statystyki

Większa skuteczność kontroli PFRON

autor: Michalina Topolewska02.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:37
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

W pierwszej kolejności kontrolami objęte zostały podmioty świadczące usługi w zakresie ochrony, które otrzymują najwyższe kwoty dopłat do pensji, wydają informacje o ulgach o najwyższej wartości i w ostatnich latach nie były sprawdzane.źródło: ShutterStock

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przeprowadził w drugim półroczu 2016 r. 94 kontrole u pracodawców. Nieprawidłowości stwierdzono w 75 proc. z nich, a w połowie ich konsekwencją jest konieczność zwrotu przyznanych pracodawcom pieniędzy.

Reklama


Kontrolerzy sprawdzali korzystanie z refundacji i dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników oraz udzielanie przez firmy obniżeń we wpłatach na fundusz.

– Zmodyfikowany został model przeprowadzania kontroli. O ile w poprzednich latach najczęściej sprawdzane były przedsiębiorstwa małe i średnie, to teraz przeprowadzane są w dużych firmach – mówił Robert Kwiatkowski, prezes PFRON podczas konferencji podsumowującej wprowadzone w ostatnich miesiącach zmiany w działalności tej instytucji.

W pierwszej kolejności kontrolami objęte zostały podmioty świadczące usługi w zakresie ochrony, które otrzymują najwyższe kwoty dopłat do pensji, wydają informacje o ulgach o najwyższej wartości i w ostatnich latach nie były sprawdzane. W drugim półroczu ubiegłego roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. o 17 proc. wzrosła kwota środków, które zostały skontrolowane (z 250,3 mln zł do 300,9 mln zł), natomiast o 33 proc. wzrosła kwota, która została zakwestionowana (z 20,5 mln zł do 30,9 mln zł).

Fundusz, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, przekazuje im też informacje o nieprawidłowościach w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, stwierdzonych na podstawie danych uzyskanych z Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Pozwala to pracodawcom na wyjaśnienie potencjalnych nieprawidłowości przed otrzymaniem wezwania do zwrotu nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzeń (taka sankcja grozi w sytuacji nieterminowego ponoszenia kosztów płacy, do których należą m.in. składki na ZUS).


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane