Prof. Gładoch: Nowy kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

autor: Łukasz Guza08.02.2018, 07:32; Aktualizacja: 29.03.2018, 12:20
freelancer praca pracownik

Pracownicy nieetatowi będą mogli pracować do 12 godzinźródło: ShutterStock

- Pensja za godziny ponadwymiarowe trafiałaby na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Dłużej będą mogli pracować pracownicy twórczy, sezonowi i objęci zadaniowym czasem pracy - wylicza Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (40)

  • Xxx polityk ahaha(2018-10-16 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dajcie spokój niewolnictwo powraca, dlaczego niby pracodawca ma decydować kiedy mi wypłaci pieniądze za nadgodziny, i jeszcze będzie mógł inwestować twoje pieniędze, takie mądre pomysły maja ludzie w garnitur ach proponuję , aby moje i wszystkich ludzi nadgodziny były wypłacane zaraz po zakończeniu pracy w godzinach nadliczbowych nawet codziennie lub jak kto woli w po wcześniej ustalonym terminie a to było by uczciwe dla wszystkich, nie dość że pracodawca wykorzystuje pracowników do pracy czasami w ciężkich warunkach to to może dajmy im prawo do zamrażania pensji w zależności od wyników firmy, jak spada obroty firmy lub mniej firma zarobi to powinni mieć prawo do dozywotniego zamrażania pensji,, i Jeszce prawo pierwszej nocy żeby pracodawca mógł stać rodzina a to po to żeby żyło się wszystkim lepiej

    Odpowiedz
  • MEG(2018-09-12 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    W tym artykule nie dostrzegłam ani jednego prawa pracownika wszystkie zmiany są in plus dla pracodawcy, który będzie mógł inwestować zarobione a nie wypłacone pieniądze pracownika.A co jeśli przez inwestycje te pieniądze straci firma będzie miała kłopoty finansowe, pracodawca wynagrodzeń nie wypłaci a i na koncie pracownika nic nie zostanie bo pracodawca źle zainwestuje??? Podobno mamy teraz dobry czas dla pracowników - no więc drogi "Rządzie" ja nie będę zostawać dłużej w pracy po to żeby moimi pieniędzmi zarządzał ktoś inny i myślę, że takich ludzi są miliony " ja myślę " zauważcie - wy nieeee...........

    Odpowiedz
  • pracowity(2018-08-29 14:52) Zgłoś naruszenie 01

    Bardzo dobry pomysł :D

    Odpowiedz
  • robotnik(2018-02-12 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić PRACODAWCO!!! ?. A tak nawiasem mówiąc, ostatnio słyszałem rozmowę tzw. pracodawców. Wiesz mówi jeden do drugiego, byłem ostatnio w Indiach na urlopie. I co tam. Kolego mamy jeszcze DUUUUUŻO DO ZROBIENIA W POLSCE.

    Odpowiedz
  • Aga(2018-02-12 10:05) Zgłoś naruszenie 10

    Jeśli ja mam dziecko i w danym roku chcę oszczędzić urlop, powiedzmy 5 dni, bo wiem że w kolejnym roku chciałabym wyjechać z dzieckiem na dłuższe wakacje. A rzeczą wiadomą jest, że dni urlopu nie wykorzystuje się tylko na wakacje, ale i na załatwianie innych ważnych spraw. To wniosek z tego taki, że albo będziemy musieli zrezygnować z wyjazdu, lub wziąć 5 dni urlopu bezpłatnego- co raczej nie wchodzi w grę bo to równoważy się z tym iż tracę wtedy ok 500 zł. Reasumując, głosowałam na PIS, ale jak widzę to był BŁĄD i już więcej tego błędu nie popełnię. Tą decyzją, o wykorzystaniu całego urlopu w ciągu jednego roku skrzywdzicie nie tylko tysiące pracowników, ale również ich dzieci. To ma być Państwo Prorodzinne???

    Odpowiedz
  • Emi(2018-02-11 22:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zgadzam się, aby pracodawca nie wypłacał nadgodzin tylko je zbierał na koncie (to są pieniądze należące do pracownika a nie pracodawcy i ten nie ma prawa nimi dysponować). Nie interesuje mnie też sezonowość prac, ponieważ jest to problem pracodawcy. Zawsze może zatrudnić dodatkowych pracowników w sezonie a jeśli jest to specjalistyczny zawód gdzie potrzebne są odpowiednie kompetencje, no cóż...:)

    Odpowiedz
  • renata(2018-02-11 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    głupota totalna godziny zawsze mogą zginąć i pieniedzy nie wypłacą . Ja nadgodzin już nie zostane

    Odpowiedz
  • Ela(2018-02-11 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    W TAKIM UKŁADZIE JAKI BĘDZIE W TYM KODEKSIE NIKT NIE BĘDZIE SIĘ GODZIL NA PRACĘ W NADGODZINACH LECZ POSZUKA SOBIE DRUGIEJ PRACY DORYWCZEJ LUB ZAREJESTRUJE WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ I PO 8 GODZINACH JEST JUŻ W INNEJ PRACY .A PAZERNOSC PRACODAWCÓW ZMUSI ICH SAMYCH DO PRACY PO GODZINACH .BO NIKT NIE MOŻE W POLSCE PRACOWAĆ NIEWOLNICZO NAWET JAK ZWAŁ TAK TO ZWAŁ USTAWOWO TO PODSTAWOWE PRAWA OBYWATELA W UNII EUROPEJSKIEJ ZABRANIAJĄ PRACY NIEWOLNICZEJ I NIE PŁACENIA ZA WYKONANĄ PRACĘ PRZEZ PRACODAWCE.DOJDZIE DO TEGO ZE TO SAM PRACODA BĘDZIE MUSIAŁ PO GODZINACH PRACOWAĆ A PRACOWNIK PUJDZIE DO INNEJ PRACY DORYWCZEJ NP.WYKŁADANIE TOWARU W MARKECIE.PUJDZIE ZAWSZE TAM GDZIE WIĘCEJ ZAROBI BO FUNKCJA PŁACY JEST NAJWAŻNIEJSZA DLA PRACOWNIKA. IM WIĘKSZA TYM BARDZIEJ ZADOWOLONY JEST PRACOWNIK.MOŻE ODMÓWIĆ PRACY PO GODZINACH I NIKT MU NIC NIE ZROBI TŁUMACZĄC ZE IDZIE Z DZIECKIEM DO LEKARZA.ZAMIAST ZMIERZAĆ W POLSCE DO STABILIZACJI PŁACY I PRACY JAK TO JEST W INNYCH KRAJACH UNII GDZIE WYPRACOWANY JEST SYSTEM OCHRONY PRACOWNIKA ORAZ LIKWIDACJI SMIECIOWEK NA KORZYŚĆ UMÓW O PRACĘ ROBI SIĘ CELOWY BAŁAGAN ABY TO PRACODAWCA DECYDOWAL O WSZYSTKIM.ALE TO DOPROWADZI TYLKO DO WYJAZDU LUDZI Z KRAJU MOŻE JUZ DWÓCH POKOLEN A TYM BARDZIEJ NIKT TU DO POLSKI NIE WRÓCI NA TAKIE UMOWY I BARDZO NISKIE STAWKI PŁACY. W UNII PRACOWNIK ZARABIA 3000!!!EURO A W POLSCE NADAL 300!!!EURO TO KIEDY DOGONIMY TE PLACE I CO ROBIĄ Z TYM POLITYCY I KOLEJNE RZĄDY!W POLSCE!!!!°

    Odpowiedz
  • Paweł(2018-02-11 12:47) Zgłoś naruszenie 120

    Ale sobie ****** wymyślili, będę pracował po 12 godzin za normalną stawkę ( za nadgodziny jest wyższa) i najlepiej latem a zimą będę siedział w domu. Jak to wejdzie PIS już mego głosu nie dostanie.

    Odpowiedz
  • Matka polka50+(2018-02-11 01:33) Zgłoś naruszenie 10

    JA ŻYCZYŁA BYM SOBIE MAJĄC 50+!!!ABYM W KONCU KIEDYŚ DOSTAŁA NORMALNA UMOWE O PRACĘ ZE WSZYSTKIMI PRZYWILEJAMI KODEKSU PRACY .BO OD KIEDY JESTEM NA RYNKU PRACY A PRAWIE 30 LAT TO ZAWSZE PRACOWAŁAM U PRYWACIARŻY W HANDLU ALBO NA CZARNO Z UMOWA W BIURKU W RAZIE KONTROLI ALBO NA SMIECIOWEJ UMOWIE .MAM DWA WYJŚCIA -ALBO NADAL TAK W POLSCE PRACOWAĆ W HANDLU JAKO NIEWOLNIK ZA 9-10 ZLOTY NA GODZINE BEZ PLATNEGO URLOPU I CHOROBOWEGO I NIEPELNYCH SKŁADEK DO ZUS ALBO WYJECHAĆ Z TEGO KRAJU GDZIEŚ ,GDZIE SYSTEM PRACY JEST DOSTOSOWANY DO PRACOWNIKA I CHRONI JEGO I JEGO PRZYWILEJE.MAM JUZ DOSC DORABJANIA PRYWACIARŻY W POLSCE. ŻEBY PRZEZ CAŁY OKRES SWOJEJ PRACY NIE MIEĆ NORMALNEJ UMOWY O PRACĘ!!!! MAJĄC OBRONIONY LICENCJAT.!!! TO WSTYD, ZE ŻYJE W TAKIM KRAJU KTÓRY NIE CHRONI LUDZI PRACY. A TE ZMIANY W KODEKSIE TO JEDEN WIELKI CHAOS I KOLEJNY PRZYWILEJ I ELASTYCZNOŚĆ DLA PRACODAWCY.

    Odpowiedz
  • Wiesław.(2018-02-10 21:30) Zgłoś naruszenie 30

    Jako emeryt mam potrącaną SKŁADKĘ zdrowotną ,z działalności gospodarczej płacę drugą składkę zdrowotną ok.320 zł czyli dwie składki ponad 640 zł miesięcznie i nie mogę się dostać do lekarza muszę chodzić prywatnie i płacić bo terminy z ubezpieczenia są nie realne np za pół roku lub dłużej. Co się dzieje z tymi pieniędzmi ? Czy nie jest to czyste złodziejstwo a w takiej sytuacji jest mnóstwo osób.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KESTER(2018-02-10 18:04) Zgłoś naruszenie 142

    JESTEM ZA BO ŻADEN MĄDRY CZŁOWIEK NIE BĘDZIE PRACOWAŁ ZA DARMO PRACODZIADY ZAKASAĆ RĘKAWY I DO ROBOTY, A NIE TWORZYĆ USTAWY. JAK WIDZĘ PANIĄ PROF. JESTEM ZA ABORCJĄ.

    Odpowiedz
  • Patriota(2018-02-10 17:37) Zgłoś naruszenie 10

    To zalecam pracodawcom podwijać rękawy i ********** bo jeśli ten chory program zostanie wprowadzony z miejsca składam wypowiedzenie. Jeśli rząd PiS nie weźmie się do pracy a chodzi mi tu np. Konstytucja rp, art.13; następnie zmiany w przepisach o ruchu drogowym dla użytkowników poruszających się jednośladami bez uprawnień, zmiana Konstytucji i jeszcze mogę wymieniać to niestety ale trzeba będzie rozliczyć ich tak samo jak poprzedników.

    Odpowiedz
  • sdfsdfsd(2018-02-10 10:25) Zgłoś naruszenie 220

    Aha, mam poświęcać swój czas, nie isć na pifko, nie poświęcać czasu rodzinie, ani hobby ani przyjaciołom tylko ********** i za to mi się należy podwójne wynagrodzenie, którego nie dostanę. Śmiech na sali w tkaiej sytuacji chodzenie na nadgodziny nie ma najmniejszego sensu.

    Odpowiedz
  • xxx(2018-02-09 13:30) Zgłoś naruszenie 102

    Chcialy glaby socjalizmu to maja

    Odpowiedz
  • Anna(2018-02-09 09:57) Zgłoś naruszenie 250

    Takim ekspertom , to ja dziękuję. Mąż często pracuje po godzinach abyśmy mogli kredyt mieszkaniowy spłacić, bo ja jestem na urlopie wychowawczym. Jeśli ten projekt przejdzie, to musi dodatkowej pracy szukać poza firmą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Arndt(2018-02-09 09:50) Zgłoś naruszenie 140

    No tak już szykują sobie ustawę, pracodawcy mniej chcą płacić za nadgodziny bo idzie kryzys personalny, na rynku brakuje coraz więcej pracowników i chcą za tą sytuację obciążyć jak zwykle tych na dole . Nic nie zmieniać płace pójdą w górę i stanie się jak na zachodzie że do Polski będą emigrować w celach zarobkowych

    Odpowiedz
  • leon(2018-02-09 09:16) Zgłoś naruszenie 192

    Proszę zwrocić uwagę, że ta pani jest w komisji ekspertem PRACODAWCÓW RP czyli jest zainteresowana tym aby pracownikom jak najbardziej dokręcić śrubę. Popierajcie PiS będziecie mieli obóz pracy.

    Odpowiedz
  • xxx(2018-02-09 09:13) Zgłoś naruszenie 410

    Jak można człowiekowi nie zapłacić W TERMINIE za wykonaną pracę??? To co proponuje komisja to kryminał.

    Odpowiedz
  • Pracownik(2018-02-09 08:27) Zgłoś naruszenie 370

    Wszystko ładnie i pięknie, tylko czy ktoś brał pod uwagę fakt, iż wykonując nadgodziny w dany miesiącu a nie za pół roku pracownik często ponosi dodatkowe koszty utrzymania gospodarstwa domowego np. wydłużenie czasu pracy opiekunki do dzieci, wyższe koszty biletów gdy dojeżdża do pracy pociągiem/pks-em i zostaje tylko droższy kurs(expres). W dodatku pozostaje jeszcze kwestia wartości pieniądza, zakładając sytuacje hipotetyczną dziś dany produkt kosztuje 1000 zł, a za pół roku gdy otrzymam zaległe wynagrodzenie rząd nałoży akcyzę/zmieni Vat na danym towarze i towar będzie kosztował 1400 zł (nie mówię już o inflacji) w takiej sytuacji otrzymamy defakto mniejsze wynagrodzenie niż powinniśmy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz