statystyki

Czy można zostać ukaranym za pracę na czarno

autor: Aleksandra Minkowicz-Flanek27.01.2009, 13:56; Aktualizacja: 27.01.2009, 14:06
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracownik, mając dość pracy na czarno, chce zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Pracy. Zastanawia się jednak, czy za ponadroczną pracę na czarno grożą mu jakieś sankcje: karne, ubezpieczeniowe czy też podatkowe.

reklamareklama


Zatrudnienie bez zawarcia umowy oraz wypłacanie wynagrodzenia bez potrącania wymaganych prawem składek ubezpieczeniowych i zaliczek na podatek dochodowy czy potocznie mówiąc, praca na czarno wiąże się z daleko większymi konsekwencjami dla pracodawcy niż dla pracownika. Pracownik może obawiać się sankcji, w przypadku gdy podejmuje taką pracę jako osoba posiadająca status bezrobotnego i nie zawiadomi o tym powiatowego urzędu pracy. Zgodnie z ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy podjęcie takiego zatrudnienia, lub szerzej - pracy zarobkowej - będzie uznane za nielegalne zatrudnienie, a bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy, podlegać będzie karze grzywny nie niższej niż 500 złotych. Pracodawca zatrudniający na czarno musi liczyć się z innymi jeszcze konsekwencjami.

Należy pamiętać, że umowa o pracę dla swojej ważności nie wymaga formy pisemnej, ponieważ może zostać zawarta w każdej formie, nawet poprzez przystąpienie przez strony do jej wykonywania. To pracodawca ma obowiązek potwierdzenia na piśmie warunków umowy i doręczenie ich pracownikowi. Jeśli tego nie czyni niezwłocznie po rozpoczęciu wykonywania pracy, podlega odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, co wiąże się z ryzykiem nałożenia na osoby odpowiedzialne za takie zaniechanie grzywny do 30 tys. zł.

Ryzyko finansowe pracodawcy zatrudniającego bezumownie pracowników w jeszcze większym zakresie wynika z naruszenia obowiązków ciążących na nim jako na płatniku. Pracodawca jest bowiem zobowiązany do obliczania, pobierania i wpłacania do urzędu skarbowego oraz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wymaganych prawem kwot zaliczek i składek. Zaniechanie tych obowiązków wiąże się z odpowiedzialnością wykroczeniową lub karną osoby, która ponosi za to zaniechanie winę, oraz z koniecznością uiszczenia przez pracodawcę odsetek.

Zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy o fakcie wykonywania pracy na czarno może doprowadzić do wniesienia przez Państwową Inspekcję Pracy w imieniu pracownika powództwa do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Ustalenie takie pozwala pracownikowi na dochodzenie od pracodawcy zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne oraz niewpłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

 • 1: A z IP: 83.17.24.* (2009-01-27 15:17)

  Na czarno nie zatrudniam nigdy pracowników , ale odchodzą ode mnie , żeby pracować na czarno i dostać do kieszeni więcej pieniędzy . A pracownik pracujący na czarno niech tak nie pracuje, bo w Polsce nie ma przymusu pracy i nikt mu nie każe tak pracować !!! Nie ma na to żadnego wytłumaczenia , jeśli po 1 miesiącu zorientował się że nie jest zgłoszony do ZUS , a w kolejnych miesiącach nic się nie zmieniło.

 • 2: przeżytek z IP: 90.141.125.* (2009-03-30 17:09)

  A to dla czego pracownik ma być ukarany za pracę na czano gdyby go do tego pracodawca nie zmuszaŁ, to takich pracowników bylby odsetek. Widocznie pracodawcom musi się to opłacać,że godzą się na trzymanie pracowników na taki stosunek zatrudnienia a tylko dlatego, że pracownik tak naprawdę boi się zgłaszać taką praktykę bo będzie chodził głodny. Wiadomo nie od dziś,że pracodawcy /nie wszyscy/ już za pół roku chcą być milionerami i rżną nowo przyjętych pracowników na wszystkie możliwe sposoby bo w tych naszych przepisach prawnych można robić co się chce/.W tych warunkach pracobiorca jest zerem ,jeszcze trochę a będziemy niewolnikami w tym kraju.

