Gorsze oblicze opiekuńczego państwa: ZUS odmawiający zasiłków i pozbawione empatii sądy. 500+ nic nie zmieni

autor: Łukasz Guza10.02.2017, 09:00; Aktualizacja: 10.02.2017, 09:37
kobieta w ciąży

Z jednej strony: 500+ i długie urlopy rodzicielskie. Z drugiej: ZUS odmawiający zasiłków i pozbawione empatii sądyźródło: ShutterStock

Rządzący doceniają rodziców. W ciągu ostatnich kilku lat zyskali oni becikowe, urlopy ojcowskie i rodzicielskie, dłuższą ochronę przed zwolnieniem z pracy, 500 zł na dziecko. W ubiegłym roku – głównie dzięki ostatniemu z wymienionych uprawnień – Polska awansowała z 24. na 13. miejsce wśród krajów UE pod względem wsparcia udzielanego rodzicom (raport PwC). Ale ta rodzicielska ziemia obiecana ma też drugie oblicze.

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (26)

 • wjw(2017-02-10 09:43) Zgłoś naruszenie 307

  A gdzie konstytucyjna ochrona kobiety ciężarnej ? Urzędasy ZUS i sądy mają to gdzieś...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Borsuk(2017-02-10 10:30) Zgłoś naruszenie 274

  Jak niemasz układu w sądzie to żadnej sprawy nie wygrasz taki mamy klimat

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Jan(2017-02-10 10:51) Zgłoś naruszenie 510

  Trzeba było urodzić dwoje dzieci a nie jedno i byłoby 500+ i o co ten cały lament, przecież jest 500+ a tu jakieś od razu ataki na Państwowe Instytucje, 500+ jest i jest dobrze tym, którzy zasłużyli czyli wyrobili minimum normy. Jaką wartość wnosi dla Narodu taka wyrodna matka co zamiast się postarać to jeszcze do sądu idzie przeciwko POLSKIEJ instytucji Narodowej????

  Odpowiedz
 • Takaprawda(2017-02-10 11:02) Zgłoś naruszenie 95

  W ZUSie pracuje urzędnicza patologia,dlatego nie dziwią mnie takie sprawy.Jeżeli krzywdzą Ci kobietę ,traktuj ich jak śmiertelnego wroga,bądź bez litości.

  Odpowiedz
 • sa(2017-02-10 11:16) Zgłoś naruszenie 162

  Tak Nowa Zmiano -PIS, jest to Państwo opresyjne przez jego organy i horror dla Obywateli,. Tylko dziwnym trafem tubę reklamową o sukcesie , na całą Polskę uruchamia p. Min.Rafalska . Ma minę uśmiechniętą pełną zadowolenia z wielkiego sukcesu jaki zgotowała nam -niech poczyta ten art.i nam Obywatelom odpowie. Ma nadzór nad ZUSem, wyjaśni na łamach mediów -prasy,co robi , aby setek kobiet nie traktowano tak , poniewieraniem w ciąży po organów RP.Gdzie tu skuteczny rzecznik praw ubezpieczonych(on na skargę takiej Pani powinien przejąć cała sprawę ), rzecznik praw obywatela, co oni mogą i robią, jak taka skala jest zła.Nowa zmiano do roboty autentycznej pomocy Obywatelom, nie pozorowanej abyśmy to odczuwali , na wielu polach, szczególnie kobietom w ciąży, bo one w większości nie są w stanie, nie mają siły , tak się bronić przed opresyjnymi organami RP, szukającymi haka na słabego Obywatela. Sprawiedliwe Państwo ma chronić biednych i słabych , a być silne i skuteczne przed naciągaczami mln, mldów ,w białych rękawiczkach i kołnierzykach wysoko ustawionych i ustosunkowanych z dygnitarzami władzy i partii. Ile mldów niezapłaconych podatków (ok.100 mldów rocznie z RP ) wypompowano z RP podatków za granicę . Ile kasy na niebotyczne pensyjki partyjniakom miln. np. w PKN z pensyjki 75 tys/ m-c, później nagle wzrosła do 125 /m-c lub ok. 1 mln/m-c pensyjka partyjniaka bez konkursu w PZU/m-c, a nam podwyżki OC o 30-50% przy zmowie monopolistów. Horror jak ci wepchani z kapelusza prezia szabrują systemowo naszą kasę. Tu władze nie widzą , organy RP są i były słabe w stosunku korpo (za apanaże w UE) , nie wiele mogły lub udawały, przez lata !!!!. My to widzimy Obywatele i uświadamiamy władzy tej i byłej POpartejPSL !!!.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • piniusz(2017-02-10 11:44) Zgłoś naruszenie 54

