statystyki

Kiedy pracownik dostanie odprawę emerytalną

autor: Agnieszka Fedor23.01.2009, 12:28; Aktualizacja: 23.01.2009, 13:35
  • Wyślij
  • Drukuj

Czy w wyniku ostatniej zmiany systemu emerytalnego osoba, która nie rozwiązuje stosunku pracy i kontynuując zatrudnienie pobiera także emeryturę, może liczyć na odprawę emerytalną? A jeśli tak, to w którym momencie? Czy w takiej sytuacji nie zostanie zerwany związek między przejściem na emeryturę a ustaniem stosunku pracy?

Na mocy ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych skreślony został art. 103 ust. 2a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, stanowiący, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu w przypadku nierozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał ją bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Oznacza to, iż obecnie pracownik, który chce kontynuować zatrudnienie i jednocześnie pobierać emeryturę, nie musi rozwiązywać stosunku pracy z pracodawcą i ponownie go nawiązywać, tak jak odbywało się to dotychczas.

Powyższa zmiana nie wpłynie na uprawnienia pracowników do otrzymywania przez nich odpraw emerytalnych. Artykuł 921 par. 1 k.p. stanowi, iż pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Należy podkreślić, że w przepisie tym mowa o ustaniu stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, które to pojęcie należy zdecydowanie odróżnić od momentu nabycia prawa do świadczeń emerytalnych czy nawet momentu rozpoczęcia pobierania tych świadczeń.

Sąd Najwyższy w uchwale z 25 stycznia 2002 r. III ZP 24/01 (OSNAPiUS) wyjaśnia, że przejście na emeryturę oznacza utratę statusu pracownika w zamian za uzyskanie statusu emeryta. Pojęciowo i funkcjonalnie przejście na emeryturę związane jest z ustaniem stosunku pracy, a pracownik, który pomimo pobierania świadczeń emerytalnych wciąż pracuje, przechodzi na emeryturę dopiero z chwilą ustania stosunku pracy. W ostatnim orzeczeniu dotyczącym tego zagadnienia, tj. wyroku z 11 października 2007 r. III PK 40/07 (LEX nr 338805), Sąd Najwyższy podtrzymał dotychczasowe stanowisko, że przejście na emeryturę oznacza zmianę statusu pracownika lub pracownika - emeryta na status wyłącznie emeryta i dlatego odprawa przysługuje pracownikowi dopiero w związku z ustaniem stosunku pracy w celu tak rozumianego przejścia na emeryturę, choćby ją wcześniej pobierał.

Należy jednak pamiętać, że odprawę można otrzymać tylko raz - nie będzie więc ona przysługiwała pracownikowi, który już otrzymał ją od innego pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

  • 1: Leszek z IP: 83.8.247.* (2014-10-11 16:25)

    czy prcownikowi przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę należy się odprawa emerytalna w przypadku kiedy z mocy ustawy wygasa stosunek pracy a pracodawca nie przedłuż.a umowy o pracę. Na zajmowne stanowisko organizuje konkurs i wybiera innego pracownika. Brakuje mi 2 lat do wieku emerytalnego.

  • 2: deAram z IP: 195.140.222.* (2012-04-21 15:19)

    Czy pracownik dostanie odprawę emerytalną jeśli złożył wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem ston ( tak mu podpowiedziano w dziale kadr ) ?

  • 3: Beata z IP: 82.177.239.* (2011-05-31 16:11)

    W uchwale z dnia 06 listopada 1984 r. Sad Najwyzszy orzekl,ze skoro w kodeksie pracy brak literalnego zapisu stanowiacego,ze pracownik moze otrzymac odprawe emerytalna jedynie od jednego pracodawcy,to o ile pracownik mial zawartych kilka stosunkow pracy wowczas odprawa przyslugiwac mu bedzie od kazdego pracodawcy.Dlaczego autorka artykulu nie zauwaza w)w uchwaly SN.

  • 4: prawnik z IP: 82.177.239.* (2011-05-30 21:24)

    @ Popieram Adwokata. Nikt wcześniej nie zwrócił uwagi w komentarzach na tę uchwałę SN. Jest logiczne stanowisko Sadu Najwyzszego,ze kazdy pracodawca musi wyplacic pracownikowi odprawe emerytalna a ponadto kodeks pracy nie ogranicza prawa pracownika do odprawy tylko od jednego pracodawcy.Pracownik zatrudniony jednoczesnie u killku pracodawcow ma prawo do odprawy emerytalnej od kazdego pracodawcy rowniez wtedy jezeli stosunki pracy ustana nie jednoczesnie(w roznych terminach np 31 10 2010,30 04 2011)p

  • 5: Adwokat z IP: 82.177.239.* (2011-05-30 20:58)

    Sad Najwyzszy w uchwale z dnia 6 11 1984 r Sygn akt III PZP 44)84 stwierdzil,ze w sytuacji gdy pracownik pozostaje w stosunku pracy z wiecej niz jednym pracodawca i rozwiazuje umowy o prace w zwiazku z przejsciem na emeryture,nabywa prawo do odprawy w kadym z tych stosunkow pracy

  • 6: biedny zuczek z IP: 79.163.245.* (2010-03-23 19:35)

    A co ma zrobić emeryt ktory zostaół zwolniony przez zaklad i byl na zasilku przedemerytalnym i emerytem nigdy nie dostał odprawy ? To jak by podjoł prace pracofdawca mu musi zaplacic odprawę?

  • 7: Zofia z IP: 83.30.184.* (2009-12-01 09:41)

    od 2001r bylam na swiadczeniu przedemerytalnym, w 2006 r ukonczylam 55 lat i przeszlam na wczesniejsza emeryture, nie otrzymalam zadnej odprawy emerytalnej czy ona mi sie nalezy i od kogo?Zofia

  • 8: kas z IP: 155.158.123.* (2009-11-24 13:19)

    #

    6: wisia z IP: 87.207.208.* (2009-02-25 17:02)

    Czytając te wszystkie artykuły nadal nie wiem czy rozwiązując umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę w dwóch zakładach pracy, ale nie jednocześnie / w jednym z dniem 30.11.2008 a w drugim 37.03 2009/ przysługują mi dwie odprawy? Czy ktoś mi może odpowiedzieć?

    Przysłyguje Pani tylko jedna odprawa. Proszę spojrzeć na ostatnie zdanie: "Należy jednak pamiętać, że odprawę można otrzymać tylko raz - nie będzie więc ona przysługiwała pracownikowi, który już otrzymał ją od innego pracodawcy."

  • 9: staszek z IP: 217.172.243.* (2009-10-05 12:31)

    Jestem na wcześniejszej emeryturze nadal pracuję nigdy nie rozwiązywałem stosunku pracy,teraz dostałem wypowiedzenie w związku z reorganizacją,czy należą mi się dwa świadczenia czyli odprawa za zwolnienie i odprawa emerytalna

  • 10: zoja z IP: 80.53.64.* (2009-07-30 12:48)

    Otrzymałam odprawe rentową po przejściu na rentę. Pózniej przepracowałam kilka lat u innego pracodawcy. Teraz przechodze na emeryturę. Czy należy mi sie odprawa emerytalna.?i

Dowiedz się więcej