statystyki

Tysiące pytań od firm do ZUS w sprawie jednego konta

autor: Bożena Wiktorowska18.01.2018, 07:16; Aktualizacja: 18.01.2018, 08:30
17 mld zł taka kwota wpłynęła na nowe indywidualne rachunki

17 mld zł taka kwota wpłynęła na nowe indywidualne rachunkiźródło: ShutterStock

Na nowe, indywidualne rachunki, wpłynęło do ZUS o 10 proc. więcej składek niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W sumie tylko w styczniu tego roku płatnicy wpłacili już 17 mld zł.

Reklama


Jak stwierdziła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wzrost wpłaconych składek wróży bardzo dobry rok finansowy dla FUS. „To znaczy, że wpływy NFZ, FUS, Funduszu Pracy, Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą rosły. Jeżeli mówi o tym ZUS, o takich procentach, to czasami nie są to już setki miliardów złotych, ale ten wzrost będzie mierzony w miliardach. To pokazuje, że liczba zatrudnionych Polaków jest wysoka, że odczuwamy wzrost wynagrodzeń” – mówiła. Nie wykluczyła, że w 2018 r. pokrycie emerytur ze składek będzie jeszcze większe niż w 2017.

ZUS podsumował wczoraj pierwszy termin wpłaty składek przekazywanych na indywidualny rachunek. Od nowego roku przedsiębiorcy nie muszą opłacać składek na trzy lub cztery rachunki (wraz ze składką na Fundusz Emerytur Pomostowych). Każdy ma do dyspozycji jeden, na który wpłaca składki bez podziału na poszczególne fundusze. Ich dalszym rozdysponowaniem zajmuje się już ZUS.

– Za nami gorący okres. Od początku grudnia tylko w sprawach dotyczących jednego konta mieliśmy około 400 tys. zapytań od płatników – mówiła DGP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane