statystyki

Jak ubiegać się o zasiłek rodzinny w Irlandii

autor: Norbert Banasiak05.12.2007, 00:21; Aktualizacja: 13.03.2008, 11:59

Jeśli pracujesz na Zielonej Wyspie, dzięki regulacjom UE możesz otrzymywać zasiłek na dziecko według stawek irlandzkich, niezależnie od tego, gdzie mieszka pociecha.

Reklama


Reklama


Zasiłek rodzinny w Irlandii nazywa się Child Benefit. Jest wypłacany raz w miesiącu dla osób niepełnoletnich poniżej 16 roku życia, a także dla dzieci w wieku 16-18 lat, jeśli są uczniami (pełen wymiar godzin), uczestniczą w programie tzw. FAS Youthreach (szkolenia edukacyjno-zawodowe) lub są niesamodzielne pod względem fizycznym lub umysłowym. Co ważne dla Polaków, obywatele UE nie muszą spełniać kryterium stałego zamieszkania, żeby otrzymać zasiłek rodzinny. Co więcej, dzięki rozwiązaniom unijnym dziecko będące beneficjentem nie musi nawet mieszkać w tym samym kraju co opiekun. Obowiązuje przy tym zasada, że jeśli zasiłek rodzinny jest mniejszy w kraju zamieszkania dziecka niż w Irlandii, wtedy należny zasiłek jest równy różnicy między tymi świadczeniami.

Jak ubiegać się o zasiłek

Osoba ubiegająca się o Child Benefit powinna przesłać odpowiedni formularz wraz z aktem urodzenia dziecka do Działu Zasiłków na Dzieci przy Ministerstwie Spraw Społecznych i Rodzinnych. W przypadku dziecka do 16 lat będzie to formularz CB1 (dostępny pod adresem www.welfare.ie/forms/ cb1.pdf), a dla starszych dzieci CB2 (www.welfare.ie/ forms/cb2.pdf). W tym ostatnim przypadku podane informacje muszą być potwierdzone przez odpowiednią instytucję: szkołę, FAS lub lekarza, gdy chodzi o niepełnosprawność. Wypełniony formularz trzeba wysłać na adres Child Benefit Section, Social Welfare Services Office, St. Oliver Plunkett Road, Letterkenny, Co. Donegal. Dla uzyskania szczegółowych informacji można kontaktować się z biurem Child Benefit, tel. 1890 400 400 (z terytorium Irlandii). Informacje o zasiłku dostępne są na stronie www.welfare.ie

Nie zawsze istnieje konieczność ubiegania się o zasiłek. Jeśli dziecko urodziło się w Irlandii, wraz z zarejestrowaniem narodzin dziecka urząd socjalny sam zgłosi się do rodziców w ciągu 10 dni roboczych od daty spełnienia tej formalności. Rejestracja wymaga podania danych osobowych w szpitalu i Urzędzie Rejestracji Narodzin. Potrzebny będzie też numer ubezpieczenia społecznego (PPS), który można zdobyć w lokalnym biurze Social Wel- fare Office.

Zasiłek na starsze dzieci

Jeśli zasiłek jest wypłacany dzieciom poniżej 16 roku życia, na miesiąc przed 16. urodzinami urząd wysyła formularz, w którym można poinformować, że dziecko spełnia warunki do dalszego korzystania z zasiłku. Tymi warunkami są edukacja i niesamodzielność umysłowa lub fizyczna. Zasiłek wypłacany jest w pierwszy wtorek każdego miesiąca. Pieniądze mogą dotrzeć do osoby uprawnionej na konto bankowe lub za pośrednictwem poczty.

Należy pamiętać, że na opiekunie dziecka spoczywa obowiązek informowania urzędu irlandzkiego o wielu sytuacjach życiowych.

Oprócz standardowych, jak zmiana adresu, banku czy wyjazd z kraju, wymienione są też takie zdarzenia jak zmiana stanu cywilnego opiekuna, zmiana szkoły dziecka otrzymującego zasiłek, narodziny lub adopcja kolejnego dziecka.

Zasiłek jest wypłacany najczęściej matce lub ojcu. Jeśli dziecko nie mieszka z rodzicami albo nie jest na ich utrzymaniu, pieniądze może odebrać jego opiekun.

Jest też możliwe wyznaczenie do tego innej osoby. O zasiłek może ubiegać się opiekun pracujący, jak i bezrobotny.

