Koniec z wyborem między rentą a emeryturą: Można starać się tylko o jedno świadczenie

autor: Bożena Wiktorowska25.01.2018, 07:29; Aktualizacja: 25.01.2018, 08:04
Eksperci wskazują, że przed zmianą przepisów przymus płacenia składek rentowych za emerytów – słabo – ale jeszcze się bronił.

Eksperci wskazują, że przed zmianą przepisów przymus płacenia składek rentowych za emerytów – słabo – ale jeszcze się bronił.źródło: ShutterStock

Osoby z prawem do emerytury – i to zarówno do wcześniejszej, jak i tej w wieku powszechnym – nie mogą już starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawcy jednak wciąż muszą płacić składkę rentową za takich seniorów na etacie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (40)

  • aniela(2018-08-30 23:49) Zgłoś naruszenie 10

    @GWniki nie jak to było za po/zsl.....renty/emerytury wysokie i wiek nie taki wysoki

    Odpowiedz
  • ZMIANY CORAZ GORSZE (2018-02-21 11:23) Zgłoś naruszenie 50

    Dlaczego ciągle są zmieniane przepisy ZUS na nie korzyść dla pracowników którzy ciężko i długo pracują za niezbyt wysokie zarobki w stosunku do minimum socjalnego. Natomiast grupy uprzywilejowane adwokaci,mundurowi,lekarze,nauczyciele itp. które nie opłacają składek ZUS są opłacani z BUDŻETU PAŃSTWA maja krótszy okres przejścia na emeryturę , dłuższe urlopy ,godziwe zarobki, zapomogi ,mają swoje wewnętrzne przepisy oraz biura emerytalne .Na BUDŻET PAŃSTWA pracują i płacą podatki wszyscy obywatele dlatego powinni być równo traktowani i mogli godziwie zarabiać,otrzymywać emeryturę na godne dalsze życie,leczenie,opłaty mieszkania .

    Odpowiedz
  • b(2018-01-27 05:13) Zgłoś naruszenie 110

    okradanie obywatela ze skladki na rente a z zakazaem dania mu tej renty jak mu sie cos stanie i ok ale dlaczego musi placic skladke na rente i emeryture jak renty juz nie dostanie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ss(2018-01-26 21:05) Zgłoś naruszenie 82

    policjant - renta + emerytura pielęgniarka- renta+emerytura nauczyciel-Renta+emerytura większość z nich pobiera podwójne świadczenia. jeśli dalej pracują (schorowani biedacy) to zawieszaja rentę a emerytura wpływa co miesiąc. jak już przestaja pracować, to renta zostaje odwieszona. i co ??

    Odpowiedz
  • Andrzej(2018-01-25 19:18) Zgłoś naruszenie 132

    Przecież zmiana jest logiczna. Osoba, która traci zdolność do pracy, a nie ma prawa do emerytury, dostanie rentę. Kto ma prawo do emerytury dostanie emeryturę. Wszystko co ponadto to były kombinacje.

    Odpowiedz
  • rencista(2018-01-25 18:15) Zgłoś naruszenie 161

    500 plus - JAK JEDNEMU SIĔ DAJE TO DRUGIEMU TRZEBA ZABRAĆ BO W ZUSIE MUSI BYĆ BILANS NA O.

    Odpowiedz
  • prawda(2018-01-25 18:08) Zgłoś naruszenie 281

    500 plus kosztuje .Jak jednemu się daje to drugiemu trzeba zabrać.

    Odpowiedz
  • obserwator(2018-01-25 17:02) Zgłoś naruszenie 93

    Panie prezydencie 2 tyś jak tu żyć kodziarz

    Odpowiedz
  • Ona(2018-01-25 15:01) Zgłoś naruszenie 206

    Złodzieje będą ludzie umierać z głodu z tak niskiej renty nie stac mnie żeby bratu niepełnosprawnemu kupić leki i sobie porażka renta socjalna na rękę 724 i jak tu żyć.

    Odpowiedz
  • 223 ]]](2018-01-25 14:39) Zgłoś naruszenie 109

    sa ludzie ktore maja cala rente i pol emerytury rarzem maja po 4000 tys zl niech rzad i zus sprawdzia i sie nimi zajnie jak tylko ma bycz emerytura lub tylko renta proszem z tymi niech sie skoncza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lekarz (2018-01-25 14:32) Zgłoś naruszenie 159

    Renta socjalna dla ludzi którzy niemogli pracowac,ani niebeda pracowac z powodu chorub wrodzonych 840zl.brutto to jest dopieru ubustwo.Ja osobiscie zycze takiej emerytury wszystkim rządzącym.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emeryt+pracownik(2018-01-25 13:11) Zgłoś naruszenie 8311

    To jest skandal??????.Jestem na wysłużonej emeryturze-45 lat pracy .Dodatkowo pracuje na umowę o pracę i muszę płacić składkę rentową,za płacenie której nie otrzymam już renty.Faktycznie następny podatek.Pazerność Państwa nie zna granic.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • do: rgmaria(2018-01-25 13:10) Zgłoś naruszenie 141

    Gdyby ZUS / po smierci malzonka/ nie zabieral drugiego swiadczenia i z pierwszego 15% to juz dzisiaj zyjacymi w ubostwie i wykluczonymi spolecznie samotnymi kobietami emerytkami ZUSowskimi mozna by wypelnic nie tylko miasto Wroclaw, ale cala Warszawe.

    Odpowiedz
  • Gwarantowana.....(2018-01-25 12:56) Zgłoś naruszenie 183

    Gwarantowana emerytura minimalna w wysokosci okolo 900 zl netto dla samotnego emeryta prowadzacego 1-osobowe gospodarstwo wedlug metodologii Eurostatu /UE/ oznacza tyle samo co dla 7 osobowej rodziny /2+ 5 dzieci do 14 r. zycia/ kwota w wysokosci 2700 zl netto czyli 387 zl na 1 osobe w rodzinie. Jest to poziom zarowno dla samotnego emeryta jak i 7-osobowej rodziny o okolo 40% ponizej progu ubostwa i wykluczenia spolecznego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Balbina(2018-01-25 12:23) Zgłoś naruszenie 2612

    Witaj złodziejska zmiano

    Odpowiedz
  • qwerty(2018-01-25 12:22) Zgłoś naruszenie 170

    Ale nauczyciele nie mają wcześniejszych emerytur, tylko ŚWIADCZENIE KOMPENSACYJNE a to nie jest żadna wcześniejsza emerytura ani emerytura pomostowa. Po uzyskaniu wieku emerytalnego kończy się świadczenie kompensacyjne i muszą składać wniosek o emeryturę a nie, że dostają ją "z automatu" . Pole do popisu dla prawników w sądach w sprawach przeciwko ZUS..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polowa kobiet...(2018-01-25 11:58) Zgłoś naruszenie 283

    Polowa kobiet emerytek otrzymuje swiadczenie emerytalne z ZUS ponizej 1400 zl netto /2017 r./, czyli na granicy lub ponizej progu ubostwa i wykluczenia spolecznego wg metodologii Eurostatu. Szczegolnie na ubostwo z tej grupy narazone sa samotne emerytki prowadzace 1-osobowe gospodarstwo domowe. Nie wiem dokladnie jakiego rzedu jest to grupa osob, ale mozna przypuszczac, ze jest to 600-800 tys. samotnych emerytek.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gienio (2018-01-25 11:38) Zgłoś naruszenie 333

    Muszą być potężne zmiany to żenada po 40 latach 1600zł emerytury szok.!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • rgmaria(2018-01-25 11:34) Zgłoś naruszenie 313

    System wymaga całościowej reformy. Nikt nie podnosi np. tematu, że po śmierci współmałżonka przepada jego emerytura, mimo iż składki były opłacane (jest wypłacane tylko 1 świadczenie). Jeżeli już jesteśmy tacy europejscy, to naśladujmy też systemy emerytalne państw europejskich (Niemcy) gdzie w tej sytuacji pozostały przy życiu otrzymuje swoja emeryturę i część emerytury zmarłego.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zs(2018-01-25 10:59) Zgłoś naruszenie 5413

    To jest lepsza zmiana ,bayr full i macie za to , że nas wybraliście ,to jest nasze oblicze .Miało być lepiej dla ludu, a tylko o swojaków PiS dbają . Różne pociotki, kolesie, partyjniaki ,wybrani z kapelusza prezia bez konkursu bez publicznej oceny wykształcenia,upr. branżowych,doświadczenia, osiągnięć dla firm,RP nadaje się stanowiska różnym nieudacznikom , handluje stanowiskami politycznie , tak doprowadza to do byle jakości w nadzorze, zarządzaniu i miernych efektów ,a często do dużych strat. Natomiast ich płace 10-20-50-100 tys, nagrody ,odprawy, premie miln. obciążają nas Obywateli ,Wyborców przez systemikowe szabrowanie naszej kasy. Tak krytykowaliście poprzednią " złą zmianę" ,a co sami robicie ,my to widzimy ,to zakłamanie, napychanie sobie kasy przy korytku ,a ludowi na każdym kroku, nawet cichcem, dokładacie różnymi formami po kulach !!!!.

    Odpowiedz