Pracownik wraca do pracy po urlopie wychowawczym. Jakie wynagrodzenie musi mu przyznać pracodawca. Co to znaczy za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem?
Przepis art. 1864 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Przepis ten przewiduje prawo pracownika powracającego z urlopu wychowawczego do zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku oraz w sytuacji, gdy nie jest to możliwe, prawo pracodawcy do powierzenia pracownikowi jednostronnie, bez potrzeby dokonywania wypowiedzenia zmieniającego, pracy na stanowisku równorzędnym lub innym, lecz odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Przyjmuje się, że inne stanowisko odpowiada kwalifikacjom zawodowym, jeśli jest zgodne z wykształceniem pracownika lub jego doświadczeniem zawodowym.
Pracownik jest uprawniony do otrzymania po powrocie wynagrodzenia, które nie będzie niższe niż wynagrodzenie, jakie w dniu jego powrotu do pracy przysługuje pracownikowi na stanowisku zajmowanym przez powracającego pracownika przed urlopem. Nie jest więc istotne, jakie wynagrodzenie otrzymywał pracownik przed swoim urlopem, ale jakie w dniu jego powrotu przysługiwałoby na tym stanowisku. Wykładnia taka znajduje potwierdzenie w wyroku SN z 29 stycznia 2008 r. (II PK 143/07), który odwołuje się w swym uzasadnieniu także do Dyrektywy Rady z 19 czerwca 1996 r. (96/34/WE). Dyrektywa stanowi, że uprawnienia nabyte lub nabywane przez pracownika w chwili rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego zachowane są w niezmienionej formie do zakończenia tego urlopu.
Powstaje w tym miejscu pytanie, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi, jeśli jego stanowiska w strukturze firmy już nie ma, ponieważ zostało zlikwidowane. Wydaje się, iż należy ustalić wysokość takiego wynagrodzenia, dokonując analizy poziomów wynagrodzeń na stanowiskach równorzędnych, które wciąż istnieją w strukturze firmy.