statystyki

Samotny rodzic nie straci 500+, czekając na alimenty

autor: Michalina Topolewska26.06.2017, 07:19; Aktualizacja: 26.06.2017, 09:04
500+ pieniądze

Termin na dołączenie wyroku do wniosku będzie przedłużony do momentu wydania prawomocnego orzeczeniaźródło: ShutterStock

Osoba, która w momencie składania wniosku o świadczenie wychowawcze nie będzie dysponowała wyrokiem sądowym w sprawie alimentów, będzie miała trzy miesiące na jego uzupełnienie.

Reklama


Taką poprawkę wprowadziła do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin komisja polityki społecznej i rodziny. W jego ramach modyfikowane są m.in. zasady ubiegania się o wsparcie z programu 500+, które są określone ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.), Jedna ze zmian dotyczy właśnie osób deklarujących samotne wychowywanie dziecka, które do uzyskania 500 zł na nowy okres świadczeniowy będą musiały mieć zasądzone alimenty.

Może się jednak zdarzyć tak, że w dniu składania wniosku o świadczenie rodzic nie będzie jeszcze dysponował wyrokiem je przyznającym. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowało poprawkę, która ma regulować zasady postępowania w takich sytuacjach (została przyjęta przez posłów komisji). Sprowadza się ona do tego, że w przypadku gdy do wniosku nie będzie dołączony dokument zasądzający alimenty, gmina będzie zawieszać postępowanie w sprawie i wyznaczać rodzicowi trzymiesięczny termin, w którym będzie go musiał przedstawić. Co istotne, nie będzie to musiał być wyłącznie wyrok zasądzający alimenty, ale np. zabezpieczenie na poczet powództwa alimentacyjnego, które wskazuje wysokość środków, jakie rodzic będzie otrzymywał na dziecko do czasu wydania takiego orzeczenia (musi złożyć wniosek o jego ustanowienie). Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd wydaje postanowienie w sprawie zabezpieczenia w ciągu 30 dni. Jeśli więc samotny opiekun w wyznaczonym terminie dostarczy taki dokument, to będzie miał przyznane świadczenie wychowawcze od dnia złożenia wniosku.


Pozostało jeszcze 35% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane