statystyki

500 plus: Osoby z własną firmą nie będą oświadczać o dochodzie

autor: Michalina Topolewska15.05.2017, 17:00
Nawet jeśli dochód mógł zostać zaniżony, gmina musi oświadczenie uwzględnić.

Nawet jeśli dochód mógł zostać zaniżony, gmina musi oświadczenie uwzględnić.źródło: ShutterStock

Kwota dochodu osiąganego przez rodziców rozliczających się na podstawie podatku ryczałtowego będzie wynikać z obwieszczenia ministra rodziny. Gminy pozytywnie oceniają to rozwiązanie, ale mają też wątpliwości związane z jego stosowaniem.

Reklama


Obecnie osoby, które starają się o 500 zł na pierwsze dziecko, a prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną w sposób uproszczony, np. ryczałtem lub kartą podatkową, dołączają do wniosku oświadczenie o kwocie osiąganego dochodu. W ten sam sposób postępują również rodzice ubiegający się o zasiłek rodzinny i świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. Problem w tym, że deklarowany w oświadczeniu dochód jest czasami dopasowywany do tego, aby rodzina nie przekroczyła kryterium uprawniającego do świadczeń.

– Nie ma żadnego mechanizmu, który pozwalałby nam podważać wpisywaną przez rodzica kwotę – wskazuje Edyta Zaleszczak-Dyks, zastępca dyrektora Gdańskiego Centrum Świadczeń.


Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2017-05-16 07:22) Zgłoś naruszenie 62

    Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo jak to praktykowano za komuny oraz w szkodliwych i nieb warunkach pracy ukradzionych Im wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury jak obiecał Piotr Duda mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia i zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją! Podstawa prawna:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 z póz zmianami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane