statystyki

Kolejne grupy pracowników ochrony zdrowia z gwarantowaną pensją

autor: Agata Szczepańska13.02.2018, 07:28; Aktualizacja: 13.02.2018, 09:30
Optymizmem nie napawa też partnerów społecznych to, że jako kwotę bazową do określania minimalnego wynagrodzenia pozostawiono 3900 zł.

Optymizmem nie napawa też partnerów społecznych to, że jako kwotę bazową do określania minimalnego wynagrodzenia pozostawiono 3900 zł.źródło: ShutterStock

Salowe, rejestratorki, sekretarki medyczne i sanitariusze zostaną objęci przepisami o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Tak wynika z projektu, który przekazano do zaopiniowania parterom społecznym.

Reklama


Rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. poz. 1473) to najważniejsza zaproponowana w niej zmiana. Obecnie dołączona jest do niej tabela ze współczynnikami, od których zależą minimalne płace poszczególnych grup zawodowych. Znalazły się w niej zawody medyczne – od lekarzy specjalistów po fizjoterapeutów lub innych pracowników z wykształceniem średnim. W tabeli nie ma jednak mowy o personelu pomocniczym ani pracownikach niewykonujących zawodu medycznego. Ustawa stanowi, że również zasady podwyższania ich wynagrodzeń powinny zostać określone – w porozumieniu albo zarządzeniu, jednak w praktyce zależy to od dobrej woli pracodawców.

W propozycji, którą resort zdrowia skierował do partnerów społecznych, wykaz rozszerzono o „pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne”. – To bardzo szeroka grupa obejmująca m.in. salowe, sanitariuszy, statystyków medycznych, rejestratorki, sekretarki medyczne, dyspozytorów – mówi Urszula Michalska z OPZZ, zasiadająca w zespole problemowym ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego, który pracuje nad zmianami w ustawie. Oznacza to, że przepisami o minimalnym wynagrodzeniu objęci będą wszyscy, którzy pracują na oddziale szpitalnym, od najniższego personelu po lekarzy. W dalszym ciągu nie są jednak uwzględnieni pracownicy administracyjni, gospodarczy, techniczni.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Komentarze (1)

  • Matka polka50+(2018-02-14 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    REJESTRATORKI,ADMINISTRATORKI NAWET W RENOMOWANYCH KLINIKACH PRACUJĄ NA NAJNIZSZYCH STAWKACH I NA UMOWACH ŚMIECIOWYCH. WIEC ODCHODZĄ TAM GDZIE SĄ UMOWY O PRACĘ CZY WIĘKSZE STARKI PŁACY. NIKT W DUŻYM MIEŚCIE CZY STOLICY NIE UTRZYMA SIĘ ZA 1500-ZŁ DO RĘKI! !!!!A TYLE PŁACA WYKORZYSTUJĄC MŁODYCH LUDZI.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane