statystyki

Odszkodowanie od ZUS nie przejdzie na spadkobierców

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska24.03.2018, 07:00
ZUS

W aktualnym stanie prawnym nie budzi wątpliwości, że jednorazowe odszkodowanie jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, a nie świadczeniem ze stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Kilka miesięcy temu mój ojciec uległ śmiertelnemu wypadkowi w pracy. Pracodawca uznał zdarzenie za wypadek przy pracy. Mama nie zdążyła jednak złożyć wniosku o jednorazowe odszkodowanie, bo miesiąc temu zmarła. Czy prawo do jednorazowego odszkodowania pieniężnego z tytułu wypadku przy pracy, jakiemu uległ ojciec, weszło do spadku po mamie i przysługuje mnie i mojej siostrze?

Nie przysługuje. Kodeks pracy przewiduje, że pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy lub zachorował na chorobę zawodową, przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego określone w odrębnych przepisach. Te odrębne przepisy to m.in. ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). Zgodnie z art. 13 ust. 1 tej ustawy członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Członkami rodziny uprawnionymi do odszkodowania są m.in. małżonek oraz dzieci.

W przypadku dzieci (własnych i przysposobionych) warunkiem uzyskania prawa do jednorazowego odszkodowania jest konieczność spełnienia warunków do uzyskania renty rodzinnej co najmniej w chwili śmierci ubezpieczonego lub rencisty. Jeśli dzieci nie spełniły tego warunku, nie nabywają prawa do jednorazowego odszkodowania po ojcu. Niestety nie nabędą go również w drodze dziedziczenia.

Powołany przepis nie może być bowiem rozumiany jako określający szczególne następstwo prawne po zmarłym członku rodziny, który był uprawniony do jednorazowego odszkodowania pieniężnego. Nie reguluje on sukcesji prawa do odszkodowania, lecz jedynie krąg osób uprawnionych do otrzymania takiego odszkodowania.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • soroka(2018-03-24 14:06) Zgłoś naruszenie 100

    Czyli ,żegnaj komuno i WITAJ KOMUNO! A co z opłacanymi przez całe życie składkami ? Nieto? Złodzieje .

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-03-24 19:07) Zgłoś naruszenie 80

    Czy Autorka chciala przez to Nam wszystkim wmóić ,że mozna pracownika legalnie np zabić nie szanując podstawowych przepisów BHP i pracodawca nie beknie odszkodowaniem gdyż ZUS się wypcha. ? Oj chyba nie -art 300 KP.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane