statystyki

Ryczałt nie jest tożsamy z ekwiwalentem

autor: Not. ŁG22.06.2017, 07:18; Aktualizacja: 22.06.2017, 09:56
praca pracownik

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej musi być ustalony w wysokości, która jest co najmniej zbliżona do równowartości kosztów faktycznie poniesionych przez pracownika, aby mógł on skorzystać ze zwolnieniaźródło: ShutterStock

Pracodawca wypłaca zatrudnionym ryczałt za pranie odzieży roboczej (w wysokości ustalonej w przepisach wewnątrzzakładowych). Jakie skutki podatkowe i z zakresu ubezpieczeń społecznych wywołuje takie rozwiązanie?

Reklama


Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić prania odzieży roboczej, obowiązek ten może zostać nałożony na pracowników. Zatrudniający musi jednak wówczas wypłacać im ekwiwalent pieniężny (art. 2379 par. 3 kodeksu pracy).

W praktyce przedsiębiorcy przeznaczają pewną kwotę (ryczałt), którą cyklicznie, np. co miesiąc lub kwartał, wypłacają podwładnym. Ale taki ryczałt nie jest tożsamy z ekwiwalentem. Może to powodować problemy w kwestiach podatkowych oraz składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż z podatku dochodowego i wpłat do ZUS zwolniony jest jedynie ekwiwalent.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane