statystyki

Służby mundurowe odzyskają wyższe chorobowe

autor: Bożena Wiktorowska15.02.2017, 07:38; Aktualizacja: 15.02.2017, 08:57
Funkcjonariusze będą otrzymywać 100 proc. uposażenia w czasie pierwszych 30 dni choroby. Projekt przygotowany przez MSWiA czeka w kolejce na włączenie do harmonogramu prac rządu.

Funkcjonariusze będą otrzymywać 100 proc. uposażenia w czasie pierwszych 30 dni choroby. Projekt przygotowany przez MSWiA czeka w kolejce na włączenie do harmonogramu prac rządu.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze będą otrzymywać 100 proc. uposażenia w czasie pierwszych 30 dni choroby. Projekt przygotowany przez MSWiA czeka w kolejce na włączenie do harmonogramu prac rządu.

Reklama


Reklama


Mundurowi chcą, by rząd zajął się w końcu nowelizacją ustaw pragmatycznych resortów siłowych, która częściowo zniesie ograniczenia w wysokości wypłaty uposażenia dla chorych. Własny projekt zmian przekazali stronie rządowej rok temu.

– Od tamtej pory powstało już kilka wersji. Ostatecznie resort spraw wewnętrznych obiecał przygotować rządowy dokument umożliwiający wypłatę pełnego uposażenia w czasie pierwszych dni choroby. Ponoć ma on lada dzień trafić do konsultacji – mówi Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiadając na pytanie DGP, wyjaśnia, że „projekt zmian oczekuje na wpisanie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”. I dopiero wówczas „niezwłocznie” zostanie skierowany do konsultacji międzyresortowych. Nie precyzuje jednak, kiedy to się stanie.

Jak udało nam się ustalić, w projekcie znajduje się najważniejszy postulat związkowców mówiący o tym, że funkcjonariusze będą otrzymywać 100 proc. uposażenia w razie choroby. Zdaniem MSWiA regulacja nie będzie skutkować zmianą wydatków budżetowych na rzecz formacji mu podległych. A to dlatego, że z tego tytułu nikt nie dostanie więcej pieniędzy, a poszczególne służby też więcej nie wydadzą.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Komentarze (31)

  • falubaz(2017-02-15 11:42) Zgłoś naruszenie 3512

    To trzeba było iść do Policji lub Wojska . jeszcze jest czas do OT bramy są otwarte zapraszamy .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Heniek(2017-02-15 09:55) Zgłoś naruszenie 2837

    Znowu patologia. Wszyscy powinni mieć jednakowe przepisy w tym zakresie. W służbach mundurowych często wykorzystuje się możliwość wykorzystania zwolnienia, aby nie wykonywać obowiązków służbowych. Bezmyśny przepis

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pikuś (2017-02-15 09:16) Zgłoś naruszenie 2741

    A zapowiadali jakiś czas temu zrównanie wieku emerytalnego mundurowców z pozostałymi zawodami. Ale reżimy zawsze dopieszczają służb mundurowe, bo bez nich by się nie utrzymali. To źle wróży na przyszłość.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pol(2017-02-15 10:06) Zgłoś naruszenie 2635

    To zwyczajne chamstwo wobec pracownikow cywilnych, a miało byc sprawiedliwie ! I znów to samo, jedne grupy uprzywiliejowane a inne juz nie. Oto Polska I gdzie tu prawo i sprawiediwośc ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Silowiec(2017-02-15 12:43) Zgłoś naruszenie 238

    Drzwi otwarte baranie cywilne łby . a no tak zapomniałem żeby się ostał do służb mundurowych trzeba myśleć a nie obdługiwac się łopata

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kretka(2017-02-15 21:53) Zgłoś naruszenie 183

    Nie naleze do osob ktore na tym skorzystaja bo nie pracuje w sluzbach mundurowych, ale niech kazdy z plujacych idzie na jeden dzien na sluzbe. Zbiera resztki zwlok z drogi, spedza wigilie czy sylwestra zamiast z rodzina to uganiajac sie za bawiacymi cywilami... kazdy mial otwarte drzwi i wolnosc wyboru wiec nie wiem skadta zazdrosc

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • vcccvc(2017-02-15 11:04) Zgłoś naruszenie 1425

    A czym się różni cywil od policjanta pracującego za biurkiem , kolejna żenada . Może coś dla cywili tym razem

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • funkcjonariusz(2017-02-15 17:47) Zgłoś naruszenie 111

    To nie jest żadne chamstwo.Pracownik cywilny,wykonuje pracę i ma też 100 procent chorobowego,w trzech przypadkach.w trakcie wypadku w pracy i w trakcie dojścia do pracy i z pracy do domu.Zresztą mundurowy nie wykonuje pracy tylko jest to jego służba-wykładnia Sądu Najwyższego.Każdy miał wolny wybór w tej kwestii.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cywil(2017-02-16 20:11) Zgłoś naruszenie 70

    Niesamowite jak mundurowym wszyscy zazdroszczą,ale czego??? Polak to niesamowicie dziwny człowiek , jak ma spokój to pluje - darmozjady, nieroby,ale jak tylko coś mu grozi to - GDZIE JEST POLICJA! POLICJA NA POMOC BO MNIE MĄŻ ALKOHOLIK ZATŁUCZE! POLICJA SAMOCHÓD MI UKRADLI RATUNKU! Ogarnijcie się ludzie w końcu! Jak plujecie na służby to ich na pomoc nie wzywajcie! Niech was kibole zatłuką! Za kogo ci policjanci kark nadstawiają - dla was ludzie i za jakieś głupie 2500 zł miesięcznie!!!! Albo ci w więzieniach pilnujący zdemoralizowanych psychopatów i dostają jeszcze mniej! Zatrudnijcie się w jakiejś służbie to zobaczycie jak to wygląda!! Większość z was nie przepracuje miesiąca!!!

    Odpowiedz
  • mmm(2017-02-15 14:00) Zgłoś naruszenie 610

    Znowu zaczną częściej chorować :)

    Odpowiedz
  • Verte(2017-02-15 15:54) Zgłoś naruszenie 610

    Błyszczyk sie boi i podwyższa darmozjadom chorobowe a ciężko pracujący 2 sort g....no

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2017-02-16 08:57) Zgłoś naruszenie 31

    Dotyczy - pierwszych 30 dni choroby wtedy będą otrzymywać 100 proc. uposażenia. Powyżej 30 dni w roku 80 % uposażenia - sprawiedliwe. Funkcjusze też czasem naprawdę chorują, kupują leki - dodatkowe wydatki, a obecnie kasy o 20 % mniej na L4.

    Odpowiedz
  • Polka 60(2017-02-15 17:47) Zgłoś naruszenie 31

    I wszystko jasne

    Odpowiedz
  • mundurowy(2017-02-16 12:04) Zgłoś naruszenie 21

    A jakby tak ktoś doprecyzował i nie nazywał tego ogólnie jako służby mundurowe bo do nich zaliczają się wojsko, straż miejska itp a pierwsze 30 dni zwolnienia 100% płatne ma być tylko dla policji więc nie można wypisywać się globalnie.

    Odpowiedz