Klub powinien odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne od łącznej kwoty, która będzie wypłacana zawodnikowi z tytułu zawartej z nim umowy, bez względu na źródła finansowania przychodu.
Sprawa dotyczy klubu, który zawiera kontrakty z piłkarzami. Od wynagrodzeń zawodników odprowadzane są składki do ZUS. Dodatkowo piłkarze otrzymują stypendia sportowe z urzędu miasta na podstawie umów stypendialnych zawartych między poszczególnymi zawodnikami a gminą. Jakiś czas temu rada miejska podjęła jednak uchwałę, którą zmieniła zasady dotyczące wypłaty stypendiów. Nie są one już wypłacane bezpośrednio zawodnikom, tylko za pośrednictwem wnioskodawcy, który otrzymuje od miasta dotację na ten cel.
Aby dostosować się do nowych zasad, przedsiębiorca planuje zawrzeć z piłkarzami aneksy do umów cywilnoprawnych, w których ma się znaleźć zapis, że kwoty należne zawodnikom za reprezentowanie klubu mogą być wypłacane zarówno ze środków własnych wnioskodawcy, jak i w formie stypendium sportowego. Dodatkowo wysokość stypendium ma być zróżnicowana w zależności od osiągnięć sportowych i może być wyższa od kwoty wynagrodzenia ujętego w kontrakcie.
Klub jako płatnik składek zamierza zadeklarować jako podstawę wymiaru kwotę minimalnego wynagrodzenia. Ma jednak wątpliwość, czy powinien odprowadzać do ZUS składki od całości kwot, które mają być wypłacane zawodnikom, czy tylko od tej zadeklarowanej w umowie. Jego zdaniem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowić będzie zadeklarowana kwota minimalnego wynagrodzenia, natomiast pozostałe środki stanowiące w całości stypendium sportowe nie będzie zaliczać się do podstawy wymiaru składek.
Klub zdecydował się wystąpić do ZUS Oddział w Lublinie o pisemną interpretację.
Organ nie podzielił jednak zapatrywań wnioskodawcy. W uzasadnieniu wskazał, że w niniejszej sprawie tytułem do ubezpieczeń będzie umowa cywilnoprawna o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, a podstawa wymiaru składek powinna zostać ustalona w oparciu o art. 18 ust. 3, a nie art. 18 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.)
Organ zauważył, że w ramach umów o profesjonalne uprawianie piłki nożnej wnioskodawca ma zamiar dokonać podziału środków wypłacanych zawodnikom, a tym samym rozparcelować podstawę wymiaru składek. W jego zamyśle minimalne wynagrodzenia dla zawodnika ma stanowić podstawę wymiaru składek, a kwoty pochodzące z dotacji gminy już nie. Klub traktuje bowiem tę część jako kwotę stypendium sportowego.
W ocenie ZUS to błędne rozumowanie. Jak już bowiem wskazano, podstawą prawną wypłaty wynagrodzenia dla zawodnika jest umowa cywilnoprawna. Z kolei podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne jest przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli z tytułu wykonywania zlecenia.
ZUS podkreślił, że nie ma możliwości podziału przychodu pochodzącego z jednego tytułu prawnego w zależności od źródła jego finansowania.
Z powyższych względów organ uznał, że wnioskodawca ma obowiązek odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne od łącznej kwoty, która będzie wypłacana zawodnikowi z tytułu umowy o profesjonalne wykonywanie piłki nożnej, bez względu na źródła finansowania przychodu.
Decyzja ZUS Oddział w Lublinie z 27 stycznia 2017 r. (DI/200000/43/60/2017)