  trzy przykłady kobiet pokazują że-pierwszy, że reforma sądów,która się rozpoczęła jest koniecznością a w sprawie ZUS ,zmiany podejścia urzędników do petenta są obowiązkowe-Art.86 ust.1 i 2 ustawy o ZUS mówi-ZUS jest uprawniony do kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek. Kontrola może w szczególności obejmować zagadnienia takie jak np. zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych, prawidłowość i rzetelność obliczania, potrącania i opłacania składek oraz innych składek i wpłat do których pobierania zobowiązany jest ZUS, a także ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, ich wypłacanie oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu.TYLKO trzeba ruszyć tyłek od biurka

  Odpowiedz
 • Ernest(2017-02-10 11:44) Zgłoś naruszenie 176

  To nie ZUS jest wszystkiemu winien, ale wszystkie postsolidarnościowe rządy po 89 roku. One to spowodowały likwidację zakładów pracy w Polsce, likwidacje uów o pracę i oskładkowania innych umów cywilnych. Spowodowało to masową emigrację naszych obywateli za granice oraz nikłe wpływy składek ubezpieczeniowych. Teraz wszyscy chcą emerytur a kasy w ZUS brak - rozdali na wcześniejsze emerytury górnicze i innych uprzywilijowanych grup, np.policja, wojsko, straż. A ci nowo urodzeni z 500 + to nigdy nie będa pracować w większości w Polsce, więc płonne nadzieje. A narazie biora kase bo dają, a jak mało to zrobimy kolejne. A pracownicy ZUS tak postępują bo mają takie zalecenia. Mogą zawsze zrezygnować tylko wówczasoni zasilą bezrobotnych a na ich miejsce przyjdą jeszcze lepsi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • psps(2017-02-10 11:45) Zgłoś naruszenie 510

  Kasta sędziowska do likwidacji. To przecież tylko zwykły urzędnik. Jak coś źle robi - pouczyć, karać i w końcu zwolnic jak odzwyczaił sie od normalnej roboty.

  Odpowiedz
 • Ciekawa(2017-02-10 11:49) Zgłoś naruszenie 90

  Z tego co zrozumiałam, to pani Agnieszka (3 przykład) wykonywała projekty na podstawie umowy o dzieło, a gdy zaszła w ciążę to na podstawie umowie zlecenia. Tak?

  Odpowiedz
 • Ciekawa(2017-02-10 11:49) Zgłoś naruszenie 50

  Z tego co zrozumiałam, to pani Agnieszka (3 przykład) wykonywała projekty na podstawie umowy o dzieło, a gdy zaszła w ciążę to na podstawie umowie zlecenia. Tak?

  Odpowiedz
 • zusowiec(2017-02-10 12:32) Zgłoś naruszenie 97

  To w końcu chcecie rozdawnictwa czy NIE. Bo jak mówi się o 500 zł. to piszecie, że patologia otrzymuje kasę na bełty. Że robią dzieci zamiast zabezpieczyć finanse. Że nie chce się im pracować za tysiącpincest. A uzasadnijcie czym różni się patologia w ciąży od patologii z dzieckiem poczętym..... Dlaczego kobieta, która zaszła ( L4 urlop dodatki chorobowe dziecka) ma oczekiwać na wszelkie zasiłki ( łatwo się zabezpieczyć) a kobieta, która urodziła i idzie po pinset to już patologia

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ewa(2017-02-10 16:18) Zgłoś naruszenie 111

  Co druga kobieta w ciąży na L-4 od 4-5 miesiąca. Czy mamy tak słabe młode kobiety, że tyle ich dostaje L-4 za które do końca ciąży płaci ZUS, a, może wystarczyłoby więcej zrozumienia przez pracodawcę ,aby jej nadmiernie nie obciążać pracą i pozwolić na chwilę odpoczynku.

  Odpowiedz
 • yorry234(2017-02-10 16:42) Zgłoś naruszenie 21

  Cały czas mówi się o ograniczeniu kognicji sądów, ale mówi się jedynie, a cały czas tę kognicję poszerza. Nasz sejm woli zepchnąć wiele spraw na sądy zamiast je uregulować ustawowo i dzięki temu wepchnąć z sądów i tu jedynie przykładowo podaję: - zabieranie prawo jazdy po przekroczeniu prędkości o 50 km w terenie zabudowanym ( już nie długo sprawy te zaleją sądy, co będzie skutkiem wyroku TK), - ochrona danych osobowych w drodze powództwa cywilnego (te sprawy też nie długo trafią do sądów), - szerokości pasów służebności przesyłu infrastruktury elektrycznej ( przykładowo w Niemczech jest to uregulowane prawnie), - przyzwolenie państwa na nieograniczony handel długami konsumenckimi, - przyzwolenie państwa na krótkoterminowe bandyckie pożyczki, w których koszty dodatkowe znacznie przewyższają kwotę samej pożyczki, - kredyty złotówkowe waloryzowane frankiem szwajcarskim ( nie opowiadam się za takim a nie innym rozstrzygnięciem, ile za ustawowym rozwiązaniem problemu). Te powyższe sprawy spowodują, że przeciętny Kowalski, który jak bohaterka artykułu potrzebują natychmiastowej ochrony prawnej, jeszcze dłużej poczekają na wyrok. Czy to rzeczywiście będzie spędzać sen z powiek politykom? Miałbym co do tego wątpliwości , poza medialnymi deklaracjami. W niektórych wypowiedziach ważnych polityków można zauważyć nadzieję, że właśnie długotwałe procesy jakoś sprawę wydłużą. Mam tu na myśli dzisiejszą wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, że frankowicze muszą wziąć sprawy w swoje ręce, bo ustawa mogłaby zachwiać systemem bankowym ( ba nawet ustawa jedynie w części nakazująca częściowy zwrot spreadów, które były zwykłą banksterką). W procesach sądowych może się okazać, że banki przegrają z kretesem - są uzna klauzule walutowe za abuzywne). Jednak w wypowiedzi Prezesa jest prawna przewrotna nadzieja : sprawy sądowe frankowiczów będą toczyły się długo, tak więc nie wywoła to efektu natychmiastowego. Ostudzę nadzieję Prezesa: wszystkie sprawy sądowe będą toczyły się dłużej, nie tylko frankwiczów. To nie pierwszy raz kiedy prawicowy PIS, z frazesami o replonizacji polskiej gospodarki i byłym banksterem w roli wicepremiera, wspiera zagraniczny kapitał. Przedtem było zawarcie prokorporacyjnej CETA.

  Odpowiedz
 • Fizyczny (2017-02-10 17:51) Zgłoś naruszenie 53

  Najgorszy jest ZUS Tarnowskie Góry. Trzeba wymienić nie tylko dyrektorów ale też kierowników poszczególnych oddziałów. Tam jest całe zło, bo zwykły urzędnik wykonuje tylko polecenia odgórne a roboty ma pełno za niewielkie wynagrodzenie. Sądy też rzadko są za obywatelem choć w razie wątpliwości powinny. To jest nie - przyjazne Państwo i chyba czas na zmiany bo te są niewystarczające.

  Odpowiedz
 • pracujacy(2017-02-10 17:54) Zgłoś naruszenie 40

  a moze przyjrzyjmy sie temu ze kobieta w ciazy to przybywa jej obowiazkow i wybagrodzenie czasem jako jedyna w firmie ma bardzo wysokie i to zazwyczaj na miesiąc przed zwolnieniem bo tyle wystarczy zeby miec prawo do zasilku

  Odpowiedz
 • sędzia ubezpieczeń(2017-02-11 00:11) Zgłoś naruszenie 231

  1. każdy sędzia w Polsce ( nie znam innych przypadków ) ma zaplanowane sesje na co najmniej 2 miesiące, więc sądzenie Pani z pierwszego przykładu na rozprawach co 3 miesiące to standard; może być szybciej ? może, jeżeli sędzia będzie miał mniej spraw, to nową szybciej wyznaczy, chyba proste; można wezwać wszystkich świadków na jeden dzień - można, ale czy sprawy pracownicze innych osób mają czekać jako mniej ważne ? zaznaczam,że nie wykluczam, że decyzje procesowe sędziego były błędne - nie ma nieomylnych na tym świecie; 2-gi przypadek pokazuje, że te sądy nie są takie złe, skoro spory procent ludzi wygrywa sprawy z ZUS-em; 3. trzeci przypadek to bajeczka, tak samo dobra jak ta o prowadzącym działalność tacie-mechaniku, z przychodem 4-5 tys miesięcznie brutto, który zatrudnia córunię po liceum plastycznym jako managera d/s logistyki za wynagr. 9.300 zł brutto, i za miesiąc ta córunia bierze już ponad 6 tys zasiłku chorobowego, a po porodzie tyleż samo; chcecie jej płacić, szanowni czytelnicy, to płaćcie; Pani Agnieszce i jej szefowej nie chciało się płacić składeczek od wynagrodzeń, to napisały umowy o dzieło, a składeczki były płacone tylko od zleceń; no i później lament, że zus i sądy nie wierzą wersji o "nagłej" zmianie zakresów obowiązków; a tak w ogóle, jakież to "dzieła" wykonywała P. Agnieszka w firmie PR i jaki miał być ich sprawdzalny rezultat ? Gwarantowała pozytywny p-r ? Tak samo dozorcy wykonują umowy o dzieło zabezpieczenia mienia przed zniszczeniem przez meteoryty. Kpina z rozumu. Pozdrawiam !

  Odpowiedz
 • Gutek(2017-02-12 10:40) Zgłoś naruszenie 80

  zatrudnienie na zlecenie u szwagra w lakierni w 7 miesiącu ciąży za prawie 7000 , Po miesiącu choroba 100% potem rok macierzyński potem w ciągu zasiłek opiekuńczy, zasiłek chorobowy na drugą ciążę 270 dni i następnie roczny zasiłek macierzyński , zasiłek opiekuńczy.Aktualnie pani jest chora na depresję i pobiera zasiłek Za jeden miesiąc"pracy" ta pani dobrze żyje od kilku lat, krzycząc zapewne że Zus to złodzej Na świadczenia dla tej pani składamy się my wszyscy. Czy Gazeta Prawna w swojej rzetelności sprawdziła jaka jest skala podobnych sytuacji Ile jest takich tzw. przedsiębiorczych "mam? Jakii procent świadczeń jest odmawianych? Czy Gazeta raczej gra na emocjach. Nie wiem do końca czy to jest w fer. Jeszcze jedno ,od 2016 zasiłek macierzyński nie może być niższy niż 1000 zł netto dla wszystkich kobiet bez względu na etat.

  Odpowiedz
 • Arek(2017-02-15 11:19) Zgłoś naruszenie 01

  Jestem oburzony,że sprawę zusu próbuje się tworzyć jako pałkę na walenie rządu PiSu.Przez ostatnich 27 lat ZUS to była pałka na Plaków.Ja sam miałem do czynienia z tą antyludzką i zdehumanizowaną instytucją w roku 2009 i by opisać moje upokorzenie,zmagania z tą nieludzką instytucją musiałbym pisać ponad godzinę,a nie chcę czytelników zanudzać cudzymi problemami.ZUS to złowroga machina mająca na cel faktycznie tylko utylizacje naszych składek ,a w razie gdyby spotkało nieszczęście,w moim przypadku wypadek samochodowy i 8 krotne złamanie kości prawej ręki -ZUS orzekł ,że mogę pracować przy niesprawnej prawej ręce ,człowiek nie może liczyć na współczucie i człowieczeństwo.

  Odpowiedz
 • Dzisiaj pod sejmem o 14 (2017-03-23 12:14) Zgłoś naruszenie 00

  Gruntowna zmiana w sadach zabierze ZUS możliwosc dawania spraw na wykonczenie chorych petentów by latami bez środow czekali na sprawiedliwość. ZUS lubi przetrzymywac srodki na koncie i zwklekac z decyzjami dawac chorych ludzi na wykonczenie bo przecie nie wyplacona kasa nabiera na koncie %.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane