Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponujemy zmiany w programie "Rodzina 500 plus" i dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3 - powiedziała w piątek w TVP Info minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister poinformowała, że zaproponowane zmiany w programie "Rodzina 500 plus" będą dotyczyć m.in. przepisów dotyczących przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, opieki naprzemiennej oraz definicji utraty bądź uzyskania dochodu.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd 6 czerwca zmiana przepisów ma na celu wyeliminowanie przypadków niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka - gdy jego dochód nie wliczał się do deklaracji o dochodach rodziny i liczbie osób na utrzymaniu. Projekt zmian ma też zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, np. przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach. Jeśli nastąpiłoby to przed upływem 3 miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu.

Jak zaznaczyła w piątek Rafalska podstawowe zasady programu - tzn. nieopodatkowanie świadczenia i kryterium dochodowe - pozostaną bez zmian.

"Zaproponujemy też zmiany w dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3" - dodała. Zmiana ma polegać m.in. na zwiększeniu dofinansowania do programu "Maluch", które w roku 2017 wyniosło 151 mln. W roku 2018 rząd planuje przeznaczyć na ten cel prawie pół miliarda zł.

"Chcemy wesprzeć te samorządy, które do tej pory nie mają żadnej placówki (żłobka - PAP) - a jest ich 70 proc. Niewiele dzieci w Polsce jest objętych opieką żłobkową. Często matki muszą wracać do pracy ze względu na sytuację materialną i mają problem z zagwarantowaniem opieki nad maluchem. Chcemy to zmienić" - powiedziała Rafalska.

Ostatnia z proponowanych zmian - według minister Rafalskiej - ma polegać na poprawieniu dostępności do Karty Dużej Rodziny poprzez stworzenie mobilnych aplikacji na smartfony i tablety bez konieczności posiadania legitymacji.