statystyki

Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach dopiero z emeryturą

autor: Luiza Abramczyk01.05.2017, 12:45
Wiele osób po 2008 r. utraciło możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.

Wiele osób po 2008 r. utraciło możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.źródło: ShutterStock

Gdy wniosek o jej przyznanie zostanie złożony wcześniej, ZUS wyda decyzję odmowną. Nie jest to oddzielne świadczenie, ale dodatek do kapitału początkowego.

Reklama


Wiele osób po 2008 r. utraciło możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Muszą pracować dłużej, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jednak ustawodawca nie zapomniał o osobach, które wykonywały pracę szczególną, ale nie spełniły warunków, aby nabyć uprawnienia emerytalne, bo w dniu wejścia w życie ustawy były po prostu za młode. Przyznał im prawo do rekompensaty pieniężnej. Jest to forma odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale, co ważne, nie w formie jednorazowej kwoty, ale jako dodatek do kapitału początkowego. A to oznacza zwiększenie wypłacanej emerytury. Większość z dotychczas wypłacanych rekompensat wynosi od 100 do 400 zł. Prognozy przewidują, że ogólne wydatki roczne na wypłatę rekompensat będą sporo wyższe niż wydatki na emerytury pomostowe. Zgodnie z ogólnymi zasadami prawo do jej otrzymania mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r.

Konieczna dokumentacja

Część osób w przyszłości uprawnionych do rekompensaty popełnia błąd i składa o nią wniosek przed ukończeniem wieku emerytalnego. Tymczasem ZUS ustala rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dopiero przy obliczaniu emerytury przysługującej po ukończeniu tego wieku. Nie należy więc składać wniosku wcześniej, bo ZUS wyda decyzję o odmowie przyznania rekompensaty. Złożenie przez ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. wniosku o emeryturę z art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) oznacza równocześnie złożenie wniosku o ustalenie rekompensaty. Na wniosek rekompensata ustalana jest natomiast osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., której przyznano z urzędu emeryturę na podstawie art. 24a ustawy emerytalnej. Do wniosku powinna być załączona stosowna dokumentacja – świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wystawione przez pracodawcę, u którego była zatrudniona lub przez jego następcę prawnego, na podstawie posiadanej przez ten podmiot dokumentacji osobowej. Osoba, która wykonywała własną działalność twórczą lub artystyczną, powinna przedstawić decyzję Komisji do spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców potwierdzającą okres i rodzaj tej działalności, o ile nie dostarczyła wcześniej tej decyzji dla celów ubezpieczeń społecznych.

Stale i w pełnym wymiarze


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (9)

 • wielka łaska,najpierw okradziono pracownika,(2017-04-28 18:41) Zgłoś naruszenie 353

  a póżniej rekompensata = wielką niewiadomą,bo nie tak dawno p.suchocka wraz z wałesa zabrali właśnie emerytom dodatek za pracę w war.szczególnych i do dziś nie odzyskali ....wszystko zależy od rządu.

  Odpowiedz
 • qwerty(2017-04-28 19:37) Zgłoś naruszenie 275

  To jest CHORA interpretacja ZUS. Rekompensata należy się za okres do końca 2008r wiec w każdej chwili od 1 I 2009 powinna być doliczona do kapitału początkowego.

  Odpowiedz
 • ........(2017-05-15 18:07) Zgłoś naruszenie 201

  ..a jak ktoś pracował w szczególnych warunkach mniej niż 15 lat to nic nie przysługuje?

  Odpowiedz
 • wert(2017-05-12 10:07) Zgłoś naruszenie 182

  Krzaklewski z AWS brał udział w tym, aby robotnicy pracujący w uciążliwych warunkach nie mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę, ale sam na nią zdążył przejść pracując za biurkiem w wieku 60 lat. To drań który zdradził robotników w tym związkowców , którzy składali się na jego niemałe wypłaty.

  Odpowiedz
 • jhjhjjh(2017-05-01 13:25) Zgłoś naruszenie 163

  dopiero z emeryturą jak dożyją i dostaną ochłapy bo trzeba dać za darmo młodym zdrowym jak byk rodzicom na 500+

  Odpowiedz
 • 60 LATEK PONAD 16 LAT STAŻU W SZKODLIWYCH DO1998(2017-11-12 08:12) Zgłoś naruszenie 111

  1975 r jak podjełem prace to tak jak podpisanie umowy z państwem - pracuje 15 lat w szkodliwym i po 60 odchodzę na emeryturę -, a tu zmiany aby nie dać . dostali się do koryta na barkach robotników to teraz ich za to gnębią i ***** TAK WYGLĄDA SOLIDARNOŚĆ I DEMOKRACJA - GDZIE STRAJKI I PROTESTY. za komuny było wszystko ale jak strajkowano tygodniami nie produkowano to musiały wystąpić braki a STRAJKUJĄCYM NALEŻAŁA SIĘ PŁACA ZA DNI STRAJKOWE- TAK DOPROWADZONO DO OBALENIA UKOCHANEJ KOMUNY

  Odpowiedz
 • A ten ...(2017-05-01 16:42) Zgłoś naruszenie 60

  .... który nie dożyje ?

  Odpowiedz
 • POKRZYWDZONA WDOWA (2017-05-22 22:56) Zgłoś naruszenie 32

  KORZYSTAM Z RENTY RODZINNEJ ,CZY TEZ MOGĘ ZŁOŻYĆ WNIOSEK O DODATEK .MAŻ PRZEPRACOWAŁ OKOLO 27 LAT W WARUNKACH SZKODLIWYCH ,CZY KOLEJNY RAZ COŚ SIE ZABIERZE WDOWOM!!!!!

  Odpowiedz
 • pisowce(2017-05-01 19:45) Zgłoś naruszenie 22

  do A ten ...(dzisiaj 16:42)- a ten co nie dożyje to jego pieniądze idą dla zdrowych młodych rodziców na 500+ bo musza mieć siłę aby się rozmnażać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane