statystyki

Zbyt małe zatrudnienie pracowników socjalnych

autor: Michalina Topolewska09.08.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:18
rekrutacja, praca, pracownik

19,6 tys. pracowników socjalnych zatrudniają ośrodki pomocy społecznej.źródło: ShutterStock

Ponad 600 ośrodków pomocy społecznej (OPS) wciąż nie ma wymaganego przepisami wskaźnika pracowników socjalnych. Jest to spowodowane głównie brakiem pieniędzy w gminach na dodatkowe etaty. Czasami jednak również brakiem chętnych do wykonywania tego zawodu.

Reklama


Co do zasady, ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.) przewiduje, że OPS ma zatrudniać w pełnym wymiarze godzin minimum trzech pracowników socjalnych. Jednocześnie ich liczba powinna być proporcjonalna albo do liczby ludności gminy albo rodzin i osób samotnych objętych pracą socjalną. W tym pierwszym przypadku jeden pracownik na całym etacie ma przypadać na nie więcej niż 2 tys. mieszkańców gminy, a w drugim na maksymalnie 50 rodzin i osób. Jednak, mimo tego, że wymóg osiągnięcia odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia funkcjonuje od momentu wejścia ustawy w życie, to z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na 2495 OPS, spełnia go 1871 jednostek. Natomiast 624 ośrodki cały czas go nie uzyskały (wg stanu na kwiecień br.).

– Obawiam się, że te statystyki mogą być zawyżone, bo niektóre gminy wliczają do wskaźnika również osoby, które mają wprawdzie kwalifikacje do wykonywania obowiązków pracownika socjalnego, ale faktycznie zajmują się np. świadczeniami rodzinnymi – podkreśla Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Komentarze (1)

  • pokral(2017-08-10 00:49) Zgłoś naruszenie 00

    Bo płace sa tak małe ze już lepiej iść do media expertu, gdzie nie jest tak źle i kasa ujdzie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane