W piątek posłowie będą głosować nad zawetowanymi przez prezydenta ośmioma ustawami, w tym trzema ustawami zdrowotnymi oraz nad wzbudzającą najwięcej kontrowersji ustawą o emeryturach pomostowych.

Prezydent w ostatnim czasie odmówił podpisania ustaw: o emeryturach pomostowych; trzech z sześciu ustaw zdrowotnych; zmian w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych; nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych; noweli ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji; zmian w przepisach dotyczących emerytur i rent z FUS; ustawy upoważniającej do ratyfikacji Konwencji ds. kontaktów z dziećmi.

To ostatnie weto nie będzie jednak głosowane na obecnym posiedzeniu Sejmu.

Do odrzucenia wet koalicja potrzebuje głosów Lewicy. Klub Lewicy deklaruje, że poprze PO w przypadku ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych.

Natomiast Lewica będzie na pewno za podtrzymaniem weta w przypadku zmian w przepisach dotyczących emerytur i rent z FUS oraz za wetem w sprawie trzech ustaw zdrowotnych.

Najwięcej emocji wywołuje sprawa prezydenckiego weta do ustawy o emeryturach pomostowych.

Klub Lewicy ma podjąć decyzję o tym jak głosować w sprawie "pomostówek" w czwartek wieczorem.

Według informacji PAP szef SLD Grzegorz Napieralski ma zamiar na czwartkowym posiedzeniu klubu Lewicy zaproponować nowe, kompromisowe rozwiązanie, które pogodzi posłów tego klubu: zwolenników i przeciwników odrzucenia weta prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych.

Napieralski miał - jak wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do władz SLD - otrzymać dodatkowe obietnice i ustępstwa ze strony Platformy, które sprawią, że posłowie Lewicy podczas piątkowego głosowania w sprawie weta do pomostówek będą za jego odrzuceniem.

Sam Napieralski poinformował, że na posiedzeniu klubu będzie chciał przedstawić "pewne rozwiązanie". Nie chciał jednak ujawnić szczegółów zanim nie poznają go posłowie Lewicy.

Wśród posłów SLD (klub Lewicy) jest różnica zdań w tej sprawie. Napieralski zapowiadał wcześniej, że zarekomenduje podtrzymanie weta prezydenta. Przewodniczący klubu Wojciech Olejniczak mówi z kolei, że Lewica nie może być przybudówką PiS i prezydenta.



Posłowie Lewicy nie wykluczają, że w klubie nie będzie dyscypliny głosowania

Nieoficjalnie posłowie Lewicy nie wykluczają, że w klubie nie będzie dyscypliny głosowania i w piątek znajdzie się 20 głosów potrzebnych do odrzucenia weta; klub Lewicy liczy 42 posłów.

Jeden z polityków SLD zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że w klubie są zarówno związkowcy związani z OPZZ, którzy na pewno będą popierać weto prezydenta, jak i nauczyciele, którzy będą przeciwko. PO wiąże bowiem ustawę o emeryturach pomostowych z projektem ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla środowiska nauczycielskiego.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski podkreślił, że projekt o świadczeniach nauczycielskich ma zapisy, które "wyraźnie wiążą tę ustawę z ustawą o emeryturach pomostowych". Jeżeli "ustawa o emeryturach pomostowych zostanie odrzucona, uprawnień zostaną pozbawieni nie tylko pracownicy objęci tą ustawą, jak również prawie 100 tys. nauczycieli". Tymczasem zdaniem Napieralskiego, takie stawianie sprawy to "szantaż"

Chlebowski w czwartek liczył ile głosów poparcia może dostać koalicja PO-PSL. Rozmawiał w tej sprawie m.in. z kołami SdPl-Nowa Lewica i Polska XXI, które zadeklarowały, że będą głosować za odrzuceniem weta. Szef klubu PO spotkał się także z szefem klubu Lewicy, a po spotkaniu ocenił, że "jest bardzo duża szansa na odrzucenie weta".

Do odrzucenia weta potrzebna jest większość 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - w sali musi być co najmniej 231 posłów).

Kluby PO i PSL potrzebują pomocy klubu Lewicy

Koalicyjne kluby PO i PSL nie mają w Sejmie takiej większości - potrzebują więc pomocy klubu Lewicy i kół poselskich.

Gdyby nad wetem do "pomostówek" głosowali wszyscy posłowie (460) koalicja będzie potrzebować do odrzucenia weta 276 głosów.

PO i PSL mają łącznie 239 posłów. Za odrzuceniem weta będą głosowały także koła SdPl-NL, Polska XXI i Demokratyczne Koło Poselskie - razem 13 głosów. Jest także 9 posłów niezrzeszonych, z których część poprze rząd, czyli odrzucenie weta. Przy takim scenariuszu koalicji do odrzucenia weta zabraknie ok. 20 głosów.

W klubie PiS podczas piątkowego głosowania nad wetem prezydenta Lecha Kaczyńskiego do emerytur pomostowych będzie obowiązywała zarówno dyscyplina co do obecności, jak i głosowania za przyjęciem weta. "Jest "megadyscyplina" i obecności, i głosowania za przyjęciem weta" - mówił dziennikarzom Jacek Kurski (PiS).

Według niego, szef klubu PiS Przemysław Gosiewski odwołał wszelkie udzielone wcześniej posłom zgody na wyjazdy i zarządził 100 proc. mobilizację.