Zatrudniony, który po przerwie w posiadaniu umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności ponownie go uzyskał, nie musi przepracowywać roku, aby mógł skorzystać z dodatkowych 10 dni wolnego.
Tak wynika z odpowiedzi Biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) na pytanie dotyczące art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Zgodnie z nim osobie z umiarkowanym lub znacznym stopniem dysfunkcji zdrowotnej przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Co istotne, prawo do niego jest nabywane przez niepełnosprawnego pracownika po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do jednego ze wspomnianych stopni.
Spełnianie tego warunku budzi wśród pracodawców wątpliwości. Dotyczą one sytuacji, gdy osoba po upłynięciu ważności orzeczenia o umiarkowanej niepełnosprawności uzyskuje nowy dokument, tyle że wskazujący na lekki jej stopień, a po jakimś czasie ponownie dysponuje orzeczeniem stwierdzającym umiarkowany uszczerbek na zdrowiu.
– Pracodawcy nie są pewni, czy osoba, która miała przerwę w posiadaniu umiarkowanego stopnia niepełnosprawności może od razu nabyć po jego uzyskaniu prawo do dodatkowego urlopu, czy stanie się to dopiero, gdy jeszcze raz przepracuje rok z tym statusem – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Dodaje, że przepisy ustawy rehabilitacyjnej nie regulują wprost tej kwestii, a postępowanie inspektorów PIP jest różne: niektórzy z nich kwestionowali to, że pracownik miał więcej wolnego, mimo że nie przepracował 12 miesięcy.
OBPON zwrócił się więc do BON o udzielenie wyjaśnienia. Biuro w swoim stanowisku wskazało, że prawo do pierwszego dodatkowego urlopu przewidzianego w art. 19 ust. 1 nabywa się raz. To oznacza, że jeśli w przeszłości pracownik nabył uprawnienie do dodatkowego wolnego, to nie musi ponownie przepracowywać roku. Taki urlop będzie mu przysługiwał od momentu zaliczenia go do stanu zatrudnienia u pracodawcy (zgodnie z art. 20c ustawy o rehabilitacji). Ponadto BON zwrócił uwagę, że w świetle wyroku SN z 29 czerwca 2005 r. (sygn. akt 339/04) prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego należy się pracownikowi zaliczonemu do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o jego przyznanie.