statystyki

Wiek i prawo do emerytury nie uzasadniają zwolnienia

autor: Łukasz Guza26.01.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.01.2009, 07:14
  • Wyślij
  • Drukuj

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może być wyłączną przyczyną zwolnienia. Sądy mogą uchylać nieprawomocne wyroki w sprawach dotyczących zwolnień starszych pracowników. Wzrośnie liczba zatrudnionych kobiet powyżej 60 roku życia i mężczyzn, którzy mają ponad 65 lat.

reklama


reklama


Rozwiązywanie stosunku pracy wyłącznie z powodu przekroczenia przez pracownika wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury jest przejawem dyskryminacji. Tak orzekł siedmioosobowy skład Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, odpowiadając na pytanie prawne rzecznika praw obywatelskich z października 2008 r. (uchwała z 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/08). Pracodawcy nie mogą więc uzasadniać zwolnienia pracownika wyłącznie tym, że przekroczył on określony wiek i nabył prawo do świadczeń. Oznacza to, że sądy mogą uchylać nieprawomocne wyroki w sprawach dotyczących zwolnień starszych pracowników. A pracodawcy muszą staranniej uzasadniać wypowiedzenia umów takim pracownikom. W przeciwnym razie narażą się na zarzut dyskryminowania podwładnych.

Uchwała SN może wpłynąć też na rynek pracy. Więcej osób po 55 roku życia będzie mogło kontynuować zatrudnienie.

Uchylone wyroki

- Na podstawie uchwały sądu na pewno mogą być uchylane wyroki w sprawach, które wciąż trwają, czyli np. strona może złożyć jeszcze apelację - tłumaczy Bartłomiej Raczkowski, adwokat z Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski.

- Wyroki SN nie są oczywiście źródłem prawa i sądy powszechne mogą orzekać inaczej. Jednak muszą liczyć się z tym, że kiedy tego typu sprawa trafi do SN, ten będzie orzekał zgodnie z linią przyjętą w siedmioosobowym składzie - mówi Lesław Nawacki, szef zespołu prawa pracy w biurze RPO.

Uchwała na pewno nie wpłynie na prawomocne wyroki w sprawach dotyczących zwolnień pracowników, ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego.

- Wyroki SN nie mają takiej mocy jak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczy Agnieszka Lechman-Filipiak, radca prawny i partner z Kancelarii DLA Piper.

Podkreśla, że orzeczenie wpłynie na sposób, w jaki pracodawcy będą musieli uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy z osobami starszymi. Przede wszystkim wypowiadając umowę o pracę, nie będą mogli wskazać osiągnięcia wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury jako jedynej przyczyny zwolnienia.

- W praktyce bardzo często firmy tylko tak uzasadniają zwolnienie starszego pracownika. Terazpowinny dodać np., że pracownik nie wykonuje swoich obowiązków należycie - mówi Agnieszka Lechman-Filipiak.

Zdaniem Lesława Nawackiego, pracodawcy nadal będą mogli wymieniać osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie praw do emerytury jako jedną z kilku przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę. Zwłaszcza jeśli np. zwolnienia w zakładzie pracy mają służyć racjonalizacji zatrudnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
  • karolmaks(2009-01-26 06:57) Odpowiedz 00

    W okresie ochronnym byłaś w wieku 51-55 lat Pracownikowi tylko raz przysługuje czteroletni okres ochronny.W zw z tym obecnie ochrona przed zwolnieniem Ciebie nie obejmuje.W GP były art.i wyjaśnienia na ten temat.

  • kobieta 50+(2009-01-26 09:20) Odpowiedz 00

    uważam, że po ukończeni 60 lat kobieta raz na zawsze powinna opuścić miejsce pracy, tylko naprawdę nielicznym udaje się zachować świeżość umysłu

  • zofia(2009-01-28 11:43) Odpowiedz 00

    czy pracujac moge pobierac emeryture po 60 roku zyci

  • Alik 604(2009-03-08 16:31) Odpowiedz 00

    W sierpniu kończę 55 lat i nabywam prawa do wcześniejszej emerytury/kolejarz/ i wiem, że dyrektor będzie chciał mnie zwolni w związku z trudną sytuacją zakładu, a przyjął nowe pracownice do biura na czas określony ale powiedział,że nie po to je przyjmował żeby zwalniac.W pierwszej kolejności będzie zwalniał tych co mają prawa do emerytury jak nie to znajdzie na nich sposób np. mała wydajnośc lub co innego.Chcę pracowac dłużej ale nie wiem czy mi pozwolą.Jestem samotna i pieniądze są mi potrzebne na leczenie po chorobie onkologicznej.Co mam robic.

    mogła.Jestem

  • felek(2009-01-26 09:46) Odpowiedz 00

    Przeczytajcie se art 11 znacznik (3) kodeksu pracy

  • xxx55(2009-01-26 09:41) Odpowiedz 00

    kobieta 55 lat - meżczyźni 60 lat i to jest czas na emeryturę.

