statystyki

Na czym polega odpowiedzialność pracodawcy za stan bhp w firmie

autor: Bartłomiej Raczkowski22.01.2009, 14:22; Aktualizacja: 22.01.2009, 14:30

Ostatnie dwie duże nowelizacje kodeksu pracy wprowadziły wiele zmian do postanowień kodeksowych. Jedną z nich jest zmiana brzmienia art. 207 par. 1 k.p. Reguluje on odpowiedzialność pracodawcy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Na czym polega zmiana tego przepisu i dlaczego została wprowadzona?

Reklama


Reklama


Zgodnie z poprzednio obowiązującym art. 207 par. 1 k.p. pracodawca ponosił odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Nowelizacja kodeksu dodała zdanie drugie do omawianego przepisu, zgodnie z którym na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu pracy, o których mowa w art. 23711 par. 2 k.p

Omawiana zmiana została wprowadzana w celu implementacji Dyrektywy Rady 89/391/EWG z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy. Zgodnie z art. 5 dyrektywy pracodawca ponosi odpowiedzialność w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom niezależnie od zobowiązań pracowników w zakresie bhp. Ponadto od tej odpowiedzialności nie może się uwolnić, nawet jeśli powierzy zapewnienie odpowiedniego stopnia ochrony i zapobiegania zagrożeniom podczas pracy osobom kompetentnym z zewnątrz niebędącym pracownikami. Takimi osobami są w rozumieniu polskiego prawa specjaliści spoza zakładu pracy, którym pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby bhp wobec braku kompetentnych pracowników mogących wykonywać te zadania wewnętrznie (art. 23711 par. 2 k.p.)

Omawiana zmiana nie wprowadza do polskiego prawa rewolucyjnej zmiany, a jedynie potwierdza istniejącą już interpretację art. 207 par. 1 k.p. Już w poprzednio obowiązującym brzmieniu art. 207 par. 1 k.p. stanowił samodzielną podstawę odpowiedzialności pracodawcy za stan bhp. Potwierdza to m.in. SN w wyroku z 3 września 2007 r. (I UK 367/06), zgodnie z którym pracodawca nie mógł bronić się przed odpowiedzialnością odszkodowawczą zarzutem, że również pracownik nie dopełnił obowiązków z zakresu bhp. Powstało jednak pytanie, czy na zakres odpowiedzialności pracodawcy wpływ mają obowiązki pracowników służby bhp. Moim zdaniem, pomimo iż art. 207 par. 1 k.p. nie wymienia osobno tej kategorii pracowników, to należy uznać, że należą oni do ogólnej grupy zatrudnionych, która od pozostałych pracowników różni się jedynie obowiązkami nałożonymi na nich m.in. przez art. 23711 par. 1 k.p.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • Pracodawca(2009-01-22 20:22) Odpowiedz 00

    Pracodawca - w przypadku braku kompetentnych pracowników - może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Specjaliści z zewnątrz nie należą do grupy zatrudnionych i nie podlegają pracodawcy co jest niezgodne z § 1 pkt.5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02 września 1997 r. w sprawie służby BHP . Zadania określone KP i rozporządzeniu nie maja żadnego wpływu na odpowiedzialność pracodawcy w zakresie BHP. Służba BHP stanowi nieodpowiedzialny organ doradczy.

  • Tytus Kazimierz Twardowski(2010-04-02 19:47) Odpowiedz 00

    Niestety!
    Kompetentny to musi być Pracodawca!
    Bezpieczeństwo i higiena pracy to głównie kategoria ekonomiczna. Zainwestuje, Pracodawca mądrze, to bedzie efekt. W ręku Pracodawcy leżą decyzję. "Behapowiec" to organ doradczy i kontrolny Pracodawcy. Samymi papierami to i najlepszy behapowiec nic nie zdziała. No niestety, najczęściej to niewiele Pracodawca rozumie i wie. Takich mamy Pracodawców. Rozumu nie da się kupić. Zdrowy rosądek jest nadal w cenie. Ten komentarz jest klasycznym przykładem. Wielka pycha i niewiele więcej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane