statystyki

Dofinansowanie z PFRON będzie zależeć od wysokości wynagrodzenia

autor: Łukasz Guza05.01.2009, 03:00; Aktualizacja: 05.01.2009, 09:49

Od stycznia pracodawcy otrzymają zwrot 75 proc. kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika. Pomoc za grudzień ubiegłego roku otrzymają na starych zasadach.

reklama


reklama


Firmy, które po 1 stycznia 2009 r. zatrudnią niepełnosprawnego pracownika, otrzymają dofinansowanie do jego wynagrodzeń tylko po spełnieniu dodatkowych warunków. Będzie ono im przysługiwać, jeśli przyjęcie do pracy spowoduje wzrost netto zatrudnienia ogółem i wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Wyjątkiem będzie m.in. sytuacja, gdy pracownik zostanie przyjęty w miejsce osoby, której umowa o pracę została rozwiązana w trybie dyscyplinarnym, za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika lub za porozumieniem stron. Tak wynika z ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 237, poz. 1652). Weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

- Nakładanie nowych obowiązków na pewno nie zachęci firm do zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników - mówi Grzegorz Bugała z firmy Promag.

Podkreśla, że w praktyce, jeśli firma zwolni pracownika, który po prostu źle wykonuje swoje obowiązki, a w jego miejsce będzie chciała zatrudnić osobę niepełnosprawną, nie otrzyma dofinansowania do jego płacy.

Paweł Wypych, doradca Prezydenta RP, podkreśla jednak, że dzięki tej zmianie firmy nie będą mogły zwalniać nawet najlepszych pracowników i zatrudniać w ich miejsce osób niepełnosprawnych, tylko po to, aby otrzymywać dofinansowanie z PFRON.

Od 1 stycznia zmieniły się także inne zasady udzielania pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych. Firmy nie muszą już odrębnie ubiegać się o dofinansowanie do ich wynagrodzeń i refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Otrzymają łącznie zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów ich płacy (wynagrodzeń i składek). W styczniu, za grudzień roku 2008, otrzymają jednak pomoc na dotychczasowych zasadach. Z opinii Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wynika, że dniem uzyskania prawa do refundacji lub dofinansowania jest ostatni dzień miesiąca, za który wypłacono wynagrodzenie, niezależnie od daty wypłaty wynagrodzenia lub opłacenia składek do ZUS. Jeżeli więc firma wypłaci pensje za grudzień nawet w styczniu, a w lutym wpłaci składki do ZUS, to będzie mieć prawo do pomocy na zasadach obowiązujących w 2008 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami, które w praktyce będą obowiązywać od lutego (kiedy pracodawcy będą starać się o dofinansowanie kosztów płacy niepełnosprawnych za styczeń), podstawą naliczania pomocy z PFRON będzie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia (1276 zł), a nie najniższa płaca z roku ubiegłego. Wysokość wsparcia będzie też zależeć od stopnia niepełnosprawności pracownika oraz statusu pracodawcy ubiegającego się o taką pomoc.

Zakłady pracy chronionej będą mogły liczyć na dofinansowanie wynoszące 2041,60 zł w przypadku zatrudnienia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1786,40 zł za osobę ze stopniem umiarkowanym oraz 765,60 zł za zatrudnienie niepełnosprawnego w stopniu lekkim. Pracodawcy z otwartego rynku otrzymają odpowiednio 1429,12 zł, 1250,48 zł lub 535,92 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP
  • KIKI(2009-10-11 13:12) Odpowiedz 00

    to stego taki morał jest że jak brakują rąk do pracy a taka niepełnosprawna osoba ma pracować na pełnych obrotach bez prawa do przerwy i robi to co powinny robić 2 osoby a wynagrodzenie ma takie niskie i taki pracodawca wyzyskuje niepełnosprawnych kosztem ich zdrowia którego nie mają a dostają z feronu dofinasowanie a nie idzie to z jego lieszeni na wynagrodzenia dla pracowników!!! Ja mam same wynagrodzenie może kto mi powie żna zrobić z nium dostając nie całe 900zł i w tym są lekarstwa ?poprostu żenada i rozpacz !!!