ILE WYNOSI ZASIŁEK

Od kwietnia 2007 r. miesięczna stawka zasiłku wynosi:

• po 160 euro na pierwsze i drugie dziecko

• po 195 euro na trzecie i każde następne dziecko

• po 240 euro na dziecko, jeśli w rodzinie urodzą się bliźniaki

• po 320 euro na każde dziecko, jeśli w rodzinie urodzi się podczas jednego porodu więcej dzieci (na przykład trojaczki, czworaczki)

• 635 euro to dodatkowy, jednorazowy grant przyznawany na dzieci urodzone z ciąży mnogiej po narodzinach, a następnie po ukończeniu przez nie 4 i 12 lat


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • gral88(2009-01-23 20:47) Odpowiedz 00

  witam , mam pytanie . pobieram child benefit na dwójke dzieci,stracilem prace i zarejestrowalem sie jako bezrobotny ,zona mieszka w polsce z dziecmi,przepracowalem tu 10 miesiecy,nalezy mi sie dalej rodzinne...dziekuje

 • jola(2008-12-14 19:20) Odpowiedz 00

  NO właśnie,najlepiej jechać do jakiegoś innego kraju choćby po to by urodzić,jak to jest ,że inne kraje stać na wypłacanie godziwego zasiłku a Polski nie?Tyle lat po wojnie i przecież Polska tę wojne wygrała a u nas wciąż bieda,bezrobocie i bezdomnośc.W głowie sie to nie mieści.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Bartek(2008-07-14 09:53) Odpowiedz 00

  Witam,

  Faktycznie uzyskanie w irlandii, zasiłku na dziecko jest bardzo proste,
  Moja znajoma wyjechała do Irlandii, tylko urodzic, nie pracowała tam ani nie mieszkała wczesniej, mąz w polsce ... . Wyjechała do swojej siostry która mieszka tam od 3 lat, zameldowała się u niej, urodziła, założyła konto, ... , i dostaje zasiłek - faktycznie wróciła do polski !!!,
  Jedyną niedogodnoscią jest fakt że jeśli zachodzi koniecznośc wizyty u lekarza czy stawienie się na inne wezwania musi osobiscie z dzieckiem się tam stawic w urzędzie !!!
  Jaki z tego wniosek wynika .... KOBIETY WYJEŻDŻAJCIE DO IRLANDII RODZIĆ DZIECI !!!

  Opisana powyzej sytuacja nie jest fikcyjna !!!

 • piotr_zzzz@yahoo.pl(2009-03-19 13:00) Odpowiedz 00

  witam mieszkam w Irlandii od 5 lat z rodziną jestem tutaj od 09.2006 . Od tamtej pory czekamy na zasiłek .rozmowy telefoniczne z urzędem nie przyspieszają niczego jesteśmy poinformowani że sprawa jest toku .mam pytanie czy jest jakiś termin na załatwienie takich spraw ? słyszałem że dwa lata ale nie wiem na czym mogę się oprzeć .Proszę o jakąś podpowiedz. dziękuję

 • wiechu(2009-04-17 12:43) Odpowiedz 00

  Slyszalem ze zabrano 3miesieczny suplement czy to prawda

 • kasia(2009-03-27 14:21) Odpowiedz 00

  Mam pytanie mąż złożył wniosek o zasiłek rodzinny w irlandii dwa lata temu, w tej chwili jest na zasiłku ale razem mieszkamy w irlandii i dziecko chodzi tutaj do szkoły.Mamy dalej się starac czy nie należy się ten zasiłek.Ja wcale tutaj nie podjełam pracy.

 • ZMECZONY(2009-06-16 20:31) Odpowiedz 00

  czy ktos wie cxzy w irlandzkim biurze rodzinnym pracuja jeszcze polacy??? wisza mi zasilek od 2005 roku skandal!!

 • ZMECZONY(2009-06-16 20:32) Odpowiedz 00

  MAM PYTANIE czy ktos wie cxzy w irlandzkim biurze rodzinnym pracuja jeszcze polacy??? wisza mi zasilek od 2005 roku skandal!!

 • Renata(2009-06-21 14:43) Odpowiedz 00

  Ja czekam 2 lata i 3 miesiące i też nie wiem kiedy otrzymam odpowiedź. Czy jest jakiś sposób na przyśpieszenie sprawy??

 • teli123(2009-06-27 18:14) Odpowiedz 00

  mieszkam w Polsce a ojciec dziecka pobiera rodzinne w Irlandii.czy jest jakiś sposób na to aby ten zasiłek był przekazywany mi bo ojciec nie daje na dziecko pieniędzy???

 • monika(2009-07-21 16:16) Odpowiedz 00

  Ja czekam dwa lata i sześć miesięcy na dwoje dzieci.Zaczynam tracić nadzieję.Gdzie tu jest sprawiedliwość???

 • mirka(2009-07-28 22:44) Odpowiedz 00

  mieszkam w polsce a ojciec dzieci jest w irlandii,zostawił nas a do tego pobiera rodzinne na dzieci ,czy mozna cos zrobic zeby przychodziło do nas bo on utrzymuje kochanke za ich pieniadze prosze o pomoc

 • natalia(2010-03-05 20:13) Odpowiedz 00

  Witam mam pytanie mój mąż pracuje w Irlandii i dostaje Child Benefit ja z dziecmi mieszkam w Polsce , chcialabym pujść do pracy lecz nie wiem czy jeżeli będe pracować to mężowi przestana wypłacać zasiłek na dzieci

 • Joanna(2011-09-02 10:40) Odpowiedz 00

  prosze o aktualizacje danych! stawki sa nieaktualne.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane