Po dwóch latach sprzecznych interpretacji przepisów pracodawcy dowiedzieli się, w jaki sposób powinni ustalać stan zatrudnienia, gdy firmy łączą wzajemne relacje.
Na stronach internetowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) pojawił się nowy komunikat w sprawie wykazywania efektu zachęty w firmach powiązanych. Chodzi o udowodnienie, że przyjęcie niepełnosprawnego pracownika, w przypadku którego pracodawca chce uzyskiwać dopłatę do pensji, wiązało się ze wzrostem netto ogólnego stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Jego osiągnięcie jest jednym z warunków do uzyskania dofinansowania.
Efekt zachęty można obliczyć wykorzystując metodę ilościową lub jakościową. Wątpliwości dotyczyły tej pierwszej, która sprowadza się do wykazania, że w miesiącu podjęcia pracy przez osobę niepełnosprawną, na którą pracodawca chce uzyskiwać dopłatę do pensji, doszło do wzrostu netto stanu zatrudnienia ogółem w stosunku do przeciętnej liczby personelu z 12 poprzednich miesięcy.
Tyle, że od 1 stycznia 2015 r., kiedy weszło w życie obowiązujące unijne rozporządzenie zobowiązujące do wykazywania efektu zachęty, nie było wiadomo, czy w przypadku firm powiązanych stan zatrudnienia powinien być wyliczany w oparciu o personel tylko tego pracodawcy, który wnioskuje o dopłaty do pensji, czy również pozostałych podmiotów. Na początku lutego komunikat w tej sprawie zamieścił PFRON, wskazując, że należy uwzględniać liczbę pracowników ze wszystkich firm. Spowodowało to wśród przedsiębiorców zamieszanie, ponieważ taka interpretacja była sprzeczna ze stanowiskiem przedstawianym przez BON. Biuro wyjaśniało bowiem, że należy brać pod uwagę tylko własnych pracowników (choć biuro wydało też i takie pisma, gdzie przedstawiało odmienny punkt widzenia). Po kilku dniach komunikat nagle zniknął, co fundusz tłumaczył tym, że przygotowuje szczegółowe wytyczne w tej sprawie, które wyjaśnią wątpliwości pracodawców.
Nowa informacja pojawiła się wczoraj. Wynika z niej, że firmy pozostające w relacji powiązania powinny jednak wzrost zatrudnienia ogółem odnosić do stanów zatrudnienia w całej grupie.
– Po ponad dwóch latach pracodawcy doczekali się w końcu jednoznacznego stanowiska, które w zasadzie stanowi powrót do tego, co BON wskazywał na początku 2015 r. – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny z Kancelarii TGC Corporate Lawyers.
Dodaje, że w przeciwieństwie do poprzedniego komunikatu, w tym nowym fundusz nie informuje już o konieczności ponownego przeliczenia stanów zatrudnienia i zrobienia korekt wniosków o dofinansowania za lata 2015–2016. PFRON wskazuje przy tym, że przedstawiona interpretacja przepisów ma zastosowanie od stycznia 2017 r. To zaś oznacza, że sposób liczenia wykorzystywany w ostatnich dwóch latach przez pracodawców nie ma znaczenia.