  • facet(2009-01-31 19:26) Odpowiedz 00

    do@ 8...ty chyba swiezosc umyslu juz dawno temu stracilas...dawno bardzo!!!
    widac i czuc ...hAHahah

  • Aga(2009-02-04 15:12) Odpowiedz 00

    czy kończąc 56 lat dnia 30maja 2009r mam prawo do ochrony przedemerytalnej , pracuję na pól etatu w urzędzie...

  • T1(2009-02-01 07:36) Odpowiedz 00

    Do 29:
    Hip Hip Hura
    ale za mało czadu popieram całkowicie
    pozdrawiam.

  • T1(2009-02-01 07:58) Odpowiedz 00

    Cytaty Barani łbie :#

    21: Zatroskany (2009-01-26 23:29)
    Mam problem z pracowniczką (kobieta). Ukończyła 60 lat, i powinna odejśc na emeryturę. Nie przepracowuje się, nie zarabia na swój etat (instytucja państwowa), ale nie można jej zarzucić błędnego wykonania nielicznych prac, które robi. Jest w db.sytuacji materialnej. Nie bardzo można jej przydzielić inną pracę, bo jest poza jej specjalnością. Ale to udowodnić nie łatwo, bo ma argument,że się nauczy (sądzę że nie i nawet nie będzie się starać). Za jej etat mógłbym przyjąć dwóch młodych, wydajnych i perspektywicznych pracowników.
    I co do króćset aby było cenzuralnie) mam zrobić w takiej sytuacji? A za chwilę problem się powtórzy z innymi. To dyskryminacja pracodawców i młodych pracowników, którzy nie znajdują pracy (mam kilkadziesiąt podań!!!).Podaj mi nazwę tej Firmy a jutro masz na biurku wymówienie.
    Te podania do kosza albo dostaniesz kosza.

  • Wiesław Oliwa(2009-04-20 21:28) Odpowiedz 00

    Przedłużanie zatrudnienia pracownikom , którzy osiągnęli wiek emerytalny nie koresponduje z działaniami na rzecz obniżenia wieku emerytalnego , a zwłaszcza stoi w sprzeczności z walką o przywileje w przyznawaniu tego świadczenia.Nadto kłóci się z normą zasady współżycia społecznego, gdyż zatrudnieni najpierw podejmują akcje protestacyjne przeciwko wydłużaniu okresu zatrudnienia, a następnie po skorzystaniu z przywileju wcześniejszego przejścia na emeryturę podejmują pracę często u ostatniego pracodawcy. Mają, więc dwa źródła utrzymania w sytuacji gdy, urzędy pracy okupywane są przez rzesze długotrwale bezrobotnych młodych absolwentów różnych profesji. Zatem, uchwała Sądu Najwyższego nie znajduje uzasadnienia w odniesieniu do społeczno-gospodarczych uwarunkowań w Polsce. Nie chodzi o to , by pozbawiać pracodawców możliwości swobody zawierania umów dla osiągnięcia celu gospodarczego, z pracownikami o wysokich kwalifikacjach li tylko z powodu dożycia wieku emerytalnego ( o ile spełniają oni pozostałe niezbędne warunki do świadczenia pracy). Podobnie nie chodzi o wyeliminowanie z rynku pracy osób chcących kontynuować zatrudnienie.Jednak decydująca w tym zakresie powinna być wola obu stron stosunku pracy, przy założeniu ponoszenia pełnych kosztów pracy i ubezpieczeń społecznych przez pracodawców, w przeciwnym przypadku zachodziłoby zjawisko dyskryminacji pracowników nie będących równocześnie emerytami. W świetle powyższych uwag tworzenie przywileju o charakterze zasady prawnej dla zatrudniania emerytów pod pozorem ochrony przed dyskryminacją brzmi jak absurd.

  • Kobieta pracująca(2009-05-01 15:21) Odpowiedz 00

    do 20 i 18 - jestem zniesmaczona komentarzami na temat świeżości umysłu w pewnym wieku. Przykro mi jest gdy ludzie w wieku ponad 50 lat piszą, że ich umysł powoli zanika do 60-tki. Może u niektórych tak jest już i to znacznie wcześniej - w wieku powyżej 18 lat. Uważam, że szczególnie kobiety w wieku 45-65 lat są bardzo dobrymi, prężnymi i świetmymi pracownikami (pod warunkiem, że chce im się pracować). Mają już dzieci odchowane, doświadczenie i dużo czasu wolnego na zdobywanie wiedzy i pracowanie. Najpewniej są wydajniejszymi pracownikami, aniżeli kobiety posiadające nieletnie dzieci. Dlatego młode kobiety powinny albo pracować na część etatu albo zajmować się wychowywaniem dzieci, a nie obarczać wychowywaniem babcie. Poza tym panie pracujące w wieku powyżej 55-60 czują się młodziej i są w stanie wykonywać pracę solidniej aniżeli młodzi ludzie. Proszę przyjżeć się marketom. Tam coraz więcej pracuje starszych kobiet. Dlaczego? Bo nie korzystają ze zwolnień lekarskich na opiekę nad dziećmi, nie porzucają pracy, nie wyjeżdżają za granicę i wogóle są sprawniejsze manualnie i bardziej taktowne. Jeżeli chodzi o uczelnie wyższe to dzięki 60-70 latkom niektóre szkoły istnieją. Wielu młodych ludzi nie nadaje się do pracy w zawodzie nauczyciela i naukowca. I właśnie tacy złorzeczą na swoich przełożonych bo ich umysł jest zbyt mały, aby dorównać starszemu koledze, czy koleżance. Na koniec chciałam zaapelować - niech ci którym się marzy emerytura niech na nią idą i nie zazdroszczą innym, że pracują i mają więcej pieniędzy. A tych, którzy w pracy są niewydajni, boi nie chce się im pracować to najlepiej zwolnić z pracy bez względu na wiek.

  • miziak(2010-10-24 21:36) Odpowiedz 00

    Godna emerytura dla tych co płacili składki do zusu 35-40lat.

  • budowlaniec 62(2011-05-29 13:37) Odpowiedz 00

    kiedy wreszcie mozna bedzie pszejsc na emeryture po 40 latach pracu

  • gosia(2011-01-15 18:31) Odpowiedz 00

    w sylwestra dostałam prezent od nowego prezesa... z powodu redukcji etatów w związku ze zmianami organizacyjnymi w zakładzie pracy.Podstawa prawna art.
    30 &1 pkt2 Kodeksu Pracy w art.10 ust 1 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r, o szczególnych zasadach rozwiązyw. z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
    Dz.U.nr90.poz844 z późn.zm. Mam w tym roku 55 lat i 30 lat czystej pracy. Czy dostanę pomostówkę,co mam robić?

  • Konga 55(2011-11-21 18:38) Odpowiedz 00

    Staż pracy powinien decydować o przejściu na emeryturę, a nie wiek człowieka . Po 30 latach pracy zawodowej człowiek sam powinien decydować co chce robić, a nie przedłużać na siłę wiek upawniający do emerytury.
    Są 70 latkowie w pełni sił i są 40 latkowie staruszkowie.

  • miziak(2010-10-24 21:33) Odpowiedz 00

    jak masz 60lat kobieta lub 65 mężczyzna i masz emeryturę pracodawca moze zwolnić. Jak masz 35 lat pracy kobieta 40 lat meżczyzna i nie masz wieku pracodawca b.chciałcie zatrudnić borząd nie b.pobierał podatków od pracodawcy za ciebie!

  • GABRIELA 58(2010-08-18 16:45) Odpowiedz 00

    Emerytura, Renta - pieniądze.
    Młodzi ludzie są bez pracy - bez pieniędzy.
    Emerycie, rencisto nie bądź SAMOLUBEM "odpoczywaj".
    POLITYCY - dajcie szansę MŁODYM.

  • elas(2010-01-02 22:23) Odpowiedz 00

    Mam 50 lat i po 27 latach pracy objęła mnie restrukturyzacja. jakie są moje prawa? Czy mogę starać sie o wcxzes niejszą emeryturę?

  • niewoj(2010-01-31 15:54) Odpowiedz 00

    jest podobno deokracja ja musze decydowac a nie znowu ktos za mnie zawsze ktos ustawia mi zycie moze jeszcze kiedy mam umrzec