statystyki

Kiedy działalność konkurencyjna pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę

autor: Agnieszka Lisiecka13.01.2009, 15:19; Aktualizacja: 13.01.2009, 15:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Pracownik nie podpisał z firmą umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy. Czy to oznacza, że zakaz taki go nie obowiązuje? Kiedy podjęcie współpracy z konkurencyjną dla pracodawcy firmą może być przyczyną wypowiedzenie umowy o pracę?



Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z powodu działalności konkurencyjnej pracownika. Jeśli pracodawca zawarł z pracownikiem na podstawie art. 1011 par. 1 k.p. umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy, podjęcie działalności konkurencyjnej przez pracownika samo w sobie będzie stanowiło wystarczającą przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. W takiej sytuacji sam fakt naruszenia, tj. prowadzenie działalności konkurencyjnej, będzie przesądzał o zasadności wypowiedzenia umowy.

Także wtedy, gdy strony stosunku pracy nie zawarły umowy o zakazie konkurencji, prowadzenie przez pracownika działalności konkurencyjnej względem pracodawcy może być uznane za wystarczający powód wypowiedzenia mu umowy o pracę. Działalność konkurencyjną jako przyczynę wypowiedzenia należy wówczas oceniać w kontekście naruszenia pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy przewidzianego w przepisie art. 100 par. 2 pkt 4 k.p. Oznacza to, że zasadność przyczyny wypowiedzenia zależeć będzie od spełnienia dodatkowych przesłanek - od ustalenia, czy podjęcie przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy stanowi naruszenie interesów tego ostatniego, czy godzi w dobro zakładu pracy lub wyrządza albo może wyrządzić szkodę (wyrok Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2007 r., II PK 338/06).

Powyższe stanowisko jest bardziej restrykcyjne niż to, które SN zaprezentował w jednym ze swoich wcześniejszych orzeczeń. Uznał poprzednio, że w sytuacji, jeśli strony nie zawarły odrębnej umowy o zakazie konkurencji, prowadzenie działalności konkurencyjnej przez pracownika stanowi wystarczające uzasadnienie wypowiedzenia mu umowy o pracę bez konieczności badania powyższych przesłanek. Pojęcie uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę jest bowiem kategorią bardzo pojemną i niepowiązaną ściśle i wyłącznie z koniecznością stwierdzenia, iż doszło do naruszenia obowiązków pracowniczych. W takiej sytuacji od pracodawcy nie można wymagać, aby zatrudniał pracownika i nie mógł wypowiedzieć łączącej go z nim umowy o pracę (wyrok SN z 1 lipca 1998 r., I PKN 218/98).




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 3

  • 1: Adrian Kluczyński z IP: 83.22.229.* (2009-01-15 16:52)

    Tiaaa ??-akurat.Pracowałem w malutkiej firemce byłem totalnie uczciwy i lojalny.Ale do czasu.Umowa obejmowała kwote 1000 złotych za wykonaną robotę a trakcie roboty a właściwie już na samiutkim końcu owego zlecenia dosłownie w trakcie kosmetyki zadzwonił mi, że ulegają zmianie warunki umowy i zapłacił mmie jak synka u szewca.To był jego pierwszy i ostatni numer.Za moja kasę posłał córkę na zjazd młodzieży do Watykanu.Gorliwy Katolik się znalazł za moje pieniądze !!!
    Naiwnośc i nierozwaga dających takie przepisy.Wcale nie miał bym skrupółów w pójsciu do konkurencji jeśli by mnie docenili.I fakt a nawet pewnik ze wykorzystywał bym wiedze i odswadczenie zdobyte w poprzedniej firmie.No napewno nie gadał bym kto poza szefem spał z szefową albo nie zdradzał bym tajemnic handlowych czy strategii jesli na czyms na jakichs dokumentach nie było by napisu poufne to szanowni pracodawcy mam was w nosie !!! Patrzcie se jako i płaccie wg umowy !!!

  • 2: Ciekawski z IP: 83.14.85.* (2009-02-10 08:38)

    Nie ma czegoś takiego jak oznajmienie, że "zmianie ulegają warunki umowy". Zawarcie umowy i wszelkie jej zmiany to są czynności dwustronne; trzeba do nich porozumienia obu stron. Jeśli natomiast zawarł Pan umowę "na krzywy ryj" jak to się mawia, czyli bez jej spisania w formie pisemnej, to pretensje można mieć wyłącznie do siebie.

  • 3: Rafał z IP: 188.33.3.* (2009-08-17 19:15)

    Czy rozwiązanie umowy o pracę odbywa się tu z zachowaniem terminu wypowiedzenia?

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie