Zasiłek dla bezrobotnych 2018: Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie

autor: Agnieszka Brzostek15.12.2017, 20:00; Aktualizacja: 26.02.2018, 15:52
Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracyźródło: ShutterStock

Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest wykazanie się odpowiednim okresem zatrudnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (70)

  • czech00(2018-06-10 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    Przepracowałem 11 lat jako listonosz. Odmówiłem wykonywania pracy ponad siły i zwolniłem się. Zasiłku nie dostałem, dostaje się po 3 miesiącach jak człowiek je przetrwa. Wysiadają mi kolana. Do ortopedni wizyta we wrześniu. Gdyby nie oszczędności i pieniądze za chodzenie na kurs oraz darmowy dach nad głową byłoby nie tęgo. Zgodnie z przepisami powinienem zachorować do 14 dni po wypowiedzeniu pracy, aby otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS.

    Odpowiedz
  • cd(2018-06-02 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wstyd! Artykuł już nieaktualny.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2018-05-30 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    obecnie w kraju kto chce to znajdzie pracę, więc zsiłków nie powinno być, może z małymi wyjątkami

    Odpowiedz
  • Mlodaaa(2018-05-22 21:06) Zgłoś naruszenie 00

    Czy bezrobotnej 18latce sie coś należy?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ocet nizinny(2018-05-15 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    @anna - po macierzyńskim zrób sobie kolejne 500+ i będziesz DAMĄ

    Odpowiedz
  • cd(2018-05-09 10:54) Zgłoś naruszenie 10

    Nędzny zasiłek, (w zasadzie jałmużna), nie zmieniany od lat...Gorzej jest z zasiłkiem pielęgnacyjnym 153 zł, nie zmienianym od 12 lat.

    Odpowiedz
  • Aaaaaaa(2018-04-25 23:19) Zgłoś naruszenie 00

    A po wychowawczym 2 letnim też można iść?

    Odpowiedz
  • Jolka(2018-04-16 18:36) Zgłoś naruszenie 292

    Witam! Przepracowałam 37 lat do 60-tki brakuje mi 4 lata, Zwolniłam się bo, ciężka harówa i za najniższą krajową minus dojazdy 50 km w jedną stronę nie były już na moje sił i zdrowie. Pech zrządził że jeszcze byłam w okresie wypowiedzenia i dostałam udaru z lewostronnym niedowładem.. W obecnej chwili jetem po chorobowym i kończy mi się zasiłek rehabilitacyjny (5 m-cy), bo pan doktor (ordynator laryngologii- "super specjalista") orzecznik ZUS stwierdził, że jestem praworęczna to lewa ręka mi nie będzie potrzebna, a praca siedząca (ekonomista) to noga nie ma znaczenia i napisał na orzeczeniu cytat " NIE JEST PANI NIEZDOLNA DO PRACY" nie będę się odwoływała bo jest to poniżające,każą rozebrać się do majtek po to aby dotknąć palcem do nosa. Mam to szczęście, że mam dobre dzieci i męża, którzy zapewnią mi utrzymanie do emerytury, bo nawet nie przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych. Jak posłuchałam że RZĄD daje sobie nagrody po 80 -60 tys,gdzie człowiek też po studiach musi pracować TRZY lata, a ludziom bez pracy smrodzą po 700 zł - źle się robi. LUDZIE BEZ PRACY I BEZROBOTNI - WSPÓŁCZUJĘ WAM

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • LORD (2018-04-08 11:20) Zgłoś naruszenie 623

    ZA ROBOTĘ SIĘ WEŹCIE NIEROBY BIEDAKI :)

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Emilia przybysz(2018-04-08 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ile mam czssu zeby zarejrstrowac sie w urzedzie pracy i miec zasilek nie dostalam jeszcze swiadectwa pracy a umowa o prace mi sie skonczyla 31marca

    Odpowiedz
  • rozżalona(2018-04-05 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Mam skończone 53 lata, przepracowałam w jednym zakładzie 38 lat, właśnie się dowiedziałam ze za 3 miesiące ogłoszą upadłość zakładu, tak nas wyrolowali, podzielili ludzi że nawet nie należy się odprawa dla zwalnianych bo jest po 10 osób w różnych spółkach, zastanawiam się co dalej?, gdzie mnie teraz przyjmą?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bezrobotny(2018-04-04 11:21) Zgłoś naruszenie 10

    Witam Jeżeli prowadziłem działalność gospodarczą łącznie 33 miesiące z tego pierwsze 24 to był mały zus i po tym okresie przestało się to kalkulować czyli na dużym zusie pracowałem 9 miesięcy. Czy należy się taki zasiłek ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Boczek Fernando (2018-03-20 18:23) Zgłoś naruszenie 522

    W tym kraju panuje burdel tylko złodzieje dobybrze się mają

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Iwona korpo niewolnik(2018-03-17 07:08) Zgłoś naruszenie 1033

    Po 33 latach pracy zostalam zwolniona. Mam 52 lata i już nie wpisuję się wizualnie w korpo. Wykształciłam przez ten czas grupę pracowników fajnych młodych ludzi i tworzyłam wizerunek firmy. Obecnie drapieżna sprzedaż w banku patrz akwizycja jest koszmarna a moja etyka pracy mocno mnie ogranicza w akceptowaniu takiego rodzaju pracy.Czuję się gorzej niż niewolnik w Egipcie, który po takim okresie służby u swojego pana mógł spodziewać się innego potraktowania. Nikt nie rozmawia o warunkach zwolnienia, tylko słyszę pokątne informacje. Zainteresowany dowie się na końcu. Wysokość zasiłku to farsa. Za taką kwotę można jedynie kupić coś do jedzenia a o reszcie nie ma co mówić . Państwo robi z ludzi żebraków i poniża godność człowieka. Po 33 latach uczciwie przekazywanych skladek odłożyłabym kwotę która zabezpieczyłam mnie obecnie a tak utrzymywałam przez lata ten chory system i bandę urzędników.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zoorro(2018-03-14 13:54) Zgłoś naruszenie 92

    Słabo ten zasiłek! :-)

    Odpowiedz
  • lo(2018-03-13 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    takkl

    Odpowiedz
  • iwa(2018-03-05 13:56) Zgłoś naruszenie 223

    niema i nie bedzie sprawiedliwosci mi po utracie zabrali ostatni miesiac zasilku z powodu kilku dni spoznienia sie w rejestracji te ku...wy w Wabrzeznie nienawidze urzedasow

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Elbląg (2018-03-04 09:38) Zgłoś naruszenie 6413

    Kolega j jego żona maja jakieś 40 tys.miesięcznie nie nabijają na kasę wszystkiego i jeszcze dostaje 500+ na drugie dziecko Oto prawo i sprawiedliwość

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Mateusz(2018-02-23 18:39) Zgłoś naruszenie 04

    Mam umowę od 09.03.2017r do 08.03.2018r na umówię 2000tys brutto. przeliczyłem dni i wychodzi że 364 dni. Czy jeżeli pracodawca nie przedłuży mi umowy mam szanse na zasiłek od razu po zarejestrowaniu się w urzędzie?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bezrobotny50+(2018-02-22 16:36) Zgłoś naruszenie 788

    przypominam, że zasiłek dla bezrobotnych należy się tylko określony czas, jak jesteś 50+ to masz duże szanse, że do emerytury już nie popracujesz, a zasiłek ci zabiorą, szykuj się na łaskę rodziny!

    Odpowiedz