwocie 153 zł.) Jak więc interpretować te zmiany? Dobrze by było, gdyby Szanowna Autorka podała więcej konkretów a przede wszystkim uściśliła kwestię dotyczącą stosowania powoływanych przez siebie zmian, głownie w zakresie wyłączenia spod dochodu niepełnosprawnego kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, od 2017 roku (czyli w zeznaniach podatkowych składanych do 30 kwietnia 2018 roku).

    Odpowiedz
  • lawyer44(2018-04-23 19:49) Zgłoś naruszenie 30

    Dodam jeszcze, że jestem żywotnie zainteresowany konkretnymi informacjami, jako że sam opiekuję się dorosłym niepełnosprawnym synem otrzymującym rentę socjalną (i zasiłek także - jest niezdolny do samodzielnej egzystencji), przy tym musiałem zrezygnować niedawno z wykonywania zawodu adwokata by się nim opiekować, a jako prawnika ogarnia mnie zgroza gdy obserwuje ten chaos i bałagan legislacyjny i zwyczajny brak pomyślunku przy stanowieniu prawa....

    Odpowiedz
  • lawyer44(2018-04-23 20:08) Zgłoś naruszenie 10

    tfu, oczywiście termin PITów nie za 2 tygodnie, lecz już za tydzień :)

    Odpowiedz