Aby zachować prawo do renty rodzinnej, nie wszystko trzeba zdawać w pierwszym terminie.
Sprawa dotyczy M.D., której Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił prawa do renty rodzinnej. W uzasadnieniu wskazał, iż zgodnie z art. 68 par. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887), jeżeli dziecko skończyło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów, to świadczenie może pobierać do końca drugiego semestru. Kobieta ten wiek osiągnęła z kolei w przerwie wakacyjnej pomiędzy ostatnim a przedostatnim rokiem. Nie to było jednak powodem decyzji odmownej organu. ZUS podważył jej uprawnienia, bowiem w dacie ukończenia 25 lat nie miała zdanego jednego z egzaminów przewidzianych w ramach przedostatniego roku studiów. Jego termin został bowiem przeniesiony z powodu zwolnienia lekarskiego egzaminatora. Pomimo że we wrześniu M.D. podeszła do zaliczenia i zdała, to organ rentowy w dalszym ciągu obstawał przy swoim.
Sprawa znalazła swój finał w sądzie, który przyznał jednak rację powódce.
W uzasadnieniu podkreślił, że głównym celem prawa dziecka do renty rodzinnej jest dostarczanie mu środków utrzymania w czasie, gdy w związku z kształceniem nie wykonuje pracy zarobkowej. Jeżeli zatem chce ono ukończyć szkołę wyższą, to – w ocenie sądu – należy mu to umożliwić. Dlatego, gdy taka osoba, bez swojej winy, nie zdaje na przedostatnim roku studiów wszystkich egzaminów, to ta okoliczność nie może zaważyć na jej prawie do renty rodzinnej.
– W niniejszej sprawie odmowna decyzja organu jest tym bardziej niezrozumiała, że w orzecznictwie do kręgu adresatów art. 68 par. 2 u.e.r. zaliczane są także osoby, które z różnych powodów nie dochowały regulaminowego terminu ukończenia nauki w szkole wyższej albo kontynuowały studia mimo możliwości podjęcia zatrudnienia zgodnego z posiadanymi już kwalifikacjami – wskazał SO.
Tymczasem w rozpoznawanej sprawie kobieta nie mogła przystąpić do jednego z egzaminów nie ze swojej winy. Zaliczyła go jednak podczas sesji wrześniowej i została wpisana na ostatni rok studiów, na którym kontynuuje dalej naukę. Z tego powodu M.D. powinna być dalej wypłacana renta rodzinna.
Potwierdzeniem stanowiska przyjętego przez SO w Suwałkach jest wyrok Sądu Najwyższego (sygn. II UK 138/14), w którym uznał, że prawa do renty rodzinnej nie traci również ten, kto osiągnął 25 rok życia w czasie wakacji studenckich, po zakończeniu zajęć na przedostatnim roku, nawet gdy uzyskał jedynie wpis warunkowy na kolejny semestr nauki.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z 14 lutego 2017 r. (sygn. akt III U 525/16).