 • 3: Ares z IP: 91.203.96.* (2009-05-25 23:54)

  Ja przepracowałem 7 lat na czarno. Teraz mam kolano chore i niewiem co dalej. Siedzę w domu nie pracuje kolano boli. Nie mam nic.

 • 4: tomek z IP: 83.8.38.* (2009-08-28 19:10)

  pracuje u prywaciarza na bialo ale wczesniej pracowalem na czarno 3 lataza te lata bo mnie nie chial zarejestrtowac czy mam prawo domagac sie o uregulowanie zus

 • 5: nebeska z IP: 83.27.118.* (2009-09-03 12:50)

  "#

  1: A z IP: 83.17.24.* (2009-01-27 15:17)

  Na czarno nie zatrudniam nigdy pracowników , ale odchodzą ode mnie , żeby pracować na czarno i dostać do kieszeni więcej pieniędzy . A pracownik pracujący na czarno niech tak nie pracuje, bo w Polsce nie ma przymusu pracy i nikt mu nie każe tak pracować !!! Nie ma na to żadnego wytłumaczenia , jeśli po 1 miesiącu zorientował się że nie jest zgłoszony do ZUS , a w kolejnych miesiącach nic się nie zmieniło."

  Takiego wyboru nie ma, bo za cos trzeba żyć, czasem rodzinę utrzymać i w małych miejscowościach, w związku z tym, że pracy brakuje, człowiek się chwyta się czego tylko może, nawet dając się traktować jak przedmiot do pomiatania na prawo i lewo, właśnie taka okazje miałam dzisiaj.
  Moja wakacyjne praca trwała okrąglutki tydzień i dzisiaj się zakończyła, a ja bardzo się z tego cieszę, bo jakby się okazało po miesiącu tylu godzin pracy, że tak mnie na koniec potraktują to nie wiem jak wtedy bym to zniosła, zmarnowana przed niedospanie itp.

 • 6: pokrzywdzony i krzywdzony z IP: 83.8.151.* (2009-10-13 18:25)

  Do kogo mam się zwrócić; jeśli zatrudniany byłem "na czarno" w Milicji
  i Policji, przez okres 37-em lat???.

 • 7: ala z IP: 83.30.149.* (2009-11-22 12:27)

  co zrobic jesli wiem, ze ktos pracuje na czarno a jest na zwolnieniu lekarskim

 • 8: władeczek z IP: 188.33.237.* (2010-01-05 17:26)

  prowadze działalnosc gospodarczą mam taki przypadek zrobiłem pracownikowi badania lekarskie bhp kupiłem ubranie wszystko z godnie z prawem .Miał podpisac umowe o dzieło lecz zwlekał i pracował po wykonaniu czesci pracy wypłaciłem zaliczkę i tyle go widziałem teraz twierdzi że nie dostał pieniedzy i podjoł prace u konkuręcji . POWIADOMIŁ PIP jak mam sie bronic przed sądem ewentualnie

 • 9: ja z IP: 195.117.239.* (2010-01-17 19:54)

  ja pracuje na czarno i prosze sie o zarejestrowanie juz prawie dwa lata i nic . do tego nie dostałem wyplaty za caly miesiac . mam rodzine i nie wiem jak odzyskac pieniadze . pomozciee

 • 10: mol z IP: 213.77.105.* (2010-11-09 15:19)

  A po co na biało płaciłem 30 lat do ZUSu a teraz dostałem że na dzień dzisiejszy dostałbym 20 gr.emerytury .Więcej ani grosza nie zapłacę dla tej zgp

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama