statystyki

Przeniesienie pracownika na stanowisko poniżej kwalifikacji jest podstawą do zadośćuczynienia

autor: Anna Borysewicz28.12.2017, 19:50; Aktualizacja: 28.12.2017, 19:52
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

Zarówno w orzecznictwie, jak i w piśmiennictwie podkreśla się, że powierzenie – na podstawie art. 42 par. 4 k.p. – zadań służbowych nieodpowiadających kwalifikacjom pracownika może stanowić naruszenie przez pracodawcę obowiązku poszanowania jego godnościźródło: ShutterStock

Pracownica była zatrudniona na stanowisku starszego referenta ds. księgowości. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego jako pracodawca poinformowałam ją, że została przeniesiona na trzy miesiące na stanowisko pracownika administracyjnego. Do jej obowiązków miało należeć sortowanie korespondencji i archiwizacja dokumentów. Powodem decyzji były skargi dotyczące jakości jej pracy, które pojawiły się w trakcie pauzy macierzyńskiej (wcześniej ich nie było). Podwładna uznała, że realizacja nowych zadań leży poniżej jej kwalifikacji zawodowych. Odeszła z pracy i skierowała przeciwko mnie powództwo o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie jej dóbr osobistych (godności, dobrego imienia), a także zażądała przesłania na jej adres przeprosin. Czy jej roszczenia są zasadne?

Reklama


Oceny, czy doszło do naruszenia dobra osobistego, dokonuje się na podstawie przeciętnych, powszechnie przyjętych opinii społecznych, a nie subiektywnych odczuć osoby domagającej się ochrony przewidzianej w art. 24 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Nie można zatem brać pod uwagę jedynie sfery indywidualnych przeżyć zainteresowanego, ale trzeba odwołać się do obiektywnych kryteriów, kształtowanych przez opinie ludzi rozsądnie i uczciwie myślących. Przy czym odwołanie się do nich nie oznacza, że decydujące znaczenie ma reakcja, jaką dane zachowanie wywołuje w społeczeństwie, gdyż nie ona jest tu ważna, ale opinia społeczna (wyrok Sądu Najwyższego z 11 marca 1997 r., sygn. akt III CKN 33/97).

Przejściowe powierzenie innych obowiązków

Zarówno w orzecznictwie, jak i w piśmiennictwie podkreśla się, że powierzenie – na podstawie art. 42 par. 4 k.p. – zadań służbowych nieodpowiadających kwalifikacjom pracownika może stanowić naruszenie przez pracodawcę obowiązku poszanowania jego godności. Zgodnie z wymienionym przepisem wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia etatowcowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami zatrudniającego, innej pracy niż określona w angażu, o ile ma być ona wykonywana przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, a także nie spowoduje to obniżenia poborów i odpowiada kwalifikacjom pracownika.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (1)

  • stary(2017-12-28 20:01) Zgłoś naruszenie 90

    A ja bym chciał, żeby mnie... przenieśli na niższe stanowisko i obniżyli pensję i nie jestem żadnym wariatem. Po prostu już nie wyrabiam, nie mam siły borykać się z tym ogromem problemów, dziwnych decyzji, głupich przepisów, ludzkich ułomności i rzucania zewsząd kłód pod nogi. Wolałbym mniej zarabiać, ale za to mieć mniej obowiązków, problemów, stresów, zostawania po godzinach, brania roboty do domu etc... Jak mówił Duńczyk z Vabanku w pewnym wieku maleje zapotrzebowanie na zysk, a wzrasta na święty spokój i tego mi przede wszystkim brakuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane