NSZZ "Solidarność" i pracodawcy uczestniczący w pracach Zespołu Trójstronnego przy MZ domagają się pilnego spotkania z ministrem Konstantym Radziwiłłem. Resort zapewnia, że spotkanie odbędzie się tak szybko, jak to będzie możliwe; termin ma być znany pod koniec tygodnia.

W poniedziałek w MZ odbyło się spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W jego trakcie Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" poinformował, że wspólnie z pracodawcami domaga się pilnego spotkania ministrem Radziwiłłem.

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman w rozmowie z PAP powiedziała, że wniosek taki został przekazany wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która uczestniczy w posiedzeniu zespołu. "Jeśli do czwartku minister się z nami nie spotka i nie przedstawi konkretnych terminów i rozwiązań, to myślę, że nastąpi eskalacja protestów w środowisku medycznym" - powiedziała.

Związkowcy i pracodawcy chcą porozmawiać m.in. o projektach regulujących minimalne wynagrodzenia pracowników służby zdrowia, przepisach dotyczących bezpieczeństwa żywności i likwidacji NFZ. Zdaniem Ochman wiceminister Szczurek-Żelazko "nie potrafi udzielić konkretnych informacji", a posiedzenie zespołu "traktuje jak spotkanie towarzyskie". "Po dzisiejszym spotkaniu zamiast dialogu społecznego radykalnie wzrasta poziom napięcia" - zaznaczyła Ochman.

Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że do środy minister przebywa w Genewie, a później ma aktywności w Krakowie. "Minister na pewno nie będzie zwlekał ze spotkaniem, odbędzie się ono tak szybko, jak to będzie możliwe. Pod koniec tygodnia podamy datę spotkania" - zapewniła.

Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia działa od lutego 2005 r. Z powodów organizacyjnych i merytorycznych umiejscowiony jest przy Ministerstwie Zdrowia, które zapewnia jego obsługę w formie sekretariatu. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów pracowników i pracodawców, w zakresie obszaru obejmującego ochronę zdrowia.

We wrześniu minionego roku po zakończeniu jednego z posiedzeń zespołu związkowcy odmówili opuszczenia budynku ministerstwa i spędzili w nim noc. Domagali się rozmowy z premier Beatą Szydło o problemach pracowników ochrony zdrowia. Dzień później w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" premier spotkała się ze związkowcami, ustalono wówczas harmonogram spotkań i konsultacji dotyczących projektów ustaw przygotowywanych przez MZ.