  • kiki(2009-10-11 13:00) Odpowiedz 00

    Oki to skoro taki pracodawca dostaje namnie taką dotację 1786,40 zł za osobę ze stopniem umiarkowanym !! to może ktoś mi powie ile taka osoba powinna dostać na rękę???Ile oszukuje pracodawca osobę niepełnosprawną na wynagrodzeniu ??? gg835680

  • grześ(2009-05-16 14:25) Odpowiedz 00

    Mam pytanie czy z PEFRON może dostać dotacje mój pracodawca na moją nauke w liceum dla dorosłych?

  • księgowa(2009-04-14 09:26) Odpowiedz 00

    Nie opłaca się zatrudniać więcej niż 25 pracowników ponieważ pracodawca nie otrzyma dofinansowania.
    Dofinansowanie nie przysługuje pracodawcom zatrudniającym w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy co najmniej 25 pracowników i nie osiągającym wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

    Jaki z tego morał - trzeba zwolnić niepełnosprawnych z 31 osób do poziomu 24 osób - zapłacić ok. 5-7 tys. PLN więcej na PFRON i otrzymać dofinansowanie na 24 osoby w wysokości ok. 12 tys. PLN. Ja tak niestety zrobię - ponieważ rachunek ekonomiczny jest prosty (zysk 5-7 tys. PLN).
    Otrzyma dofinansowanie pracodawca zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników.

  • TT(2009-10-20 17:33) Odpowiedz 00

    Jestem niepełnosprawnym pierwszej grupy inwalidzkiej i zarabiam 1070zł (plus ewentualnie jednorazową zapomogę w wysokości 1000zł rocznie ale nie zawsze)
    czy to jest w porządku? proszę niech mi ktoś odpisze.

  • david(2009-12-09 20:40) Odpowiedz 00

    to skoro taki pracodawca dostaje namnie taką dotację 1786,40 zł za osobę ze stopniem umiarkowanym !! to może ktoś mi powie ile taka osoba powinna dostać na rękę???Ile oszukuje pracodawca osobę niepełnosprawną na wynagrodzeniu ?gg1754160

  • ...(2012-04-07 10:31) Odpowiedz 00

    brawo kombinatorzy już za niedługo niepełnosprawni zastąpią większość stanowisk pełnosprawnych :) ta bananowa republika pełna jest takich cwaniaków jak wy.Wszystko na koszt podatnika brawo :)

  • sonia(2012-01-03 19:23) Odpowiedz 00

    dlaczego zabrano godzinę i trzeba pracowac 8 godz to pracodawcy wezma dotacje a niepelnosprawni niech za darmo pracują na nich bo nawet tego wynagrodzenia nie dostają czy to sprawiedliwe?/

  • Ania(2011-05-02 21:11) Odpowiedz 00

    witam .mam bardzo poważne pytanie.czy pracodawca którego zakład liczy powyżej 25 pracowników otrzyma na mnie dofinansowanie?bardzo prosze o odpowiedz.dziekuję.

  • Ania(2011-03-26 13:24) Odpowiedz 00

    witam.mam pytanko.poniewaz czym więcej czytam o tych wszystkich przepisach mam mętlik w głowie.i chciałabym sie dowiedzieć jak to jest.mam stopien umiarkowany i niepokazałam go jeszcze w pracy.czy jezeli go oddam pracodawca może mi podnieśc wynagrodzenie z tego wzgledu że wtedy otrzyma więcej kasy z PFRON?prosze o odpowiedż.

  • K.K.(2009-01-06 11:31) Odpowiedz 00

    Do 6:

    A może zlikwidować twardogłowych?

  • sorki(2009-01-05 09:05) Odpowiedz 00

    Zakłady pracy chronionej będą mogły liczyć na dofinansowanie wynoszące 2041,60 zł w przypadku zatrudnienia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1786,40 zł za osobę ze stopniem umiarkowanym oraz 765,60 zł za zatrudnienie niepełnosprawnego w stopniu lekkim. Pracodawcy z otwartego rynku otrzymają odpowiednio 1429,12 zł, 1250,48 zł lub 535,92 zł.
    PLUS 510,4 zł tj. 40% PŁACY MINIM. NA KAŻDĄ O.N. ZE SCHORZENIEM SPECJALNYM /niewidomi, epi, ups, chorzy psych.

  • K.K.(2009-01-06 11:35) Odpowiedz 00

    Do Sorki:

    Kiedyś ZPCH-y dostawały VAT od sprzedaży. Tu niewiele dało się zakombinować. Ale to było "złe". Trzeba było wprowadzić kryminogenne zmiany. No i teraz jest "SUPER".

  • SPRAWA JEST(2009-01-07 13:09) Odpowiedz 00

    Mam właściwie pytanie. Jeżeli do minimalnego wynagrodzenia brakuje to pracodawca dopłaca brakującą kwotę. Dlaczego dodatek za godziny nocne jest wliczany w tą właśnie brakującą kwotę??? W ten sposób jesteśmy pozbawieni praktycznie tego dodatku!!! Tak jest w zakładzie pracy chronionej w którym pracuję od sześciu lat. Czy to jest prawidłowe?SPRAWA

  • czestochowa(2009-01-22 10:18) Odpowiedz 00

    ja na pierwszej grupie zarabiam 1390 zl brutto po staremu . ciekawe jak to bedzie obliczane po nowemu , mysle ze i tak pracodawcy nas robia w ...

  • poznan(2009-01-24 13:29) Odpowiedz 00

    pracuje w zakładzie chronionym ale tylko z nazwy mamy normy które musimy wykonać aby uzyskać premie maksymalnie 500 br. +za niechorowanie 300 + zasadnicza 1000 czy to jest fer ?

  • nie-pelnosprawni.pl(2009-01-05 18:18) Odpowiedz 00

    Należy zlikwidować PFRON

    nie-pelnosprawni.pl/apel.html

  • Piotr(2009-01-05 15:35) Odpowiedz 00

    Jak bardzo zmniejszy się dofinansowanie na osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionej od dłuższego czasu w zpchr? Będę wdzięczny za info. Pozdrawiam

  • sorki(2009-01-05 09:50) Odpowiedz 00

    Ale czy tak wysoki wzrost dofinansowania i liberalne zasady tegoż nie zrujnują PFRON, jeśli gro podwyżek zgarną kombinatorzy lub myślący inaczej, bo nowe zasady aż kuszą do patologii – przykłady:
    1. PRACODAWCO, – jeśli np. niewidomemu zapewnisz wynagrodzenie w wys. 3400 zł, to otrzymasz z PFRON 2550 zł dofinansowania przy kosztach własnych 850 zł. Jeśli będziesz ludzki i dogadasz się z niewidomym to on ci te 850 zł zwróci, a sam zadowoli się 2550 zł co w połączeniu z rentą pozwoli mu godnie żyć. Jeśli zechcesz, to taki niewidomy może nawet dla Ciebie legalnie tele-pracować – ot, choćby modlić się w Twoich intencjach 5 dni w tygodniu po 7 godzin dziennie.
    PRACODAWCO PAMIĘTAJ, że podobne zasady możesz zastosować i do ON z pozostałymi stopniami niepełnosprawności - ku obopólnych korzyściach, bo dodatkowo zyskasz środki na doposażenie swej firmy w podjazd, automatykę otwierania drzwi, windę i super łazienkę – wszystko na koszt PFRON.

  • 3. sorki(2009-01-05 09:53) Odpowiedz 00

    2. PRACODAWCO, pamiętaj również, że nowela ustawy daje Ci możliwość automatycznych i bezkosztowych podwyżek płac dla niepełnosprawnych pracowników. I tak, jeśli np. dla osób z umiarkowanymi stopniem ze średnią pensją = 1450 zł, koszty firmy wynoszą 654 zł, to TE SAME koszty w nowym systemie odpowiadają pensji = 2073 zł, czyli automatyczna waloryzacja wynagrodzeń (podwyżka przy tych samych kosztach pracodawcy) wyniesie tutaj 623 zł. Podobna dynamika i wysokość tych podwyżek jest dla pozostałych grup ON.